Hei te, joilla tietoa tai kokemusta homeelle altistumisesta.
Mulle on puhjennut erinäisiä allergioita, lähinnä siitepölyallergiaa. Nyt IgE-arvo koholla vaikka ei siitepölyjä ilmassa. Onko homeelle altistuneen IgE-arvot koholla?? Vatsani ei kestä sokeria eikä hiivaa, oireena vatsan turvotus sekä ilmavaivat. Oluen hiivaa en kestä ollenkaan. Lisäksi tulen humalaan jo yhdestä paukusta. Astma puhkesi. En kestä mitään hajusteita. Nämä oireet voivat paljolti olla samantyyppisiä kuin hiivasyndroomassa. Mutta eikös home juuri aiheuta myös tuota hiivasyndroomaa?? Kommentteja ja kokemuksia olisi kiva kuulla.
hiiva,sokeri,home
13
3653
Vastaukset
- poju,,,
hoida vain se terskasi kuntoon. Kaikki ongelmat eivät johdu homeista. Pesydy välillä ja ole vain ihan oman vaimokkeen kanssa.
- sinä nyt
vain omasi viereen haisemaan.
- Sama tauti
Homesymdrooma, hiivasyndrooma, sähköallergia, elimistön liikahappamuus, ärtyvä paksusuoli, "kilparivaivat", energiavärähtelyn epätasapaino, dystonia, luulosairaus, korvienvälivika, hivenainepuute... Rakkaalla lypsylapsella on monta nimeä.
- nojoooo
kylläpä pitää olla tyhmää porukkaa vastaamassa,
vuosia homealtistusta saaneena,minulle tuli hilse tukkaan ,kasvoihin ärtynyt ihottuma,
ja juuri olutta,viiniä yms ei lainkaan,aloittaja ,et ole yksin
- tai mikä
lie.Veikkaisin kosteusvauriossa joku myrkyllinen sieni.Itse tulin ristikkäisallergiseksi hiivalle eli olut,punaviini ym.aiheutti iho-ja muita oireita,kaiken muun oireilun lisäksi.Mutta mutta yllättävää että oireet loppuivat kymmenisen vuotta altistuksen jälkeen mutta tulevat heti jos olen kosteuvauriopaikassa.
- en tiedä, mutta
homealtistuneena jouduin luopumaan luettelemistasi aineista. Ja siihen voisi vielä lisätä kaikki maitovalmisteet. Vuosien saatossa, kun olen altistumista vältellyt, niin jonkun sietokyky on palautunut osittain. Näin kävi maitovalmisteille eli vähän luomujogurttia nyt kestän. Hiiva ja sokeri on paha yhdistelmä yhä edelleen, mutta sokeria kyllä kestää yksinään eli se ei aiheuta mainitsemaasi turvotusta.
- samaa
on minullakin.
Alkoholinsieto on alentunut homealtistuksen yhteydessä. Ennen ei koskaan tullut mitään huonoa oloa useammankaan oluen, viinin tms. jälkeen. Mutta nyt,vaikka olen ollut hometalosta pois yli vuoden, niin sokeri, alkoholi, pullat, leivokset ja myös pienikin määrä alkoholia tekevät olon huonoksi. Suussa on tunkkainen maku, kielessä katetta, iholla sieni-ihottumaa, pää raskas, ilmavaivoja.
Homealtistus aiheuttaa jo yksin "humalaisen" ja tokkuraisen olon.
Täytyisi pysytellä hyvin vähähiilihydraattisella ruokavaliolla, siitä tulee parampi olo. Mutta tahtoo lipsua, esim. joulun aikaan suklaata ja leivonnaisia tuli naposteltua.
Loppuiän vaiva tästä näyttää jäävän. - minulla samaa
siis noiden kaikkien kanssa. Ja outo juttu tosiaan on se, etten enää homealtistuneena siedä alkoholia yhtään. Puolikkaasta olut lasillisesta tulee seuraavaksi päiväksi yhtä etova olo kuin ennen krapulassa. Ja tuo ennen tarkoittaa aikaa ennen homealtistumista. Onkohan kenelläkään tietoa, mikä homealtistuneen elimistössä muuttuu niin radikaalisti, ettei alkoholia enää siedä?
- nuo mh-bakteeri jutut
=>Kadonneiden maitohappobakteereiden arvoitus
- hiivaa...?
Tietääkö kukaan mitään purkkaa tms., jossa ei olisi sokeria (ei edes ksylitolia), jota voisi pureskella, kun suussa on aina tahmea olo ja kielessä katetta huolimatta hyvästä suuhygieniasta.
Auttaisiko , jos noista maitohappobakteereista tekisi liuoksen ja purskuttelisi? Syön kyllä mh-bakteereja joka päivä. Täytyy varmaan ottaa isommat annokset niitä. - noilla konsteilla.
hiivaa...? kirjoitti:
Tietääkö kukaan mitään purkkaa tms., jossa ei olisi sokeria (ei edes ksylitolia), jota voisi pureskella, kun suussa on aina tahmea olo ja kielessä katetta huolimatta hyvästä suuhygieniasta.
Auttaisiko , jos noista maitohappobakteereista tekisi liuoksen ja purskuttelisi? Syön kyllä mh-bakteereja joka päivä. Täytyy varmaan ottaa isommat annokset niitä.http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Kapseleiden_nielemisvaikeudet.html
- Rei85
hiivaa...? kirjoitti:
Tietääkö kukaan mitään purkkaa tms., jossa ei olisi sokeria (ei edes ksylitolia), jota voisi pureskella, kun suussa on aina tahmea olo ja kielessä katetta huolimatta hyvästä suuhygieniasta.
Auttaisiko , jos noista maitohappobakteereista tekisi liuoksen ja purskuttelisi? Syön kyllä mh-bakteereja joka päivä. Täytyy varmaan ottaa isommat annokset niitä.Syö candida forte kuuri
- Anonyymi
homo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743620Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472866Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1572777Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572361Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3592113- 1601830
- 761515
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231368Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391322- 251282