DNA:n mokkula

Onko palstalaisilla kokemusta DNA:n mokkulan toimivuudesta/toimimattomuudesta Varkauden alueella, eritoten Häyrilä/Käpykangas alueella?

Olen harkinnut vaihtoa kiinteästä nettiyhteydestä mokkulaan ja nyt vaan mietityttää tuo 3G-verkon kuuluvuus, että onko minkalaiset kuuluvuudet täälläpäin.
122730
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

http://kuuluvuus.dna.fi/Peittokartta_fi/mapviewer.jsf?width=300&height=300

Tässä linkissä löytyy kuuluvuuskartta.
Minulla on dna-mokkula kannettavassa ja kyllä se siihen tarkoitukseen on sopiva mihin sen olen ottanutkin, mutta eihän se ole tarkoitettukkaan minkään elokuvan katseluun suoraan netissä.
Sähköpostiliikenne ja netin selailuun se pystyy ihan hyvin 385kb liittymällä. Ja sen hinta on 9.90 euroa/kk. Ei siis kallis. Itse päätät loppujen lopuksi tarvitsetko vai et.
ps:opiskelijat ovat sanoneet, että vastaava liittymä elisalla ei ole järin vakaa ja he pääsääntöisesti käyttävät juuri dan-mokkulaa.

Äänestä

Ota ihmeessä kokeiltavaksi mokkula sieltä. Jos eivät anna niin olet väärän operaattorin puheilla. DNA:lla ollaan ensimmäisen kerran huolissaan kun olet irtisanonut liittymän. 20- vuotisen kokemuksen perusteella olen takuuvarma että yksityisen ihmisen valitukset EI johda mihinkään parannukseen kuuluvuuden suhteen. Pyydä myös tukiasemien sijaintikartta jolloin voit käyttää suunta-antennia hankalissa olosuhteissa (ant.liitin mokkulaan). Lue sopimuksessa pienellä kirjoitetut.

Äänestä

Vaihto kiinteästä verkosta mokkulaan on kyllä lähes tulkoon typerintä, mitä ihminen voi tehdä. Koko verkkohan on tarkoitettu liikkuvaan MOBIILIKÄYTTÖÖN, eikä sinne missä on parempia yhteyksiä tarjolla eli kotikäyttöön.

Olipa sitten kenttää tahi ei niin homma on kuin tervassa soutamista verrattuna kiinteään verkkoon. Mainostetut nopeudet ovat vain teoreettisia, jotka voivat toteutua silloin kun olet koko lähitienoon ainoa mokkulakäyttäjä ja sinulla on täydet kentät, eli käytännössä ei koskaan.

Juuri näitä "mokkula kotona" käyttäjiä on kiittäminen siitä että koko verkko on muuttunut käyttökelvottoman hitaaksi. Siellä on aivan liikaa käyttäjiä suhteessa kapaasiteettiin. Hinnoittelu pitäisi äkkiä muuttaa siten, että mokkulan kuukausimaksu olisi esimerkiksi 50 euroa/kk, jotta saataisiin sieltä ylimääräiset käyttäjät takaisin lankayhteyksiin kuten kotona pitääkin ja homma toimisi taas siinä missä mihin se on alun perin tarkoitettu: liikkuvassa käytössä esim. vakavaan työskentelyyn.

Eli jos haluat takaisin sellaiseen aikakauteen kun nettiyhteydet toimivat lankaverkon modeemeilla ja yksittäisen webbisivun avaaminen vei kymmeniä sekunteja niin hanki ihmeessä se mokkula...

Äänestä

Sonera ainakin on hinnoitellut lankaliittymän ylihintaiseksi. Itse olen myös laittanut mokkulan harkintaan. Jos hintaero on n.15 euroo, niin pikkasen pistää miettimään. Esim. jyväskylässä elisan hinnat langallisesta on n. 10 euroo halvemmat. Täällä varkaudessa ei näköjään elisa avaa enää uusia yhteyksiä. Eli hyvähän sen soneran on hintoja nostaa, kun ei ole muita vaihtoehtoja, kuin tuo mokkula. Mua ainakin risoo!!!

Äänestä
  • joka mokkuloita muistelee, sitä nettitikulla silmään!

    Äänestä

  • viidakon sanonta: kirjoitti:

    joka mokkuloita muistelee, sitä nettitikulla silmään!

    dna kotimokkulan käyttäjäksi. 1m yhteys 19,90/kk.Toimii paremmin kuin odotin.pöytäkoneen saa siihen johdolla ja molemmat kannettavat wlanilla. Voi ottaa matkalle mukaan, kannettavissa virransyöttö USB liittimen kautta.Malli Huawei E960

    Äänestä

  • saat ainakin kiinteän liittymän,ei tarvitse ottaa soneran,aina pätkivää liittymää. 1M n.30€/kk. Kaupungissa tuntuu liikkuvan sitkeästi huhu,et DNA:n liittymää ei saa kiinteänä. Soitappa DNA:n asiakaspalveluun,niin saat asiasta faktaa. Eikä liittymä pätki!

    Äänestä

Älä nyt ole tyhmä.Tuokin nyt riippuu ihan siitä missäpäin käpykangasta asuu.Välillä kun tuo ei tahdo toimia edes keskustassa.

Äänestä

mokkula ja liittymä on soneralla!eläkä ota kytkyllä mokkulaa ja liittymää,et pääse mitenkään eroon vaikka kuuluvuutta ei olisi ollenkaan...

Äänestä

Ennen oli vain rikkailla varaa matkapuhelimeen, kun taas lankapuhelin löytyi lähes jokaisesta kodista. Nykyään taas jopa kadun pultsareillakin on kännykkä, mutta lankapuhelimia on vain rikkaimmilla joilla on ns. pysyvä asuinosoite.

Joten voisi sanoa että nämä toimimattomat mokkulat ovat köyhien hommaa, joilla ei ole varaa ostaa kunnollista nettiliittymää.

Halvalla ei saa hyvää.

Äänestä
  • on kaikkein eniten täälläpäin häiriöitä.

    Äänestä

  • -vinkula- kirjoitti:

    on kaikkein eniten täälläpäin häiriöitä.

    Laitas linkki tänne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaihtoa harkitseva kirjoitti:

Onko palstalaisilla kokemusta DNA:n mokkulan toimivuudesta/toimimattomuudesta Varkauden alueella, eritoten Häyrilä/Käpykangas alueella?

Olen harkinnut vaihtoa kiinteästä nettiyhteydestä mokkulaan ja nyt vaan mietityttää tuo 3G-verkon kuuluvuus, että onko minkalaiset kuuluvuudet täälläpäin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu