ei jaksa ei

tätä odotusta

En jaksa enää odottaa...rv26 ja tuntuu ikuisuudelta se laskettu aika...koko ajan pelkää, että pahin tapahtuu...ihan kamalaa tämä...en osaa nauttia yhtään tästä raskaudesta...pelkään vain. Kaipa se on se keskenmeno, joka minulla oli ennen tätä raskautta, joka nyt sitten varjostaa tätäkin raskautta. Vielä 3 kuukautta!!!...miten saan sen 3 kk kulumaan...ja synnytyssairaalassa sanoivat, että minun pitäisi välttää infektioita, kun olin tutkituttamassa, voiko vauva hyvin. Parvorokko testattiin työni vuoksi, enkä ole sitä koskaan sairastanut. Mutta miten välttää infektioita töissäni...voinko esim. kieltäytyä olemasta läheisissä tekemisissä kuumeisten ja kovin flunssaisten kanssa (olen töissä sairaalassa)??? Eniten juuri stressaan tuota työperäistä infektioaltistusta.

4

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täällä moi.

      MITÄ IHMETTÄ. HEi odotus on ja kestää sen 9kk, ei sitä voi mitenkään aikastaa...enkä usko, että haluatkaan..kaikki joutuu sen 9kk odottamaan, että vauva sieltä tulee..ja se on vaan hyvä asia, etttei aikasemmin tule. Itse ainakin ajattelin niin. Äläkä nyt turhaan mieti, että jos sairastut yms. Itsellä oli tai no vielä on(la 2 viikon päästä) niin flunssaa, mahatautia yms.pikkusta...ja minäkin sairaalassa tosiaan töissä, eikä mikään pahempi iskenyt, hyvä hygienia vaan. Sun pitäs nauttia tossa vaiheessa raskaudesta....

    • masutar..,,,.

      jos työpaikalla on parvorokkoa ja olet raskaana etkä sairastanut sitä, niin pomolla on velvollisuus siirtää sut pois työpaikalta. joko kotiin tai toiselle työpisteelle.

      mulla on ihan samoja tunteita kuin sulla! pelkäään kaikkia tauteja. eilen kävin just parvorokko-verikokeessa. Pelkään etten saa tervettä vauvaa syliin kesällä. Mulla on vielä 1. tyypin diabetes.. ja kans 2 vuotta sitten keskenmeno.. pelkoa kasvattaa ne tarinat joita lukee netistä siitä miten joku asia on menny pieleen raskaudessa tai synnytyksessä..
      täällä nyt rv 16.

    • kannattaako tehä??

      lapsia jos ei kestä yhtään mitään??johan siinä lapsikin kärsii jos emo kokoajan vaan kituu ja stressaa kaikesta. koita nyt relata ja nauttia ajasta..ittellä oli aika malttamaton olo kun raskaus meni 2 vk yli,mutta ei nyt kuitenkaan haljeta meinattu..etenkään viel rv 26...hold your horsies jo..

      • jos ei..

        kestä "yhtään mitään"? Oletko itse menettänyt lapsen kohtuun ja kokeillut miltä uusi raskaus sen jälkeen tuntuu?

        Alkuperäiselle: Tiedän tunteesi, itse jouduin synnyttämään 13 viikkoisen sikiön kuolleena ja sen jälkeen meni 1,5v ennenkuin tulin uudelleen raskaaksi. Vasta lähempänä 30 raskausviikkoa aloin uskomaan, että oikeasti saamme vauvan. Nytkin vielä rv 36 on koko ajan kuitenkin pelko, että jotain sattuu. Minuun ainakin keskenmeno ja sen jälkeinen vaikeus raskautua uudestaan jätti syvät jäljet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6023
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2823
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe