olihan pikkuisen ahtaas paikassa, ja vielä vesijäähdytteinen,paikallises autosähkös 7 tunnin työ laturin irroitus korjaus diodi palanut, vaihtoiva jännitteensäätimen,diodisillan ja laakerit .Merkkiliikeessä ei kunnosteta vaan laitetaan ainoastaan uusi laturi.Onko muilla vastaavaa laturia mennyt.
Latausvalo alkaspalamaan
3
797
Vastaukset
- EX dCi
Muistaakseni noin 70 tkm kohdalla kypsyi omastani, vaihdettiin uusi tilalle ja maahantuoja hyvitti puolet lystistä. Nyttemmin auto on onneksi muiden murheena.
- meni...
laturi epäkuntoon. Irroitin itse huoltoaseman pihalla, aikaa meni 5 min. Vein sisälle, mies vaihtoi tasasuuntaajan, maksoi 7 euroa 0,5 euroa (varaosa). Panin paikalleen, aikaa meni taas 5 min. Auto oli Opel Kadett vm. 1987.
- Shell
Vaimon Mazda 323:sta (-86) meni 90-luvulla laturi pimeäksi. Vaimo vei sen huoltoasemalle ja ne soitti mulle töihin että "ei voi korjata, pitää vaihtaa vaihtolaturi - se on 1100 mk" Sanoin että kyllä voi korjata, siinä on vaan hiilet loppu. Ne sanoi että meillä ei semmosia vaihdeta, pannaanko dynamo takaisin? Sanoin että pankaa vaan ja soitin paikalliseen ammattikouluun. Siellä vaihtoivat hiilet ja sitten toimi. Ikävä kyllä, ne arvatenkin sähläsivät kytkentöjen kanssa ja opettaja soitti vaivaantuneena mulle että "diodisiltakaan ei toimi enää" No, vaihtoivat sitten senkin, koko homma maksoi nykyrahassa alle 50 euroa töineen.
En tiedä tekeekö ne enää ammiksessa asiakastöitä, tämäkin ammis muuttui pikku hilkaa VW:n paikalliseksi korjaamoksi ja antoivat ymmärtää että vaan volkkarit kelpaavat. Ja vaan uudemmat. Sieltäköhän ne Bilian nykyiset asentajat ovat oppinsa saaneet?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1853099- 532500
- 2422314
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2572046Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva381766Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk91712Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve561701Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.671560Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841520Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I51356