Vm. -95 nelikuuskymppisen kytkin jäätyy näin pakkaskeleillä. Missä vika voisi olla?
Aamuisin painaessa kytkintä ensimmäisen kerran, poljin jämähtää pohjaan. Vaikka kuinka yrittäisi kädellä nostella poljinta, ei auta muu kuin käyttää autoa n. kymmenen minuuttia. Pikku hiljaa poljin alkaa palautumaan. Kytkin on siis koko episodin ajan päällä. Nesteet on kondiksessa ja auto säännöllisesti huollettu merkkikorjaamolla (kilometrejä 95000).
Ei kai näin uudessa autossa enää ole kytkinvaijeria? Paineellahan kytkimen pitäisi toimia?
460:n kytkin?
2
1020
Vastaukset
Kyllä 400 sarjassa kytkin toimii vaijerilla, todennäköisesti on vettä/kosteutta päässyt suojakumin sisään ja sitämyöten jäätyy pakkasella.
- P. Aavo740
Tarkista onko kytkimenviiksi kunnossa jolloin antaa käskyn sille alipainepumpulle
Tarkista että rele ja sulake on kunnossa,
Irroita akkukotelon alta polkimen alipaine letku, joka menee sisälle autoon ja puhalla siihen reilusti ja pitkään, jos ilmaa tuntuu menevän putkeen jatkuvasti kyseessä on tietenkin vuoto.tsekkaa nesteet ja lisää /poista/sekoita tarpeen mukaan.
Kytkin sekä jarrupolkimen alla on anturit, jotka ohjaavat vakkaria sähköisesti SEKÄ päästävät ilmat järjestelmästä polkimia painettaessa. Nämä anturit lähtevät 90´(astetta) kiertämällä irti, irroita nämä ja reilu puhallus sisään( ei pitäisi päästää läpi).
kytkin sekä jarrupolkimen välissä on T-haara, josta letkut usein halkeavat(tarkasta).
Viimeinen tarkastuskohde on kaasupolinta käyttävä "palje" jonka toiminnan voit tarkastaa myös puhaltamalla letkuun joka siihen johtaa.
Kaikki anturit voi myös tarkastaa irroittamalla pelkästään letkut T-haarasta ja puhaltamalla suoraan niiden letkuihin.
Pumpun ja T-haaran välin voit tarkastaa tukkimalla toisen pään(joko T-haarasta, joka siis sijaitsee kytkin&jarru polkimen välissä) tai akkukotelon alla sijaitsevan pumpun päästä.
näin toimittaessa kytkimen EI pitäisi jäätyä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.905459Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.493625Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j612995Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin462201Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.611966Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2961856- 471616
- 961501
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress451395Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.91353