Susanna Penttilän käytös

Penkkareiden Sivustakatsoja

Susanna Penttilän käytös hämmästytti minua suuresti torstaina penkkareiden yhteydessä Esplanadin kulmalla. Eilen Ilta Sanomat uutisoi, että abit vaurioittivat hänen autoaan. Susanna kuitenkin suuresti itse provosoi abeja siihen, sillä hän itse näytti heille keskisormea.
On selvää, että jos ajaa autolla penkkareiden aikaan keskustassa autoon voi vahingossa osua karkki jos toinenkin. Kuitenkin tämä pitäisi ymmärtää vahinkona eikä tahallisena vaurioittamisena. Penttilä itse omalla käytöksellään provosoi abiturientit heittämään hänen autoaan karkeilla, eikä hän myöskään astunut ulos autostaan, kuten Ilta Sanomien kirjoituksessa väitetään.
Toivoisi, että julkisuudessa paljon esiintyneellä menestyneellä naisella olisi enemmän käytöstapoja, jotta hän voisi esiintyä mallina nuorisolle. Keskustassa tuskin yksikään muu autoilija reagoi yhtä ala-arvoisella tyylillä kuin Susanna Penttilä, jos autoon sattuikin osumaan karkki tai kaksi.

14

1794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihana susku

      et ymmärrä, että susku saa näyttää keskarii kenelle haluu ja varsinkin jos marmeladi....(nauruu) naarmuttaa sen autoo. Siis täysin julkisuushakuinen ruppana vanha nainen. Mutta hyi abeja...karkit olisivat voineet osua ihan ihmiseenkin! Ehkä seuraavaksi sinkku ikäneiti esittää penkkareiden lopettamista.

      • candygum

        vaik oisin niiin halunnut. voi vitsi- taas sai Penttilä ilmasta mainosta!!


      • Ei varmaan tarkoituksella
        candygum kirjoitti:

        vaik oisin niiin halunnut. voi vitsi- taas sai Penttilä ilmasta mainosta!!

        Suoraan päähän,suhtauduin kyllä siihen ymmärryksellä koska mun tapauksessa ei sattunut ainakaan "arkaan paikkaan".


      • naikkoset ja neidit
        candygum kirjoitti:

        vaik oisin niiin halunnut. voi vitsi- taas sai Penttilä ilmasta mainosta!!

        Ovat olleet aina tosi typeriä ja rumiakin.joku typerys käy kerran naimassa ja se on siinä.pyyhki kullin verhoon tai pöytäliinaan,ja hups.


    • SIVISTYNYT ABI !!

      niistä abeista jolle ko vanheneva ikäneitorättikauppias heilutti keskarii autostaan - ja AUTOSSAAN ISTUEN -just Esplanadilla. Meitä oli ison kuorma-auton lavallinen fiksuja tulevia ylioppilaita näkemässä ikäneidon lapsellisen esityksen !!

      Hitsi kun muija tietäis mitkä naurut se meiltä sai. Siis kohta 4-kymppinen ämmä kehtaa heiluttaa keskarii nuorille autostaan !! Ite harrastin ko käytöstä muutaman kerran yläasteen kasilla !!

      Boikottiin huonostikäyttäytyvän vanhanpiian rättikauppa; etenkin luokkamme sivistyneet abitytöt eivät todellakaan aio ostaa yhtään mautonta rettua ko naikkosen puljusta !!

      • tuokaan

        Ei kyllä tule mieleen sivistynyt, jos ihminen käyttää suuttuessaankin toisesta ihmisestä sanoja
        "ikäneitorättikauppias, ikäneito, muija, ämmä, keskari, vanhanpiian rättikauppa, mautonta rettua, naikkonen". Oli tilanne mikä tahansa.

        Tottakai, jos Penttilä näytti keskisormea, hän on typerä, mutta miksi sorrut itse todella alatyyliseen kielenkäyttöön. Ei tule mieleen, että olisit fiksu tai sivistynyt abi, mutta kaikki abit eivät olekaan fiksuja, kun suurin osa nuorista käy lukion.


    • Sivistynyt suomipoika1985

      näkemässä kun juuri tämä vanhaneitokainen provosoi abeja törkeällä käytöksellään ! Luulisi noinkin vanhalla ihmisellä olevan edes jonkinlaiset käytöstavat. Kyllä abit ovat hauskanpitonsa ja penkkarinsa ansainneet !!
      Meitä oli muuten sitten monia muitakin näkemässä naisen "esityksen" joten naisen on turha selitellä medialle jatkossa sitä "miten juttu oikeesti oli"... TODElla naurettava tyyppi toi penttilä

      • .........

        "näkemässä kun juuri tämä vanhaneitokainen provosoi abeja törkeällä käytöksellään ! Luulisi noinkin vanhalla ihmisellä olevan edes jonkinlaiset käytöstavat. Kyllä abit ovat hauskanpitonsa ja penkkarinsa ansainneet !! "

        Viestistäsi puuttuu logiikka. Penttilä siis provosoi, mutta eikös fiksu ja sivistynyt ihminen nimenomaan hallitse hermonsa, eikä provosoidu? Sekö on siis hauskanpitoa, että saitte heittää karkkia Penttilän auton päälle? Penttilällä ei ollut käytöstapoja, mutta entä omat käytöstapasi? Penkkareiden tarkoitus on, että karkkeja ei heitetä kovaa ja niitä heitetään lapsille ja tutuille, ei tulitusmielellä.

        Myöhemmin elämässänne tulette huomaamaan, että kaikki "aikuiset" eivät käyttäydy aikuisen lailla fiksusti. Silloin teidän ei kannata ottaa mallia tällaisesta ihmisestä, vaan nousta tämän tilanteen yläpuolelle.


    • Kauniit tavat omaava abi

      lukion jälkeen hankkia meriittini ainakin aivan jostakin muusta kuin tissieni ja perseeni näyttämisestä playkkarissa ! Arvostan itteni nimittain sen verran nuorena naisenalkuna !!!!!

      • -MILLA-MAGIA-

        ole tarvetta esitellä tisssejäni muusta puhumattakaan jossain Playboyssa. Niin epätoivoinen minun ei tarvi koskaa olla etten palkkaani muusta saisi. Hävetä saisi tämä surullisenkuuluisa Penttilä tempaustensa vuoksi; 4-kymppinen heiluttamassa keskaria keskellä Hesaa kymmeniä vuosi itseän nuoremmille. Onneksi kymmenet sen näklivät nii ei tarvi selitellä lehdissä töppäystään


    • *Candyboy*

      vanhin pisis siis soitti oitis lehteen kun abien marmeladihippunen sattui osua sen koppimopediin. Hhah hah mikä vitsi. Kantsis lopultakin kyseisen pisiksen hankkii elämä vanhoilla päivillään

    • kaluttu tavaran myyjä.........

      Eihän sillä voi olla, kas kun on jo itse vanha kalkkuna, kadehtii nuoria lapsia, jotka vasta ovat heräämässä aikuisuuteen, kun ite on jo monesti poljrttu .

      Sivuutan hänen kauppansa, ja moni ystävistäni tämän jälkeen.

    • huo23

      Julkisuudessa pitää pysyä.. Se on taito.. Jos kirjoittajat ovat kirjoittaneet totuudenmukaisesti, ihmetyttää tämä Susan innokkuus soittaa heti iltapäivälehtiin.

      Olisi tieten toivottavaa, että oma osuus tulisi myös esille. Eli sivistynyt käytös... U:

    • abi-97

      Luulen ,ettei suski ole itse ylioppilas,joten ei varmasti ymmärrä penkkareita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      323
      5624
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      74
      5139
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4206
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3881
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3534
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      127
      3248
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      92
      3095
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2229
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2158
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2118
    Aihe