Agaatille

Miltä tilanne näyttä minulla talouden suhteen.
Tuntuu että aina on rahat loppu ja kauhea lasku pino maksettavana. Yksin lasten kanssa kun elelen eikä ole toista maksajaa.
Olen kyllä vakituisessa työssä, mutta ei ne rahat siitä huolimatta tahdo millään riittää.
Onko mitään parempaa luvassa milloinkaan?
Kiitos jos ennätät vastaamaan.
1131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Elatusmaksuja voit yrittää saada korotetuksi, onhan isäkin elatusvelvollinen. Jos ei isä pysty enempää maksamaan, ei voi mitään, Jos ei maksa ollenkaan, niin kunnallinen elatustuki on surkean pieni. Tällaisessa tilanteessa tulot olisivat suuremmat, jos lapset saisivat eläkettä kuolleen isänsä jälkeen - aika korni tilanne ja valitettavaa.

Mahdollisuus asumistukeen riippuu asunnon koosta ja omistussuhteista. Toimeentulotuessa on niin pienet tulorajat, että jos on palkkatuloja, sitä ei helposti saa. Ruma tilanne on se, että moni yksinhholtaja pärjäisi paremmin jättäytymnällä työttömäksi. Silloin tulisivat asumis- ja toimeentulotuet ja voisi viedä laskupinon sosiaalitoimistoon maksettavaksi.

Työttömänä jäisi myös pois työmatkakulut, raha joka menee siisteihin työvaateisiin ja oman tukan ja kasvojen kuosissa pitämiseen työelämän vaatimusten mukaan, myös työssä ruokailun ja lasten päivähoidon kustannukset jäisivät pois.

Aikaa riittäisi olla lasten kanssa ja harrastaa.

Tämä yksinhuoltajien ikävä tilanne ei ole mikään kohtalon langettama arpa, vaan omien päättäjiemme kyvyttömyyttä ymmärtää lapsiperheiden ja yksinhuoltajien todellista arkea.

Ei siis näy mitään suurempaa talouden kohenemista lähivuosina, vasta kun lapset ovat omillaan alkaa hellittää. Menot vaan on edelleenkin rajoitettava välttämättömään.

Rahapeleistä tai muista sen kaltaisista ei näy tulevan voittoja, joten niihin on turha panna euroakaan.

Kierrätä, ota vastaan naapureiden ja sukulaisten apua, sillä on jo esiäiditkin vieneet lapsikatraansa eteenpäin.

Tiedän tämän, kun olen itsekin omat lapseni saattanut maailmalle yksinhuoltajana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


talous asiaa kirjoitti:

Miltä tilanne näyttä minulla talouden suhteen.
Tuntuu että aina on rahat loppu ja kauhea lasku pino maksettavana. Yksin lasten kanssa kun elelen eikä ole toista maksajaa.
Olen kyllä vakituisessa työssä, mutta ei ne rahat siitä huolimatta tahdo millään riittää.
Onko mitään parempaa luvassa milloinkaan?
Kiitos jos ennätät vastaamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu