Avensiksesta oven lukossa alkoi avain pyöriä ympäri. Muutaman lenkin kierrettyä saattaa ovi joskus auetakkin.
Saattaisiko olla että olisi joku yritänyt murtautua autoon vai meneekö ne näin ihan issekseen hajalle.
Saattaisiko olla että olisi joku yritänyt murtautua autoon vai meneekö ne näin ihan issekseen hajalle.
Vastaukset 9
Vanhimmat
onko autossasi kaukosäätö keskuslukitus ja käytätkö sitä?
....mailmalla paljon kokemusta, kauko-ohjaus on näet vakiona ja ohjaimen patterit kestää vuosia.
viittaa!!! Käytön puutteesta saattaa lukko jumia, mutta tuo vaikuttaa "murretulta".
Minulla Yariksessa samantyylinen ongelma,johtuu taas liika käytöstä.
Oven lukko ei tunnista avainta. Oven lukko pyörii tyhjää ympäri, kun lukkoa avataan väärällä/tunnistamattomalla avaimella.
Tarkista avaimen paristo ja avaimen synkroni.
avekin lukko on väärällä avaimella vastaan suojattu sillä että se vain pyörii kannattaa voidella lukkopesä hyvin kun jos se on likanen/hapettunut niin se ei toimi omallakaan avaimellakaan
Ruoste on jo noussut ovikotelossa lukkopesän korkeudelle ja lukkopesän sisään. Sen sijaan että lukko olisi jäykkä, se rupeaa pyörimään tyhjää. Nerokasta.
Tohjosi tullut käyttöikänsä loppuun. Vie paalaukseen.
Saattaa hyvinkin olla, koska näit aiheelliseksi vastata kolmetoista vuotta vanhaan kysymykseen.
Oli silloin(kin) oletettavasti jonkun vuoden käytetty auto (ensimmäisen sukupolven Avensis?) ja nyt kolmentoista vuoden jälkeen niin varmaankin alkaa tosiaan käyttöikä tulla loppupuolelle.