Liian korkea verensokeri?

mitä tapahtuu

Aloitan kohta lääkityksen liian korkeiden veren sokeriarvojen vuoksi, mutta minulle annettiin ohjeet vain sille varalle, että arvot menevät liian alas. Mitä pitää tehdä jos arvot nousevat liian korkeiksi ja mitkä ne liian korkeat arvot ovat?

2

1066

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kympin yläpuolella

      kun ollaan niin korkeesta kyse ja voip se hilautua kätsästi parinkympin päällekkin eikä siinä muuta tapahdu kuin tietty rassaa elimistöä ja väsyttää sekä vituttaa ,janoa jne...eli olo kuin pikku kännissä,lääkkeillä kun titrautuneet kohilleen niin pitäis alta kympin pysyä ja paasto arvot siel 5-7 syönnin jälk. 8-10 kahen tunnin arvoina.ei muuta ku nappia poskeen,hypot vaikempia kuin mitä maxit mutta tietty niilläkin rajansa eli kun ne nyt pahimmoisillaan pysyy alle 15 niin et sitä huomaa missäänn,,,

      • sehän se

        Diabetestä ei lievemmässä muodossa huomaa mistään, ennekuin se on pahimmillaan myöhäistä. Minullakaan 2-tyypin diabetes ei aiheuttanut mitään oireita alkuvaiheessa. Se löydettiin sattumalta rutiinitutkimuksissa. Alussa se oli niin lievää ettei edes tarvinnut lääkitystä. Myöhemmässä vaiheessa muiden sairauksien takia diabeteskin piti saada hyvään hoitotasapainoon.

        Yleensä pillerilääkityksellä ei sokeriarvot mene liian alas, joten siltä osin ollaan turvallisemmalla puolella. Kyllähän joskus on saanut itsensä todelliseen sokerihumalaan herkuteltuaan liikaa karkeilla ja herkuilla, mutta tämänkin oppii välttämään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5776
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3791
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3323
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      12
      2758
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2222
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2167
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1906
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      18
      1505
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1362
    10. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      25
      1233
    Aihe