Kirkosta eroaminen

subjekti vai luvan antaja

Lapsi on 15-vuotiaana jo itse eroaja, vanhempien luvalla, ja 14-vuotiaan kohdalla vanhemmat ovat subjekteja, jotka erottavat, mutta vain lapsen (12-14) luvalla (- eli tässä myös pyynnöstä).

Alle 12-vuotiaan lapsen hänen vanhempansa voivat erottaa kirkosta ilman lapsen lupaa. Samoin he ovat voineet liittää lapsen kirkkoon ilman tämän lupaa. Tai myös voivat liittää...

Parasta kai olisi, että samoin kuin poliittisiin puolueisiin myös uskonnollisiin yhdyskuntiin voisi liittyä vain itse, vaikka sitten ihan nuorena vain vanhempien luvalla ja jonkun ikärajan jälkeen ihan itse.

Tämä mahdollisuus, että vanhemmat voivat olla liittämättä lapsensa kirkkoon, vaikka itse kuuluvat siihen, on melko uusi, ja kaikki eivät sitä edes tiedä. Samoin voi olla tietämättömyyttä siitä, että lapsen voi erottaa, vaikka itse ei eroaisikaan.    

2

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juttusi

      kuuluu sinne. Siellä on esim palstat uskonnonvapaus ja Kirkosta eroaminen.

      • subjekti vai objekti

        Kyllä tuo asia mielestäni liittyy vanhemmuuteen, jota ei niin vain voi pirstoa osiin, ja lapsen kasvamisessa tulee vastaan ikärajoja, jolloin lapsen juridinen asema muuttuu mm. mainitsemallani tavalla. Uskonto on taas jo lainsäädännössä katsottu kovin (liian!) tärkeäksi asiaksi, kun on esimerkiksi "uskontokasvatusta" julkisessa päivähoidossakin ja pakollinen "oman uskonnon" opetus peruskoulussa kirkkoon kuuluville. Onneksi vuodesta 1923 on ollut kuitenkin uskonnonvapauslaki, vaikka se toteutuukin yhä puutteellisesti ja niin, että vanhempin pitää itse olla jossain määrin aktiivisia päivähoidon ja koulun suuntaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2463
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1271
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      927
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      137
      872
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      851
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      817
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      796
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      765
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      704
    Aihe