13. päivä..

ja perjantai..........

Oishan se pitäny arvata että huuliherpes se toki ilmestyy juuri tuona kyseisenä päivänä. On se kiva taas mennä töihin alahuuli turvoksissa ja vielä asiakaspalvelu työhön. Onneks olen tottunu jo tohon enkä jaksa välittää vaikka muut tuijottaisivat huultani.
Olen aikoinani ollu apteekis kassal ja siel sain todeta etten tosiaankaan ole yksin huuliherpekseni kanssa. Päivittäin monet asiakkaat ostivat huuliherpesvoiteita ja laastareita. Tai sit ne kamppailivat muitten erittäin näkyvien ihottumien kanssa jne.
Ensimmäisiä kertoja ku herpes iski mulle niin hyvä etten itkua vääntäny monta päivää. Nyt osaan jo nauraa itselleni ja typerän näköiselle huulelleni :)Eikä tää onneks kestä ku 3-5 päivää ja ilmestyy mulle 2-4 kertaa vuodes yleensä.
Mulla on joskus kerran iskeny jonkimmoinen suunympärysihottuma (allerginen ihottuma oli)ja voin sanoa et se oli paljon kamalampi ku joku vaivainen huuliherpes. Kesti varmaan pari viikkoa ja oli tosi häijy ja kutisi ja kirveli. aivan älyttömästi.
Tsemppiä kaikille jotka kärsii huuliherpeksestä. :)

2

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinulla

      huuliherpes iskee juuri silloin kun sitä vähiten toivoo, ja moni ei edes tiedä että jos kantaa "ei aktiivista" herpestä, koska suomalaisista 82% elämänsä aikana kantaa tuon.

      tressi, ruoka-aine, masennus, on yleisempiä mikä laukaisee herpeksen, semppiä jatkossa.

      itse sain herpeksen pienenä tyttönä, noin 12 vuotiaana, 36 vuotta elänyt sen kanssa, se tulee ja menee kuten laivat satamassa,

      • se leviää

        Ihokontaktissahan se leviää, mahdollisesti myös pisaratartuntana...ei kannata pussailla ihan ketä vaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      108
      7070
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      94
      5183
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      114
      3443
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3342
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2484
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1826
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1461
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1412
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1316
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1084
    Aihe