yks. hoidon tuesta

miten toimia?

Yksityisen hoidon tuki ja kaupunkilisä nousivat vuoden vaihteessa. Tuet maksetaan edelleen suoraan hoitajalle. Kenelle tämä tuen korotus on tarkoitettu, vanhemmille vai päivähoitajalle?

Näyttää siltä päivähoitajat ovat käsittäneet tukien nousun automaattisena palkankorotuksena itselleen eivätkä ole pienentäneet vanhempien maksettavaksi tulevaa osuutta. Ovat siis yksipuolisesti nostaneet hintojaan tuon tukien korotuksen verran, meidän tapauksessa 13,5%.

Mielestäni tuki kuuluu vanhemmille, ohessa ote hallituksen lakiesityksestä:

"Yksityisen hoidon tuen korottamisella halutaan parantaa perheiden todellisia
mahdollisuuksia valita kullekin lapselle paras hoitomuoto. Muutos tehtäisiin lasten kotihoidon ja yksityisen
hoidon tuesta annetun lain 4 §:n 3 momenttiin."

2

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...................

      itse yksityinen perhepäivähoitaja. Yrittäjänä päätämme täysin itsenäisesti kukin miten tässä tukiennousu tilanteessa toimimme. Ohjeeksi olemme saaneet kolme tapaa: joko hoitaja ottaa tukien nousun itselleen, antaa sen vanhemmille tai jakaa sen itsensä ja vanhempien kesken. Kaikki tavat ovat oikein ja täysin laillisia. Minulla on perheiden kanssa meidän välinen kahdenkeskinen sopimus, niinkuin varmasti teilläkin on. Minä henkilökohtaisesti tein sellaisen päätöksen että ilmoitin vanhemmille nostavani hoitomaksuani tukien osuuden verran. He hyväksyivät tämän ja teimme siitä liitteen sopimukseen. Minulla vanhemmat maksavat hiukan enemmän kuin mitä kunnallisella puolella joutuisivat maksamaan. Olen yksityinen yrittäjä, kilpailen palveluni laadulla, en hinnalla, kunnalliseen puoleen nähden. Rakastan työtäni koko sydämmestäni ja olen onnekseni saanut pitkiä hoitosuhteita luotua. Tämä on kuitenkin myös elantoni ja tahdon saada sellaiset tulot itselleni että minun ei tarvitse kituuttaa ja tuntea tekeväni hyväntekeväisyyttä. Tämä on sitä työtä mitä tahdon tehdä pitkään:) Ja luulenpa että näinollen ei minun hoidossani olevien lasten perheilläkään ollut mitään sitä vastaan että toimin näin. Osaltani tahdon kuitenkin heidän lapsilleen taata rauhallisen, lapsentahtisen, turvallisen lapsuuden luonani perhepäivähoidossa (pienessä suht muuttumattomassa ryhmässä tutun hoitajan kanssa)ja he ovat siitä myös valmiita maksamaan.

      • sentään

        keskustellut asiasta vanhempien kanssa, mikä onkin reilua. Meidän yksityinen hoitaja kävi taskuillamme kysymättä meiltä mitään. Totesi vaan kiireiselle äidille eräänä aamuna että pitäisi saada kelan ilmoitukseen nimi alle ja että meidän maksuosuutemme ei nouse... ymmärrät varmaan että jäi huono maku suuhun.

        Toivottavasti tuo korotus riittää että saadaan lapsi pylly pestynä hoidosta kotiin. Oli eräänä päivänä vielä sormenpään kokoiset kikkareet pyllyssä kun pääsi kotiin (ollut ties kuin pitkään), vaippa oli sentään vaihdettu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      116
      6310
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      377
      6113
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5810
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2345
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      115
      1390
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1211
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      867
    Aihe