Äkäslompolo-Ylläs

Mansenmummu

Vilkaiskaa netistä maisemia jotka ei ole
vielä käyneet.Kerran käyneille ei tarvinne
selittää...;)

5

2735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muistelija__________

      Ei jäänyt mitään mieleen paitsi kaamea visalasku niin ja joku sukupuolitauti.

      • Eedenini

        kaallista löytyy .epä sitte paljo muuta oookkaa


    • Lapinhullu Keuruulta

      Olen kiertänyt niin kesällä kuin talvella useissa hiihtopaikoissa pohjoisessa, Sallaa, Pyhätunturia, Saariselkää, Leviä, Pallasta jne.jne. Oltu niin joulukuun kaamoksessa kuin juhannuksen yöttömässä yössä. Keräilty lakkoja, pilkitty, kalastettu, hiihdelty, lasketeltu mäkeä, joskus vain lepäilty ja luettu kaamoksessa kirjoja.
      Kyllä Äkäslompolo on jäänyt erityisesti mieleen, erityisesti alkuasukaiden kanssa käymäni keskustelut, ottavat turistit hyvin vastaan.

      Toki en koskaan ole lähtenyt "soitellen sotaan" olen lukenut ja tutkinut paikallista historiaa useista eri lähteistä, tutkinut karttoja etukäteen jne. Tämä antaa paljon suuremman lähestymispinnan siihen paikkaan mihin on tutustumassa. Erityisesti näiden paikkojen poromiesten elämään ja poronhoitoon on ilo ollut saanut tutustua. Monet ropit on auton tavaratilassa Keuruulle kulkeutunut, toki autoni etupääkin on poroista omansa saanut.
      Äkäslompolon alue on minulle mieluinen paikka

    • Anonyymi

      Pikkukolo Äkäslompolo, viikkohintaan nähden ala-arvoisessa kunnossa. Keittiökalusteet vanhat ja kuluneet, astiasto hyvin niukka, astianpesukone tarpeeton kupit vain kahdelle nekin jonkun näköisiä mukeja. Nykyaikaan kuuluu pyykinpesukone, puuttuu kokonaan.
      Saunaan pääsee peruuttamalla.
      Kokonaisuutena täysin ylia arvosteltu paikka, Äkäslompolosta löytyy samalla hinnalla hienoja paikkoja.
      Ter.MM

    • Anonyymi

      Samaa mieltä. Äkäslompolo on maan kauneimpia paikkoja yhdessä Kuopion, Kotkan, Savonlinnan ja Tampereen kanssa.

      Toki kaikki erilailla kauniita, mutta kauniita joka tapauksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      87
      3261
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      141
      2848
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      190
      2810
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      218
      2429
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      127
      1847
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      202
      1721
    7. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      42
      1682
    8. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1239
    9. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      88
      1075
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      196
      1056
    Aihe