Susanna Penttilän käytös

Penkkareiden Sivustakatsoja

Susanna Penttilän käytös hämmästytti minua suuresti torstaina penkkareiden yhteydessä Esplanadin kulmalla. Eilen Ilta Sanomat uutisoi, että abit vaurioittivat hänen autoaan. Susanna kuitenkin suuresti itse provosoi abeja siihen, sillä hän itse näytti heille keskisormea.
On selvää, että jos ajaa autolla penkkareiden aikaan keskustassa autoon voi vahingossa osua karkki jos toinenkin. Kuitenkin tämä pitäisi ymmärtää vahinkona eikä tahallisena vaurioittamisena. Penttilä itse omalla käytöksellään provosoi abiturientit heittämään hänen autoaan karkeilla, eikä hän myöskään astunut ulos autostaan, kuten Ilta Sanomien kirjoituksessa väitetään.
Toivoisi, että julkisuudessa paljon esiintyneellä menestyneellä naisella olisi enemmän käytöstapoja, jotta hän voisi esiintyä mallina nuorisolle. Keskustassa tuskin yksikään muu autoilija reagoi yhtä ala-arvoisella tyylillä kuin Susanna Penttilä, jos autoon sattuikin osumaan karkki tai kaksi.

14

1814

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihana susku

      et ymmärrä, että susku saa näyttää keskarii kenelle haluu ja varsinkin jos marmeladi....(nauruu) naarmuttaa sen autoo. Siis täysin julkisuushakuinen ruppana vanha nainen. Mutta hyi abeja...karkit olisivat voineet osua ihan ihmiseenkin! Ehkä seuraavaksi sinkku ikäneiti esittää penkkareiden lopettamista.

      • candygum

        vaik oisin niiin halunnut. voi vitsi- taas sai Penttilä ilmasta mainosta!!


      • Ei varmaan tarkoituksella
        candygum kirjoitti:

        vaik oisin niiin halunnut. voi vitsi- taas sai Penttilä ilmasta mainosta!!

        Suoraan päähän,suhtauduin kyllä siihen ymmärryksellä koska mun tapauksessa ei sattunut ainakaan "arkaan paikkaan".


      • naikkoset ja neidit
        candygum kirjoitti:

        vaik oisin niiin halunnut. voi vitsi- taas sai Penttilä ilmasta mainosta!!

        Ovat olleet aina tosi typeriä ja rumiakin.joku typerys käy kerran naimassa ja se on siinä.pyyhki kullin verhoon tai pöytäliinaan,ja hups.


    • SIVISTYNYT ABI !!

      niistä abeista jolle ko vanheneva ikäneitorättikauppias heilutti keskarii autostaan - ja AUTOSSAAN ISTUEN -just Esplanadilla. Meitä oli ison kuorma-auton lavallinen fiksuja tulevia ylioppilaita näkemässä ikäneidon lapsellisen esityksen !!

      Hitsi kun muija tietäis mitkä naurut se meiltä sai. Siis kohta 4-kymppinen ämmä kehtaa heiluttaa keskarii nuorille autostaan !! Ite harrastin ko käytöstä muutaman kerran yläasteen kasilla !!

      Boikottiin huonostikäyttäytyvän vanhanpiian rättikauppa; etenkin luokkamme sivistyneet abitytöt eivät todellakaan aio ostaa yhtään mautonta rettua ko naikkosen puljusta !!

      • tuokaan

        Ei kyllä tule mieleen sivistynyt, jos ihminen käyttää suuttuessaankin toisesta ihmisestä sanoja
        "ikäneitorättikauppias, ikäneito, muija, ämmä, keskari, vanhanpiian rättikauppa, mautonta rettua, naikkonen". Oli tilanne mikä tahansa.

        Tottakai, jos Penttilä näytti keskisormea, hän on typerä, mutta miksi sorrut itse todella alatyyliseen kielenkäyttöön. Ei tule mieleen, että olisit fiksu tai sivistynyt abi, mutta kaikki abit eivät olekaan fiksuja, kun suurin osa nuorista käy lukion.


    • Sivistynyt suomipoika1985

      näkemässä kun juuri tämä vanhaneitokainen provosoi abeja törkeällä käytöksellään ! Luulisi noinkin vanhalla ihmisellä olevan edes jonkinlaiset käytöstavat. Kyllä abit ovat hauskanpitonsa ja penkkarinsa ansainneet !!
      Meitä oli muuten sitten monia muitakin näkemässä naisen "esityksen" joten naisen on turha selitellä medialle jatkossa sitä "miten juttu oikeesti oli"... TODElla naurettava tyyppi toi penttilä

      • .........

        "näkemässä kun juuri tämä vanhaneitokainen provosoi abeja törkeällä käytöksellään ! Luulisi noinkin vanhalla ihmisellä olevan edes jonkinlaiset käytöstavat. Kyllä abit ovat hauskanpitonsa ja penkkarinsa ansainneet !! "

        Viestistäsi puuttuu logiikka. Penttilä siis provosoi, mutta eikös fiksu ja sivistynyt ihminen nimenomaan hallitse hermonsa, eikä provosoidu? Sekö on siis hauskanpitoa, että saitte heittää karkkia Penttilän auton päälle? Penttilällä ei ollut käytöstapoja, mutta entä omat käytöstapasi? Penkkareiden tarkoitus on, että karkkeja ei heitetä kovaa ja niitä heitetään lapsille ja tutuille, ei tulitusmielellä.

        Myöhemmin elämässänne tulette huomaamaan, että kaikki "aikuiset" eivät käyttäydy aikuisen lailla fiksusti. Silloin teidän ei kannata ottaa mallia tällaisesta ihmisestä, vaan nousta tämän tilanteen yläpuolelle.


    • Kauniit tavat omaava abi

      lukion jälkeen hankkia meriittini ainakin aivan jostakin muusta kuin tissieni ja perseeni näyttämisestä playkkarissa ! Arvostan itteni nimittain sen verran nuorena naisenalkuna !!!!!

      • -MILLA-MAGIA-

        ole tarvetta esitellä tisssejäni muusta puhumattakaan jossain Playboyssa. Niin epätoivoinen minun ei tarvi koskaa olla etten palkkaani muusta saisi. Hävetä saisi tämä surullisenkuuluisa Penttilä tempaustensa vuoksi; 4-kymppinen heiluttamassa keskaria keskellä Hesaa kymmeniä vuosi itseän nuoremmille. Onneksi kymmenet sen näklivät nii ei tarvi selitellä lehdissä töppäystään


    • *Candyboy*

      vanhin pisis siis soitti oitis lehteen kun abien marmeladihippunen sattui osua sen koppimopediin. Hhah hah mikä vitsi. Kantsis lopultakin kyseisen pisiksen hankkii elämä vanhoilla päivillään

    • kaluttu tavaran myyjä.........

      Eihän sillä voi olla, kas kun on jo itse vanha kalkkuna, kadehtii nuoria lapsia, jotka vasta ovat heräämässä aikuisuuteen, kun ite on jo monesti poljrttu .

      Sivuutan hänen kauppansa, ja moni ystävistäni tämän jälkeen.

    • huo23

      Julkisuudessa pitää pysyä.. Se on taito.. Jos kirjoittajat ovat kirjoittaneet totuudenmukaisesti, ihmetyttää tämä Susan innokkuus soittaa heti iltapäivälehtiin.

      Olisi tieten toivottavaa, että oma osuus tulisi myös esille. Eli sivistynyt käytös... U:

    • abi-97

      Luulen ,ettei suski ole itse ylioppilas,joten ei varmasti ymmärrä penkkareita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      75
      1231
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      47
      930
    3. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      14
      802
    4. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      802
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      801
    6. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      746
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      719
    8. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      38
      709
    9. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      709
    10. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      598
    11. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      595
    12. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      120
      593
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      549
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      535
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      518
    16. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      170
      514
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      117
      503
    18. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      500
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      456
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      451
    Aihe