Koneessa muistia 192 MB, prossu AMD K6-2 300 MHz, kovo 5 GB
Jakelun pitää olla kovolle asennettava eikä vain cd:ltä toimiva, lisäksi suomenkielinen ja esim. icewm käyttöliittymä mutta ei jwm eikä vielä aneemisempaa fluxboxia (aikoinaan sain tarpeekseni damn small linuxin aneemisista ikkunoista).
En kuitenkaan ole niin guru joten en voi mistään gentoosta lähteä kasaamaan "omaa jakelua".
Jakelun pitää olla kovolle asennettava eikä vain cd:ltä toimiva, lisäksi suomenkielinen ja esim. icewm käyttöliittymä mutta ei jwm eikä vielä aneemisempaa fluxboxia (aikoinaan sain tarpeekseni damn small linuxin aneemisista ikkunoista).
En kuitenkaan ole niin guru joten en voi mistään gentoosta lähteä kasaamaan "omaa jakelua".
Vastaukset 4
Vanhimmat
Xubuntu tai OpenGEU, tuo muistin määrä voisi riittää. Itse kokeilin molempia 128Mt muistilla, Xubuntu nikotteli aikapahasti ja OpenGEUkin tahmasi mutta molempiin pienikin muistin lisäys auttanee eli tuo 192 saataisi riittää. Xubuntussa on Xfce ja OpenGEUssa Enlightenment. Itse olen käyttänyt tuota Enlightenmentia monessa koneessa, käyttö tosin vaatii hetken totuttelua jos olet tottunut "Windowsmaiseen" valikkosysteemiin (eli panelista käynnistävalikko kuten KDE/Gnome systeemeissä).
OpenGEU löytyy osoitteesta http://opengeu.intilinux.com/Home.html ja Xubuntun löydät Ubuntun sivuilta.
Molemmista löytyy muistaakseni suomenkielikin vaihtoehtona, suomennoksen tasosta en tiedä...
mainiosti, Xubuntu on entuudestaan tuttu mutta epäilin pyörisikö se noin vanhassa koneessa ja tuolla muistimäärällä. Siksi ajattelin icewm:ää...tokihan Xubuntun voisi asentaa icewm:lläkin, tekee sen alternate-levyllä...enpä tullut ajatelleeksi tuotakin vaihtoehtoa..
Minulla toimii hyvin läppärissä. Vähän tehokkaampi. 700Mb 256 muistia. Saa suomeksi.
Jos haluat aivan uunituoreen suomenkielisen, niin sitten openSuse 11.1 on todella hyvä vaihtoehto. Susesta löytyy DVD-levyltä valittavana monenlaisia työpöytäympäristöjä valittavaksi,ja noinkin tehokkaassa koneessa voi hyvin käyttää KDE 3.5.ttä. jos haluaa vielä kevyemmän työpöydän, niin Susesta löytyy myös IceWM ja Twm.
Eräs vaihtoehto on myös tämä kaikkien kauhistelema SuomiKnoppix, joka ainakin minulla toimii todella hyvin..Juuri tällä hetkellä työpöytänä on Twm ja muistia kuluu hurjat 70Mt....=}
Ennen kuin valitset sopivan käyttärin koneeseesi, niin tarkista, että siinä on toimiva ohjelma nettiyhteyttä varten. Jos käytät nettiä mokkulan välityksellä, niin ainakin seuraavissa distroissa mokkulan toimimaan saaminen vaatii hieman ponnisteluja: Puppy, Zenwalk, DSL, Slitaz, Debian 4.03, Fluxubuntu, Morphix, Goblinx mini 27, Elive, CDlinux, Gparted ja jotain muitakin, mutta ei juuri nyt tule mieleen..