etikka pehmentämään

pyykkiä?

Kestovaippailu on mulla ihan alkutekijöissään. Olen peseskellyt nyt vaippoja muun(kin) pyykin seassa mutta ärsyttää kun tämä muu pyykki jää niin kovaksi kun ei saa sitä huuhteluainetta käyttää. Luin että etikka pehmentää pyykkiä, käykö vaikka kaapista löytyvä omenaviinietikka=)? Vai olenko ihan hakoteillä=)? Pitää varmaan ostaa vaippoja lisää niin että saan niistä täyden koneellisen, ettei tarvi muun pyykin seassa muutamaa vaippaa pyörittää..jotenkin inhottaakin niitä kakkavaippoja sinne paitojen ja housujen sekaan laittaa:/...

5

951

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyykkääjä

      Olen pessyt vaipat ja muun pyykin pesupähkinöillä. Tulee puhdasta, hajutonta ja pehmeää pyykkiä. Kannattaa kokeilla! ja säästää luontoa ja on vielä edullista!

    • pönttöön...

      hei...
      minä teen harsoja käyttäessäni niin, että kun tulee kakkavaippa niin kakat suihkutan käsisuihkulla pönttöön. siitä lähtee suurin osa hyvin. ja sitten loput kakat pesen vanhalla tiskiharjalla lavuaarissa. ja jos kakka on oikein jämähtänyt kiinni niin pesen vaipan pikaisesti vielä sappisaippulla ja huuhdon sen ennen vaipan laittamista etikkavesiseen sankoon. Tuota sappisaippuaa käyttämällä ei jää tahroja harsoihin...
      ja harsoja yms vaippoja kertyy parissa kolmessa päivässä satsi pestäväksi. ja aio -paippoja ja pul kuoria ja taskuvaippoja ei kannata säilyttää vesiämpärissä, ettei niiden pitävyys huonone.
      ja kyllä se etikka voisi olla ihan oikeaa etikkaa eikä omenaviinietikkaa.
      Minä itse pesen nestemäisellä bioluvilla ja pehmeää pyykkiä sillä saa.

    • ++++

      En laittaisi mitään (omena)viinietikkaa vaan ihan perus etikkaa. On olemassa myös joku ihan oikea huuhteluaine, joka sopii myös vaipoille. En muista mikä. Joku ekojuttu se muistaakseni oli.

      Kun minä laitan vaippojen kanssa samaan koneeseen muuta pyykkiä, pyöräytän vaipat ensin esihuuhtelussa (esim. lyhyt huuhteluohjelma), jotta enimmät pissat lähtevät vaipoista. Kakat huuhtelen pyttyyn jo ennen koneeseen laittamista, ja sitten vielä se koneellinen esihuuhtelu lisäksi. Sitten muuta pyykkiä sopivasti sekaan. Kone vähän vajaaksi, ja pesuainetta n. puolet ohjeannoksesta. Puhdasta tulee, eikä edes kamalan koppuraa. Tietysti koppuraisuuteen vaikuttaa paljon myös veden laatu, mutta myös vaatteisiin jäävät pesuainejäämät saattavat tehdä pyykistä koppuraista.

      • on...

        Sonett pyykinhuuhteluaine. Ei vahingoita vaippoja eikä vähennä imukykyä. Myös mahdollisen jämähtäneen pissan hajun saa silla pois.

        Kyseistä ainetta saanee ekokaupoista. Myös Kestovaippakauppa http://www.kestovaippakauppa.com/
        ja Hippu-vaipat http://www.hippuvaipat.fi/ myyvät tätä, varmaan joiltain muiltakin kestovaippakauppiailta löytyy.


    • MommyMe

      Moi,
      Etikasta en ole kuullut kuin että se häivyttää pissan hajua...
      En ole huomannut että pyykki jäisi mitenkään kovemmaksi. Ainoa ero mikä ns muuhun kuin vaippapyykkiin on se ettei hajusteita ole. Jos olet tottunut käyttämään hajusteita niin ehkä kaipaatkin niitä?
      Pesen kaikki vaaleat pyykit kestovaippojen kanssa samassa koneessa ja 40 asteessa. Pesuainettakin laitan vähemmän kuin suositellaan. Ja puhdasta on ollut.

      Ehkä ennakkoluulot pyykinpesua kohtaan ovat esteenäsi.Luovu niistä ja usko että puhdasta tulee vaikka pesisit kaikki samassa. =)

      Huuhdo kakat pois vaipoista ja huuhtele myös pissavaipat ennen kuin laitat niitä odottamaan pesua. Käytä lisähuuhtelutoimintoa, niin hyvin toimii. =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1789
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1121
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1106
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      972
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      92
      846
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      151
      828
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      764
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      54
      751
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      684
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      52
      681
    Aihe