Miten te olette tehneet, kun olette vieneet lapsenne hoitoon.. Eli siis jos teillä on tietyt rutiinit miten asiat teette, niin selostatteko te ne täysin hoitajalle vai annatteko tehdä miten hoitaja parhaaksi näkee? Esim. jos ette nukuta lasta syliin vaan haluatte nukahtavan sänkyyn, niin sanotteko siitä vai voiko hoidossa tehdä niin kuin helposti käy? Mietin vaan, että voihan se olla helpompi kun äiti ei ole vieressä, mutta pitääkö siitä taas totuttaa pois sitten kotona? Vai vaikuttaako yksi/kaksi yötä, että lapsi oppii nukahtamaan syliin ja vaatii sitä aina? Mitkä ovat asioita, joita ette selosta hoitajalle? Toivottavasti joku ymmärtää jotain tästä sekavasta selityksestä ja vastaa..:)
Yöksi hoitoon??
.....
9634
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minä kerroin aika tarkkaan millaset ovat totutut rutiinit ja mukana oli tuttu unilelu jne...Kotona poika nukahtaa sänkyyn, mutta ajattelin että koska se nukahtaminen voi olla tiukkapaikka lapselle niin hoitaja nukuttakoon miten parhaiten sujuu. Siispä hoitaja nukuttaa syliin ja mitenkään se ei ole vaikuttanut kotona omaan sänkyyn nukahtamiseen hoidon jälkeen.
Ja se tuttu rutiinijärjestys hoidossakin on helpottanut asioita kun lapsi tietää mitä tapahtuu vaikka äiti ei olekaan paikalla.
Ja ehdottomasti kannattaa sanoa miten toivoo lapsen kanssa toimittavan.
Meillä on yleensä yöhoitajana joko minun siskoni jolle en selittele muuta kuin milloin nukkuu päikkärit ja monelta menee yöunille, koska heillä on kaksi lasta ja osaavat ja ymmärtävät kyllä..
Jos vien lapsen isän vanhemmille, laitan lapun mukaan missä lukee kellonajat ruualle, nukkumisille ja vaipanvaihdoille..tämä on pakko koska esim viimeksi lapsi oli vielä aamulla kymmenen aikaan yö-vaipalla(herää siis joskus 6-7 välillä) koska "ei tuntunut märältä" ja vaippa paino sillon varmaan kilon ja todellakin oli märkä..no anyway, kirjoitan siis aikataululapun..kun lapsi oli pienempi, saatoin sanoa miten laittaa lapsi nukkumaan mutta nyt olen alanut ajattelemaan että he nukuttavat lapsen niinkuin parhaaksi näkevät, kun ei kyse ole kuin yhdestä yöstä, siinä ajassa lapsi(ilm vauva sinun tapauksessasi)ei ehdi tottua mihkään syliin nukuttamisiin jos hoitaja niin tekisikin..ja jos taas ehdottomasti et halua jtn tehtävän, niin totta kai sanot, sinun lapsesihan se on..ota vaan rennosti ja ymmärrä että esim isovanhemmilla on oma tyylinsä hoitaa lastenlastaan ja se oikeus heille suotakoon jos ei lapselle ole siitä mtn haittaa..
yöksi hoitoon ja mukana olisi tarkat käyttöohjeet, sanoisin kyllä, että hoitakaa itse lapsenne. Jokainen taaplaa tyylillään, ja jos se ei kelpaa, hoitakoon tosiaan itse.
Omaa lastani en veisi hoitoon ihmiselle, jonka omaan arvostelukykyyn en luottaisi vähääkään.
Sulle ei vissiin oo tuttu tää asia että etenkin pikkulapselle ne tutut jutut ovat tärkeitä tilanteissa kun vieras hoitaa ja nukutaan poissa kotoa? En sentään kirjain kirjaimelta lappua mukaan kirjoita mutta en sentään vaadi että hoitajan pitää osata kaikki itse tietää ja lapsen mukautua ties mihin outoon systeemiin.
tärkeät rutiinit voivat olla ihan hyvä juttu olla tiedossa, koska se helpottaa hoitajaa, mutta jos mukana on "toimi näin" -lappu, niin minullekin tulee olo, että vie lapsesi muualle. Hoitaja hoitaa sen yhden tai kaksi yötä niin kuin helpoiten ja parhaiten pystyy ja se on sekä hoitajan että lapsen etu. Vaikka lapsi nukahtaisi kotona sänkyyn, niin ei ole järkeä vaatia sitä hoitajalta, koska tilanne on eri. Ei kai vanhemmatkaan halua, että lapsi huutaa sängyssään puolet yötä vain siksi, että äiti ei halua häntä nukutettavan syliin. Hoidossa on omat systeemit ja kotona omat, lapsi oppii sen kyllä.
Tietysti tärkeät asiat kerrotaan, mutta ei mitään kovin tarkkoja hoitovaatimuksia turhanpäiväisistä pikkujutuista.
niin toivoisin nimenomaan niitä ohjeita jotta tiedän toimia lapsen rutiineilla tai ainakin mahdollisimman lähelle niitä. Mun mielestä ei kyse siitä etteikö luottaisi hoitajan arvostelukykyyn vaan siitä että helpottaa hoitajan hommaa. Itseäni ainakin ohjeettumuus vaivaisi ohjeita enemmän..
ja en nyt tällä tarkoita mitään minuuttiaikatalua vaan pääpiirteittäin mitä milloinkin tapahtuu lapsen päivässä ja illassa..
on loistavaa, että lapsen mukana tulee tarkka "käyttöohjelappu". Siskonpoikaa on paljon helpompi hoitaa kun tietää, mihin aikaan se tapaa mennä päiväunille, syödä jne. Sujuuhan kaikki paremmin kun menee lapsen rutiinien mukaan!
Pääpiirteittäin olen ohjeet antanut kyllä, siis päiväjärjestyksestä. Esim mihin aikaan unet, välipalat, ruoat tms. Tarkempaa mitä pienempi lapsi..
Mitä en selittäsi, vaikea sanoa mutta ehkä sellaisia itsestäänselviä, että milloin esim vaippa vaihdetaan. Kuitenkin luotan lapsen hoitajaan sen verran että tiedän että nämä hoituu ja jos ei luota sen vertaa niin ei pidä sellaiselle antaakaan
Tuo nukuttaminen mun mielestä on toissijaista sikäli että oppii kyllä että kotona tehdään näin ja kylässä toisella tavalla. Voi olla eri tavalla helpompi yökylässä tehdä hoitajille kuin kotona on tehty jos erilaiset tilatkin