http://kirjatohtori.blogspot.com/2005/02/brasilia-brailia-turistiopas.html
Vastaukset 7
- Mies Riosta
Opas. Suosittelen kaikille.
- meluri
Moi
Saisko sitä Rion vettä tilattua Suomeen jos
pitää vielä matkustaa sinne, niin alottaisin
siedätyshoidon hyvissä ajoin..
Ja meneehän se päähänkin aika hyvin. Sopivalla
annoksella tulee muutaman päivän epätodellinen tokkura. - Mies Riosta
meluri kirjoitti:
Moi
Saisko sitä Rion vettä tilattua Suomeen jos
pitää vielä matkustaa sinne, niin alottaisin
siedätyshoidon hyvissä ajoin..
Ja meneehän se päähänkin aika hyvin. Sopivalla
annoksella tulee muutaman päivän epätodellinen tokkura.olet. KUKAAN taalla ei juo hanavetta! Nekin jotka juovat kayttavat UV suodatinta.
Mita tulee tilaukseesi, niin voi olla vaikeaa mutta kokeile seuraavaa:
Osta jauhelihaa ja anna sen muhia pari-kolme paivaa poydalla, sitten kaada kaikki vesi mita aiot juoda sen lihan lavitse. Eikohan tuolla saa vastaavan reaktion aikaiseksi.... ainakin pakki tulee toimimaan. Varmuuden vuoksi pyyda jotakin asiansa osaavaa laakaria/hoitajaa olemaan lasna, kun tarvitset sen antibiootti ruiskeen.
- meluri
mummielest toi on ajanhukkaa kirjottaa tollasta
ja loukkaa brasilialaisia...
on se kuitenkin pääasiassa eurooppalaisten asuttama sivistynyt latinalainen maa jossa
vielä on hyvät arot kunniassa
kuulostaa siltä että kirjoittajien kimpussa on
ollut jotain hörhöjä- baiana
Minun mielestäni tuo toi kyllä esiin paljon tosiasioita, joita olen itsekin kokenut ja itsekseni ihmetellyt. On vain turistina vaikeaa oikaista vääryyksiä, vaikka tietää, että on tullut "huijatuksi" ja sanookin sen suoraan asianomaisille. Valitettavasti suorapuheisuudestakaan ei ole aina juuri apua, joskus jopa ikävästi päinvastoin.
On todellakin paljon asioita ja ihmisiä, jotka antavat ymmärtää, että turisteja ei sinne edes haluta. No, ajoittaisesta kiukuttelustani huolimatta palaan Brasiliaan aina vain uudelleen, ei sitä vain voi vastustaakaan! - näin 0n
Brasilian väestöstä noin puolet on eurooppalaisten jälkeläisiä, lisäksi on etnisesti sekoittuneita eurooppalaisia, afrikkalaisia ja intiaaneja.
- Meluri
baiana kirjoitti:
Minun mielestäni tuo toi kyllä esiin paljon tosiasioita, joita olen itsekin kokenut ja itsekseni ihmetellyt. On vain turistina vaikeaa oikaista vääryyksiä, vaikka tietää, että on tullut "huijatuksi" ja sanookin sen suoraan asianomaisille. Valitettavasti suorapuheisuudestakaan ei ole aina juuri apua, joskus jopa ikävästi päinvastoin.
On todellakin paljon asioita ja ihmisiä, jotka antavat ymmärtää, että turisteja ei sinne edes haluta. No, ajoittaisesta kiukuttelustani huolimatta palaan Brasiliaan aina vain uudelleen, ei sitä vain voi vastustaakaan!Ootko matkaseuraa tarvitsemassa.
Kiinnostais löytää vaikka suomi-
vaimo jolla olis samansuuntaisia
mieltymyksiä.
Multa meinattiin pölliä lenkkarit
jotka olin riisunut jalasta kun
makoilin Ipaneman rannalla.
Ne oli kuitenkin niin kuluneet että
pikkupojat nyrpistelivät naapojansa.
Mitään huijareita en tavannut, palvelu
oli samanlaista kuin espanjassa.
Maleksin myös erään favelan juurella
jonkun aikaa mutta kukaan ei tullu
vinkumaan. Vaikka siinä oli joutosakkia
vahtimassa sisäänkäyntiä.
Vaihdoin sitten muutama sata pususa erään
pikimustan naisen kanssa ja seuraavana
päivänä en päässytkään sängystä ylös.
Sen verran stydi bakteerikanta meni vaihtoon
että pari päivää makasin tiedottomana halvassa
hostellissa.
Ikkunaa ei voinut pitää auki kun vastapäisen
ravintolan hormista tuli karsea haju.
Pahin dunkkis johon olen törmännyt ikinä!
Käsittämätön sekoitus eltaantuneita rasvoja
jotka muhivat hormeissa kuumassa ja kosteassa
ilmastossa.
Piti tyhjentää molemmat päät aika ajoin veskiin.
Ja lepäsin pikkuruisen vessan lattialla sikiöasennossa 15 minsaa että jaksoin kömpiä 3 metriä takas kuumaan huoneeseen.
No olo helpotti ja ennen lähtöä kykenin jopa
urheilusuoritukseen cariocan kanssa. Armoa ei annettu. Kaikki piti antaa ja satoja pusuja vaihdettiin.
Olo kuitenkin oli edelleen kuin pilvessä.
Lähdön aamuna erehdyin juomaan vedellä lantrattua
mehua hotellissa ja sama tauti alkoi pukkaamaan
päälle. Leijailin polvet löysänä rantaan haukkomaan meri-ilmaa. Ei paljon auttanut.
Oli aika mennä lentokentälle ja valkkasin taksijonosta ilmastoidun taksin. Vaikka ensimmäinen taksi olisi halunnut lähteä.
Karseaa oli istua taksissa joka heilui ja huojui
pehmeästi liikennevirrassa. Liikennevaloissa
atojen väliin tuli 5v pikkupoika shortseissa
heittelemään palloja. Kun valot vaihtui pallot
lentelivät tielle ja poika hävisi.
Copacabanan kohdalla pysäytin taksin, heitin setelin kuskille ja lähdin laahustamaan rannalle
yrjöämään. Mitään ei tullut mutta olo vähän helpotti. En muista miten pääsin lentokentälle
mutta siellä vaihdettiin muutamia kymmeniä pusuja
molemmilla ruoka suussa.
Lento sujui kuitenkin housut kuivana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121394
- 45921
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r133704- 70676
- 67626
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.107519Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e100482Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32478- 34477
- 5468
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466- 52462
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 52413
- 42410