Latausvalo alkaspalamaan

olihan pikkuisen ahtaas paikassa, ja vielä vesijäähdytteinen,paikallises autosähkös 7 tunnin työ laturin irroitus korjaus diodi palanut, vaihtoiva jännitteensäätimen,diodisillan ja laakerit .Merkkiliikeessä ei kunnosteta vaan laitetaan ainoastaan uusi laturi.Onko muilla vastaavaa laturia mennyt.
3818
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Muistaakseni noin 70 tkm kohdalla kypsyi omastani, vaihdettiin uusi tilalle ja maahantuoja hyvitti puolet lystistä. Nyttemmin auto on onneksi muiden murheena.

Äänestä

laturi epäkuntoon. Irroitin itse huoltoaseman pihalla, aikaa meni 5 min. Vein sisälle, mies vaihtoi tasasuuntaajan, maksoi 7 euroa 0,5 euroa (varaosa). Panin paikalleen, aikaa meni taas 5 min. Auto oli Opel Kadett vm. 1987.

Äänestä
  • Vaimon Mazda 323:sta (-86) meni 90-luvulla laturi pimeäksi. Vaimo vei sen huoltoasemalle ja ne soitti mulle töihin että "ei voi korjata, pitää vaihtaa vaihtolaturi - se on 1100 mk" Sanoin että kyllä voi korjata, siinä on vaan hiilet loppu. Ne sanoi että meillä ei semmosia vaihdeta, pannaanko dynamo takaisin? Sanoin että pankaa vaan ja soitin paikalliseen ammattikouluun. Siellä vaihtoivat hiilet ja sitten toimi. Ikävä kyllä, ne arvatenkin sähläsivät kytkentöjen kanssa ja opettaja soitti vaivaantuneena mulle että "diodisiltakaan ei toimi enää" No, vaihtoivat sitten senkin, koko homma maksoi nykyrahassa alle 50 euroa töineen.

    En tiedä tekeekö ne enää ammiksessa asiakastöitä, tämäkin ammis muuttui pikku hilkaa VW:n paikalliseksi korjaamoksi ja antoivat ymmärtää että vaan volkkarit kelpaavat. Ja vaan uudemmat. Sieltäköhän ne Bilian nykyiset asentajat ovat oppinsa saaneet?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


19DCI kirjoitti:

olihan pikkuisen ahtaas paikassa, ja vielä vesijäähdytteinen,paikallises autosähkös 7 tunnin työ laturin irroitus korjaus diodi palanut, vaihtoiva jännitteensäätimen,diodisillan ja laakerit .Merkkiliikeessä ei kunnosteta vaan laitetaan ainoastaan uusi laturi.Onko muilla vastaavaa laturia mennyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu