Näyttää nykynaisilla olevan tuo pälvikalju aika yleinen, mistä johtunee? Onko värjäyshullutus menny liian pitkälle, aivan nuorilla tytöilläkin paistaa päälaki niinkuin vauvan peppu. Värien myrkyt vievät hiukset?
Pälvikalju kaunista katseltavaa?
Keke
6675
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tai sitten se on tama nyky-yhteiskunnan stressi ja paine...tippuvat kirjaimellisesti hiukset paasta ja erittyy liikaa mieshormoonia...ja niin siina sitten kay.
(Minulla on kylla viela hiukset paassa.)
Kyllä varmaankin värjäys on yksi suurin syy.On tosi asia, että jo ala-aste ikäiset tytöt värjäävät hiuksia.Väistämättä se jättää jälkensä hiuksiin ja rasittaa päänahkaa vaikka väriaineet ovatkin olevinaan hoitavia ja hyviä.Tiedän monta jotka ovat värjänneet usein hiuksiaan mustaksi ja sitten on tullut valtavat allergiset reaktiot ja hiuksiakin on lähtenyt.Ja sen jälkeen on turha ollut enää väriaineita päähänsä työntää.
Syitähän on toki muitakin hiusten lähtöön mm. stressi, mutta en usko että nuorten tyttöjen kohdalla on kyse siitä.
lienee syynä. Siihen laitetaan nykyään sellaisia aineita, jotka kaljuunnuttaa. Eikä vaihtoehtoa kuluttajalle tietääkseni ole. Tiedän joitain nuoria, joilla hiusraja otsalla on kohonnut päälaelle asti tai hiukset harventuneet päälaelta, ilman, että ovat värjänneet tukkaansa.
Tietysti samoja aineita käytetään myös värjäysaineissa.
Ehkä joidenkin hiustenkasvukohdat vahingoittuu näistä aineista herkemmin kuin toisten, koska kaikilta ei ole tukka lähtenyt. Syynä voisi olla shampoihin lisätty muovi, Methicone useilla nimillään tms.
Kunpa joku alkaisi tuottaa turvallista shampoota.
Ostaisin vain sitä, olipa muut shampoot vaikka kuinka hyökkäävästi, tyrkyttävästi tai houkuttelevasti mainostettuja.
Tietääkö joku teistä lukijoista mikä pesuaine olisi vaaraton. Saippuoihinkin kun nykyisin lisätään tällaisia aineita.
Joo. Voi olla, etta nama nyky-shampoot ovatkin aikamoisia myrkkyja...(minulla on kylla viela hiukset paassa) Osta vaikka vauvoille ja lapsille tarkoitettu shampoota. Ei kai se liian arsyttavaa voi olla..?
Mutta muistakaa sekin, etta suomalaisilla on aika perus-huono hiuslaatu. (kun verrataan esim. keski-eurooppalaisten paksuihin hiuksiin kayttivat he nyt mita tahansa myrkkya)
Minun mielestani tuota huonoa hiuslaatua ei voi kompensoida kuin syomalla runsaasti vitamiineja, niin etta koko kroppa vahvistuu hiukset mukaanlukien.
selosteita vauvashampoidenkin kyljistä ja samat aineet on niissäkin. Eräästä tunnetusta vauvantuotemerkistä kuulin kerran varoituksenkin, ettei sovi vauvoille ollenkaan.
luontaistuotekauppojen shampoita.