460:n kytkin?

erererara

Vm. -95 nelikuuskymppisen kytkin jäätyy näin pakkaskeleillä. Missä vika voisi olla?

Aamuisin painaessa kytkintä ensimmäisen kerran, poljin jämähtää pohjaan. Vaikka kuinka yrittäisi kädellä nostella poljinta, ei auta muu kuin käyttää autoa n. kymmenen minuuttia. Pikku hiljaa poljin alkaa palautumaan. Kytkin on siis koko episodin ajan päällä. Nesteet on kondiksessa ja auto säännöllisesti huollettu merkkikorjaamolla (kilometrejä 95000).

Ei kai näin uudessa autossa enää ole kytkinvaijeria? Paineellahan kytkimen pitäisi toimia?

2

1000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä 400 sarjassa kytkin toimii vaijerilla, todennäköisesti on vettä/kosteutta päässyt suojakumin sisään ja sitämyöten jäätyy pakkasella.

    • P. Aavo740

      Tarkista onko kytkimenviiksi kunnossa jolloin antaa käskyn sille alipainepumpulle
      Tarkista että rele ja sulake on kunnossa,

      Irroita akkukotelon alta polkimen alipaine letku, joka menee sisälle autoon ja puhalla siihen reilusti ja pitkään, jos ilmaa tuntuu menevän putkeen jatkuvasti kyseessä on tietenkin vuoto.tsekkaa nesteet ja lisää /poista/sekoita tarpeen mukaan.

      Kytkin sekä jarrupolkimen alla on anturit, jotka ohjaavat vakkaria sähköisesti SEKÄ päästävät ilmat järjestelmästä polkimia painettaessa. Nämä anturit lähtevät 90´(astetta) kiertämällä irti, irroita nämä ja reilu puhallus sisään( ei pitäisi päästää läpi).

      kytkin sekä jarrupolkimen välissä on T-haara, josta letkut usein halkeavat(tarkasta).

      Viimeinen tarkastuskohde on kaasupolinta käyttävä "palje" jonka toiminnan voit tarkastaa myös puhaltamalla letkuun joka siihen johtaa.

      Kaikki anturit voi myös tarkastaa irroittamalla pelkästään letkut T-haarasta ja puhaltamalla suoraan niiden letkuihin.

      Pumpun ja T-haaran välin voit tarkastaa tukkimalla toisen pään(joko T-haarasta, joka siis sijaitsee kytkin&jarru polkimen välissä) tai akkukotelon alla sijaitsevan pumpun päästä.

      näin toimittaessa kytkimen EI pitäisi jäätyä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      205
      7084
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4662
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4434
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      73
      3302
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1965
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      26
      1717
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1680
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1583
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1469
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1247
    Aihe