Ryanairilla on menossa jotain häikkää. Ovat alkaneet peruutella jo varattuja lentoja ja tarjoavat tilalle lentoja yli vuorokauden alkuperäisiä myöhemmäksi. Meillä on edessä mojova sotku, kun kaikki lennot joutuu nyt peruuttamaan älyttömien aikataulujen takia. Hyvin jännittävää on, saammeko koskaan rahoja takaisin jo maksetuista lennoista.
Tänään on hinnat niiden sivuilla nousseet ihan silmissä, sikakalliita lentoja. Varokaa Ryanairia, siitä on tullut edellistäkin epäluotettavampi firma!
Tänään on hinnat niiden sivuilla nousseet ihan silmissä, sikakalliita lentoja. Varokaa Ryanairia, siitä on tullut edellistäkin epäluotettavampi firma!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ei pelkoa = ei mene konkkaan.
Sulle on siis jo tullut se meili jossa kerrotaan aikataulujen muutoksesta. Siinä kerrotaan kyllä myös se, että voit vaihtaa lentopäiviä kulutta tai ottaa rahat takaisin = mikä tuossa on niiiiin VAIKEETA? Kyllä ne aikataulut muuttuu muillakin aina tuon tuosta. Ei tuo nyt mitään ennen kuulumatonta ole. Kyllåä sen kanssa voi aivan hyvin elää.
Muista myös: Raikku sentään lentää eikä lakkoile.
Eli Sinullekin on tullut lentopäivän muutos posti viesti. Minä hyväksyin sen kun se sopi meidän suunnitelmiimme ihan yhtä hyvin.
Nyt ilmeisesti meidän ei tarvitse tehdä muuta kuin Tampereelle päivää myöhemmin kuin alkuperäinen varaus. Varaus numero säilyi ennallaan. Eli meiltä ei muuta tehtävää nyt kun hyväksyttiin se muutos klikkauksella. Näinkö se menee?
Niin, toivotaan että se klikkaaminen riittää. Mene katsomaan Raiskin sivuilta katsomaan, miten varauksesi jakselee, näin: Siellä on kohta "Manage my booking", klikkaa sitä, sitten tulet sivulle, jossa on 3 valintakohtaa. Sitten valitset siitä kohdan 2, kirjoitat siihen varausnumerosi, sähköpostisoitteesi ja lähtö- sekä menokentän. Sitten valitset "View my booking" ja pääset katsomaan, miten varauksesi on kirjattu sinne. Monimutkaistako? Ryanair on todella monimutkainen firma.
Tämä on siis Ryanairilla aivan normaalia? No ei sitten todellakaan enää huvita asioida tuossa firmassa. Monta kertaa olen lentänyt sillä Irlantiin ja Englantiin, nyt tää on loppu. Ja arvatkaa mitä? Kun etsin uusia lentoyhteyksiä muista firmoista, niin kävi ilmi, että Ryanairin edullisuus on pelkkä kupla! Muilla yhtiöillä on ihan yhtä edulliset hinnat ja heti saa näkyviin kokonaislentohinnan, eikä tarvitse kikkailla matkatavaroiden kanssa, koska matkatavarat menevät ruumaan ILMAN TYPERIÄ LISÄMAKSUJA.
On huomattu jo aikaa sitte....
Se kävi yksinkertaisesti ja helposti Ryanin sivuilta niinkuin neuvoit. Siellä oli varaus ihan niinkuin muutoksen jälkeen pitikin. Kyllä se varmasti on kunnossa. Hyvinhän se Ryanair hoitaa asian.
Kiitos Sinulle...Riittää
PS. Muuten juuri kysyin ystävältäni joka oli varannut pojilleen Lontoon lennot, meno Bluella ja paluu EasyJetillä, oli kyllä ollut puolet kalliimmat...
Löysin e-ticketistä tällaisen lennon Helsinki-Vantaalta Lontooseen, (ja huom! Heathrowin kentälle eikä mihkään Stanstedin korpeen Tampereen korvesta. Ja HUOM! päivälentoja, ei mitään keskiyön hiippailua) eli meno-paluu, lähtö 1.5. ja paluu 15.5. maksaa kaikkineen 187€/hlö, sisältää ateriat lennolla ja matkatavarat ruumassa ilman lisämaksuja. Lentoyhtiö on SAS.
Varasin meno-paluun Ryanairilla, mutta nyt menolennon päivä muuttui. Ryanair lupaa viestissään maksaa rahat takaisin, mutta missään ei sanota korvataanko ainoastaan siirtynyt menolento vai saanko palautukset myös paluulennosta, mikäli perun kummatkin lennot.
Tietääkö joku?
Me olimme varanneet yhteensä neljä lentoa, yhden meno-paluun Englantiin ja sieltä liittymälentoja Irlantiin ja Irlannin sisällä Dublinista Kerryyn. Näistä lennoista kolme siirtyi vuorokaudella niin, että ne eivät sopineet tekemiimme aikatauluihin. Nämä kolme saimme peruuttaa, luultavasti niistä saa rahat takaisin, mutta yksi lento, johon ei tehty muutoksia, on nyt käyttökelvoton. Siitä me emme kuulemma saa rahaa takaisin, vaikka se jääkin sopivien jatkoyhteyksien puuttuessa käyttämättä. Tämä on varmistettu soittamalla Airpron palvelunumeroon, maksaa 1,95 € /min pvm. Meitä kehotettiin vaihtamaan lento sopivammaksi, mutta lennon muuttaminen maksaa 50€ ja muutoksen käsittelykulut 10€. Lisäksi hinnat ovat yhtäkkiä nousseet tolkuttomasti, joten jätämme koko lipun käyttämättä ja hyväksymme sen, että 100€ meni nyt kankkulan kaivoon, ja loput 300 € tulevat sitten joskus palautuksina, jos tulevat. Emmekä koskaan enää osta lentoja Ryanairilta. Uudet lentomme ostetaan SASilta ja Aer Lingukselta, eivätkä ne ole paljonkaan Ryanairia kalliimpia.
mihinkään nousseet koko kevään pääsee lontooseen
alle satasella menopaluuta tarjolla. nyt ei vaan ole enään tarjolla näitä senti lentoja joista te nyt täällä KITISETTE .esim finnairilla halvin hinta on just alle 300€ jotenka Raikulla käyn 3 kertaa Lontoossa .
Ei tässä nyt Finnairia mainostetakaan. Halvimmat lennot Lontooseen menee SASilla suoraan Helsingistä Hethrowin kentälle, ja HUOM! PÄIVÄLLÄ eikä mitään saapumista Stanstediin yöllä klo 23.55. Meno-paluu maksaa 187€ ja matkatavaratkin menevät ruumaan ilman typeriä lisämaksuja.
pääsee kaksi kertaan Raikulla suoraan Pirkkalasta eikä tarvitse ensin matkustaa jonnekkin typerään Hesaan .ja mitä varten sinne lontooseen pitää viikonlopuksi rahdata koko vaatekaappi mukana .
Olen menossa Turusta Irlantiin 2 viikoksi reppu selässä, patikoimaan. Reppu on pakko laittaa ruumaan koska yli 1 dl:n nestepakkauksia ei saa viedä matkustamoon. Kyse ei ole tuliaisviinoista, vaan deodoranteista, jalkavoiteista ym. mitä tarvitsee 2 viikon patikkareissulla. Vaatekaapista ei siis ole kyse. Raikullahan otetaan lisähinta kaikista ruumaan menevistä tavaroista.
Kotiin tullessa en pääse Pirkkalan kentältä Turkuun keskellä yötä, vaan on pakko ottaa oma auto mukaan ja seisottaa sitä Pirkkalassa 2 viikkoa ja sekin maksaa taas. Helsingistä sen sijaan kulkee busseja pitkin yötä.
Raikku menee nykyään Tampereelta Dubliniin vain pari kertaa viikossa, joten pitää mennä Stanstediin, olla siellä yötä ja jatkaa seuraavana aamuna Dubliniin. Muilla yhtiöillä pääsen suoraan Dubliniin tai voin jatkaa matkaa Heathrowista Dubliniin saman päivän aikana.
Eiköhän tuo Raiski mene kohta konkkaan, kun osaavat palvella vain tamperelaisia, jotka shoppailevat pari päivää Lontoossa.
aika hatarat tiedot tuntuu edellisellä "kirjoittajalla" olevan yhtiöiden taloudellisesta tilanteesta.
On aika epätodennäköistä,että pääset yhtään mihinkään;Sas kaatuu päivänä minä hyvänsä,ja sinne menee sun rahat,niitä ei palauteta!!
Sas tytäryhtiöineen on myös niitä kaikkein riskialttiimpia,mitä tulee onnettomuuksien suhteen,mitä suhaa euroopan taivaalla.
Jos joskus kävisi niin ikävästi, että Ryanair lähtisi suomesta,hinnat tuplaantuisivat esim Lontooseen saman tien.
Kerran omalla kohdallani lento oli siirretty päivällä.Asia hoitui soittamalla Airpro;lle noin minuutissa,ja sain vaihdettua itelleni paremmin sopivan päivämäärän.
26 lentoa Ryanairilla,eikä kertaakaan myöhässä,kerran Blue1:lla (sassin tytär) ja 2 tuntia myöhässä,jonka takia piti ottaa kentältä taksi ja tuli kolmekymppiä lisäkuluja.
Niin..en asu Tampereella.
Ps.Raikku lentää Dubliniin maanantaisin,keskiviikkoisin ja perjantaisin keskellä päivää eikä minnekkään "korpikentälle".
Ihme,jos pitää vielä Heathtrown kautta kiertää..
En menetä rahojani, jos SAS menee konkurssiin. Olen maksanut lippuni luottokortilla, ja saan rahat takaisin luottokorttiyhtiöltä. Tämä on aivan yleinen käytäntö.
Ryanair ei lennä Tampereelta Dubliniin perjantaisin, vain sunnuntaisin ja keskiviikkoisin. Minulla oli tarve päästä Suomesta Irlantiin 1.5. ja palata 16.5. Ryanairilla ei ollut tarjota näille päiville sopivia suoria lentoja, eikä nyt enää muitakaan sopivia lentoja.
Ihmeellistä tämän lisämaksua-lisämaksun-päälle kepulifirman puolustelu tällä palstalla.
Hassua, miten tämä Ryanair nostattaa tunteita! Eihän sillä ole pakko mennä, jos ei halua. Itse tsekkaan mielelläni edulliset lennot ja valitsen sitten niistä itselleni sopivimmat. Ja kyllä olen usein valinnut Ryanairin ja lisineenkin se on halpa vaihtoehto. Kaikin puolin olen ollut tyytyväinen.
sovi lentoihin, niin se on voi voi. Voihan sitä valita päiviä milloin ei koneet lennä ja ruveta sitten jurnuttaan tällä palstalla. Sama koskee ihan mitä lentoyhtiötä tahansa. Ja kuka käskee asua syrjäisessä ranikkokaupungissa.....