Kylppärin seinässä on pistorasian sijaan muovilevy, jossa johdon mentävä reikä. Paikka on pesukoneelle, kuinkas kone liitetään tuommoiseen? En ole missään tuommoista viritystä ennen nähnyt. Onko edes turvallinen ratkaisu? Nyt on sähkötaulusta ko. sulake irrotettu (edellinen asukas poisti), mutta eikö sähkö kulje johdoissa siitä huolimatta?
Mitä pitäisi tehdä, voiko siihen laittaa tavallisen pistorasian tilalle? Ja mitä mahtaa maksaa, kuuluuko as oy:ssä osakkaalle vai yhtiölle?
Mitä pitäisi tehdä, voiko siihen laittaa tavallisen pistorasian tilalle? Ja mitä mahtaa maksaa, kuuluuko as oy:ssä osakkaalle vai yhtiölle?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuulostaa siltä että siinä on kojerasia johon voi asentaa pistorasian...
Pikku homma,kunhan saat vaan sähkärin paikalle.Tai osta itse pistorasia lue ohjeet ja päätä osaatko varmasti ruuvata sen ja 3 johtoa oikeille paikoilleen.
Se on varmasti turvallinen..jos sulake puttuu,koetuskynä ois vielä hyvä millä varmistaa..
tilaa se sähkömies, älä koske omin päin. osakas maksaa itse, eikä siitä konkurssia sulle tule, tuleepa ainaki oikein tehtyä.hintaa tulee 50-100€ jos asut koht. matkan päässä asennusliikkeestä
Älä ainakaan tilaa sähkömiestä; odottelet kolme kuukautta turhaan ja sitten uuden soiton jälkeen havaitset että olisit voinut tehdä itsekin saman homman. Kuten aiemmin sanottiin, kolme johtoa kiinni ja se on siinä. Mikäli et tartte sitä, niin tulppaa ne. Tai sitten osta pistorasia; jos ei ole tilaa upotettavalle niin sitten pinta-asennettava.
On edesvastuutonta suositella itse asentamaan
pistorasiaa vaaralliseen tilaan (käyttöluokituksen mukaan). Jos ei ole testereitä, niin miten voi luottaa, että maadoitus on oikein. Ei vanhoissa ( eikä uusissakaan ) voi luottaa, että värit on oikein ja piuha toisesta päästä oikein kytketty. Kokemuksella voin sanoa, että kaikkea hengenvaarallista on tullut vastaan.
Missä päin kohde sijaitsee? Tulen varmasti nopeasti ja halvalla tekemään homman, jos vain kohde sattuu olemaan max. 50km päässä toimipaikastani... Ilmoittele!