Kristilliset seurakunnat ja yhteisöt ovat mukana Exodus-hankkeessa, jossa autetaan Venäjän köyhiä juutalaisia palaamaan Israeliin. Tosin Israelissa paluumuuttajillakaan ei ole helppoa, koska hyvän kortteerin saaminen on vaikeaa ja voi tulla hankaluuksia palestiinalaisten kanssa... Onko järkeä kuskata juutalaissiirtolaisia nykyisistä kotimaistaan takaisin Israeliin? Kuulemma siellä on jo 1,5 miljoonaan paluumuuttajaa, jotka ovat todella köyhiä eli heillä olisi ollut paljon parempi olla entisessä kotimaassaan. Siitä on romantiikka kaukana, kun on nälkä ja ainainen sodan pelko...
Ohessa suora messiaanisjuutalainen linkki Jerusalemiin:
http://inspiredfaith.org/live.htm
Sinne Israeliin palanneet juutalaiset eivät aio suinkaan luopua omasta uskonnostaan eli ortodoksisuudesta ja he ovatkin perustaneet yhteiskristillisen seurakunnan, jossa tunnustuksella ei ole väliä mutta veljeydellä ja hyvyydellä sekä auttamistahdolla sitäkin suurempi merkitys eli Jeesuksen elämänohjeiden noudattaminen profaanissa juutalaisessa ja islamilaisessa Palestiinan ja Israelin alueella eli muinaisessa Kanaanin maassa:
http://www.living-israel.com/
Exodus-työ Pohjois-Karjalassa
4
1515
Vastaukset
- rabbikuume
messiaanisjuutalaisilla ja heitä ihannoivilla on valtava tarve saada elvytettyä rabbi-perinne takaisin. Niinpä monet amerikkalaiset ja muista maista tulleet paluumuuttajat, jotka kotiseurakunnissaan ovat kenties olleet vailla huomiota, ovatkin yht'äkkiä korottaneet itsensä rabeiksi ja keräävät varoja lahkoihinsa. Ainakaan minä en hyväksyisi rabbiksi ketä tahansa, jolla on hattu päättä, kiharat sivuilla ja rukoushuiivi kaulassa ja kynttelikkö vierellä. Oikea Sanan Opettaja eli Rabbi on vain Jeesus ja hänen seuraajansa ovat opetuslapsia, opettajia tai apostoleita, paimenia, sielunhoitajia, avustajia... Jos sitten pitäsi messiaanisjuutalaisten käyttää opettajistaan rabbi-nimitystä, niin eteen pitäisi liittää D-rabbi (deputy rabbi) eli viransijainen-rabbi. Näin ei loukattaisi Jeesuksen sanoja:
Matt. 23:1-10.- tosissanne?
Raamattu on kai 2000 vuotta vanha tietolähde.Sen jälkeen on elänyt mm Darvin.Eikö teikäläistenkin jo ole aika päivittää aivonne?
- Anonyymi
tosissanne? kirjoitti:
Raamattu on kai 2000 vuotta vanha tietolähde.Sen jälkeen on elänyt mm Darvin.Eikö teikäläistenkin jo ole aika päivittää aivonne?
Uusitestamaentti on noin 2000 v. vanha. Vanhatestamentti on paljon vanhempi. Ei ole mitään syytä päivittää. Darvinin kehitysoppi on harhaoppi, joka johtui sen ajan olemattomasta tiedosta elollisen hienosta ja äärimmäisen monimutkaisesta rakenteesta. DNA:n nykyinen tuntemus on romuttanut Darvinin kehitysoppiteorian paikkansapitävyyden!
- hiilonki
Israelin valtio vaan tarvitsee halpaa työvoimaa pitääkseen natsityylisen sorto järjestelmänsä pystyssä.Köyhät ovat siihen oiva ryhmä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873825
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)813340Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.713247On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle702800Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli512404Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,502101- 671943
- 421921
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181739- 601718