Minun tekisi mieleni laitta kasvamaan yrttejä mutta miten säilötte ne syksyllä? saako ne niin hyvin kuivatettua että viitsii käyttää talven mittaan.
kiitos tuhannesti neuvoista.
auttakaa
3
1760
Vastaukset
- ChilinäKeiju
Heippa!
Minä olen itse kasvattanut jo useampana vuonna mm. oreganoa, basiligoja (thai-, sitruuna-, puna-..), rosemariinia, minttua..chiliä
Suurimmanosan olen aina kuivannut, mutta myös tuorepakastanut osan. Tosin kuivauksessa saa paremmin maut säilymään.
Kaikki edellämainitut olen kuivattanut ilman varsia (siis pelkkinä lehtinä) suuren puukehyksisen verkon päällä ja hyvin ovat kuivaneet :)
Sitten kun ovat tarpeeksi kuivaneet niin olen rusentanut lehdet kämmenissä pienemmiksi ja laittanut lasipurkkeihin.
Vieläkin näin talvella yrteissä on makua :)
Yrtit ovat olleet kovassa käytössä mm salaateissa ja lihakastikkeissa.- :) :)
hei, kiitos minäkin uskallan nyt yrittää.
Meillä menee mausteita tosi paljon talven mittaan.
- tereeeeeeeeeee
Kaikki yrttikasvit pitäisi syödä tai käyttää tuoreeltaan tulee hyviä vitamiineja mutta ne voi myös kuivata omaa hyvyyttään ne käyvät myöskin hyvinkin kuivattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh872071Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361756- 1801316
- 236756
- 59708
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10701- 64677
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211598- 49556
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337492