vailla?
Kyselin tuossa äskettäin, että mitä siivoojien työehtosopimukseen pitäisi lisätä, eikä tullutb yhtään asiallista ehdoitusta..??
Pitääkö tämä nyt tulkita niin, että siivoojilla on asiat hyvin, eikä TES:iin tarvitse mitään lisää ?
eikö tosiaankaan
17
1230
Vastaukset
- TES'n hyvin?
En ainakaan minä. Joten vastaan: palkkaa pitäisi lisätä. Sopiva summa olisi noin tuplat. Sillä päästäisiin yli kunnan ja valtion palkkojen.
Nykyisellä palkalla ei elä ainakaan pk-seudulla.- mkkhh
postiluukustasi jos olet liitossa jäsen.palkkaa sais tulla lisää
- maksettava
työn raskauden mukaan. Esim. joku korjaamon siivooja saa samaa palkkaa kuin toimistrosiivooja? Missä mättää...
- Mimmu
maksettava kirjoitti:
työn raskauden mukaan. Esim. joku korjaamon siivooja saa samaa palkkaa kuin toimistrosiivooja? Missä mättää...
on jo 5-portainen palkkataulukko siivoojille TES:ssä
eli juuri työn vaativuuden ja raskauden mukaan ne palkat maksetaan...??!!
Toimistosiivoojan palkka on taulukon 1-portaassa ja korjaamosiivoojan työ on taulukossa 3-portaassa. - löydän
Mimmu kirjoitti:
on jo 5-portainen palkkataulukko siivoojille TES:ssä
eli juuri työn vaativuuden ja raskauden mukaan ne palkat maksetaan...??!!
Toimistosiivoojan palkka on taulukon 1-portaassa ja korjaamosiivoojan työ on taulukossa 3-portaassa.tämän taulukon? Ilmeisesti minua kusetetaan?
- EI SAA
maksettava kirjoitti:
työn raskauden mukaan. Esim. joku korjaamon siivooja saa samaa palkkaa kuin toimistrosiivooja? Missä mättää...
Monessa firmassa saa toimisto siivoooja ja tehdashallinsiivoja saman palkan,,ne on nin kieroja nää firmat,,mulla on kokemusta aina vedotan johonkin,,kerran tein sellasta paskasta paikkaa tehdasta..sain saman palkan kun toinen joka teki toimisto puolta
- töiden pisteytysohjeet
löydän kirjoitti:
tämän taulukon? Ilmeisesti minua kusetetaan?
TES:istä eli työehtosopimuksesta.
- ovat kieroja
EI SAA kirjoitti:
Monessa firmassa saa toimisto siivoooja ja tehdashallinsiivoja saman palkan,,ne on nin kieroja nää firmat,,mulla on kokemusta aina vedotan johonkin,,kerran tein sellasta paskasta paikkaa tehdasta..sain saman palkan kun toinen joka teki toimisto puolta
mutta TES ja luottamusmies apunasi saatte palkkasi kohilleen.
Eli työt pisteytetään TES:in ohjeen mukaan ja silloin työt jaetaan 5 eri palkkaluokkaan riipuen siitä, miten vastuullista tai raskasta työ on.
- härderl
siivoojathan ovat maailman tyytyväisintä porukkaa,mitä jos joskus haukkuvat palstalla toisiaan ja työnantajiaan,jonninjoutavaa kälätystä.jos niiltä kysyy tessistä suurin osa seisoo sormi suussa ja venuttelee täällä kyselemässä,helpompi tie olisi oman työpaikan luottari,mut kun ei liitytä liittoon ei voi kysyäkään.kaikkinainen kyselyjuttu liittyen todelliseen asiaan,ei mee perille,olisit järjestänyt gallupin siivoojien puutaheinästä,jo olis tärpännyt.parannettavaa tessiin olisi ja paljon,ei vaan tämä porukka takana ole kovin innostunut asiasta(kovin passiivista porukkaa)
- ainakin
henk.koht. ottaa päähän että paikkaan osa-aikaeläkelisiä. 2 viikkoa toisaalla ja 2 viikkoa toisaalla. Sitä ennen tein 2 vuotta paikkaa missä aikaisempi työntekijä jäi eläkkeelle. Yhtä äkkiä se laitettiin sisäiseen hakuun niin toinen vanhempi työntekijä sai sen ns. sisäisellä siirrolla. Tuon kahden vuoden työrupeaman alussa kysyttiin haluanko oppisopimuksella opiskella laitoshuoltajaksi. Tottakai suostuin kun viihdyin kohteessani ja ajattelin että saisin paikan automaattisesti kun olin niinkin kauan pyörittänyt "puljua". Eipä onnistunutkaan ja sitä myötä motivaationi tipahti nollaan. Minua on nyt heitelty mielin määrin mihin sattuu ja näkisittepä kun "lapioin paskaa" enimmäkseen. Jos ja kun saan paperit en jatka enää sopimusta. Epävarmuus ja pätkäsopimukset ei enää iske tässä iässä. Vaihdan entiseen ammattiini ja aloitan kaikki alusta. Toivottavasti onnistaa.
Eli lyhykäisyydessään jos sopimuksia uusitaan tiuhaan tahtiin vapaassa virassa niin siihen on keksittävä joku sakkosysteemi tai jotain.
Tiedän jos samassa paikassa uusitaan sopimusta, työntekijä on vakinaistettava mutta miksi se ei kunnallisella toimi? Tarkistuksia pitäisi liiton tai jonkun puolesta järjestää. Nimittäin jos olet ns. tuuraaja ei kannata alkaa laittamaan hanttiin tai loppuu työt. - sanoisin että
10 euron minimituntipalkka ja mitoitukset inhimillisiksi, niin että normaalit tauotkin ehtisi pitää.
- listaaaa:
1. Kunnon varallaolokorvaukset ja oman puhelimen käytöstä työasioihin korvaus.
2. Työsopimukset ovat liian löyhiä työtuntien suhteen, esim. 1 - 37,5 h/vko. Tarkempi määrittely oltava, että työntekijä voi luottaa tiettyyn ansiotasoon. Esim. 20 - 30 h/vko.
3. "Tarvittaessa työhön kutsuttavat" -työsopimuksia ei saa tehdä yli 50%:a työkohteen tai työnantajan työsopimuksista. Niitä käytetään nyk. aivan liikaa. Työntekijä ei voi koskaan tietää tulojaan kuin enint. 2vkon päähän.
4. Alle 4h työvuorojen teettäminen kiellettävä. Nythän se vain suositus. Ainoastaan työntekijän kirjallisella suostumuksella voitaisiin teettää alle 4h työvuoroja.
5. Lisää palkkaa, minimi tuntipalkka 9,50€h.
6. Lauantai korvaus, klo 15.00 jälkeen lauantaisin tehdystä työstä, yötyölisän suuruinen korvaus/työtunti.
7. Kokemusvuosilisä. Mitä kauemmin alalla ollut työntekijä, samassa suhteessa enemmän kokemusvuosilisää. Reilu nousu 5v kohdalla, esim. yhteensä 2€/h. Kokemusvuosilisän ulottaminen 20v alalla olleisiin.
Oisko tässä tavoitetta seuraaviin neuvotteluihin,,, - siivooja kans
asiaa PAM:ilta, kenenkähän asioita ne hoitaa?PAM:in välinpitämättömyyttä kaikki. Jäsenmaksut kelpaa, mitä saamme vastineeksi? PAM on sitä varten että se hoitaa sopimusasiat, miksihän minusta ei siltä tunnu?Tiedän,että nyt tulee kommentteja että siivoojia on liitossa vähän ja että kaikkien tulisi liittyä.Ne jotka maksavat liitolleen kuuluu saada sieltä palvelua on heitä kuinka paljon tahansa.
- Japi..
10 euron tuntipalkka kuten Hollannissa ja lauantailisät.
- yksityisellä??
Oikeastiko? Kai sentään sunnuntailisää saatte?
- tulee olemaan
yksityisellä?? kirjoitti:
Oikeastiko? Kai sentään sunnuntailisää saatte?
yksi uusista TES-tavoitteista, myöskin euromääräinen palkankorotus, mutta lisää tarvittaisiin, koska mitään ei saa pyytämättä.!!
- lauantailisää
yksityisellä?? kirjoitti:
Oikeastiko? Kai sentään sunnuntailisää saatte?
ainakaan vielä mut sunnuntailisä tietysti tulee, kun se on lakisääteinen.
Ei ole ollut tarpeeksi porukkaa vaatimassa tuota lauantailisää, eihän YTK:laiset ole missään vaatimuslistalla...
Toivon nyt hartaasti, et meidän alalla toimivat siivoojat ottaisivat jo järjen käteen ja liittyisivät liittoon, että saataisiin meillekin kunnon palkat ja muut edut.
Se on nääs niin, että kun on vähän porukkaa liitossa, joudutaan itse neuvottelemaan korotukset, sitten kun on vähän enemmän porukkaa liitossa, voidaan pyytää liittoa neuvottelemaan korotukset, mutta kun lähes kaikki alalla työskentelevät kuuluvat liittoon, voidaan VAATIA korotukset..!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455150Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1241643Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151519Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "501436- 141215
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4111081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171037Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76999No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol19906Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60827