460:n kytkin?

erererara

Vm. -95 nelikuuskymppisen kytkin jäätyy näin pakkaskeleillä. Missä vika voisi olla?

Aamuisin painaessa kytkintä ensimmäisen kerran, poljin jämähtää pohjaan. Vaikka kuinka yrittäisi kädellä nostella poljinta, ei auta muu kuin käyttää autoa n. kymmenen minuuttia. Pikku hiljaa poljin alkaa palautumaan. Kytkin on siis koko episodin ajan päällä. Nesteet on kondiksessa ja auto säännöllisesti huollettu merkkikorjaamolla (kilometrejä 95000).

Ei kai näin uudessa autossa enää ole kytkinvaijeria? Paineellahan kytkimen pitäisi toimia?

2

1071

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä 400 sarjassa kytkin toimii vaijerilla, todennäköisesti on vettä/kosteutta päässyt suojakumin sisään ja sitämyöten jäätyy pakkasella.

    • P. Aavo740

      Tarkista onko kytkimenviiksi kunnossa jolloin antaa käskyn sille alipainepumpulle
      Tarkista että rele ja sulake on kunnossa,

      Irroita akkukotelon alta polkimen alipaine letku, joka menee sisälle autoon ja puhalla siihen reilusti ja pitkään, jos ilmaa tuntuu menevän putkeen jatkuvasti kyseessä on tietenkin vuoto.tsekkaa nesteet ja lisää /poista/sekoita tarpeen mukaan.

      Kytkin sekä jarrupolkimen alla on anturit, jotka ohjaavat vakkaria sähköisesti SEKÄ päästävät ilmat järjestelmästä polkimia painettaessa. Nämä anturit lähtevät 90´(astetta) kiertämällä irti, irroita nämä ja reilu puhallus sisään( ei pitäisi päästää läpi).

      kytkin sekä jarrupolkimen välissä on T-haara, josta letkut usein halkeavat(tarkasta).

      Viimeinen tarkastuskohde on kaasupolinta käyttävä "palje" jonka toiminnan voit tarkastaa myös puhaltamalla letkuun joka siihen johtaa.

      Kaikki anturit voi myös tarkastaa irroittamalla pelkästään letkut T-haarasta ja puhaltamalla suoraan niiden letkuihin.

      Pumpun ja T-haaran välin voit tarkastaa tukkimalla toisen pään(joko T-haarasta, joka siis sijaitsee kytkin&jarru polkimen välissä) tai akkukotelon alla sijaitsevan pumpun päästä.

      näin toimittaessa kytkimen EI pitäisi jäätyä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      97
      4856
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      235
      1964
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      81
      1583
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1180
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      328
      1127
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1090
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1089
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1047
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1029
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      974
    Aihe