Minun tekisi mieleni laitta kasvamaan yrttejä mutta miten säilötte ne syksyllä? saako ne niin hyvin kuivatettua että viitsii käyttää talven mittaan.
kiitos tuhannesti neuvoista.
auttakaa
3
1761
Vastaukset 3
- ChilinäKeiju
Heippa!
Minä olen itse kasvattanut jo useampana vuonna mm. oreganoa, basiligoja (thai-, sitruuna-, puna-..), rosemariinia, minttua..chiliä
Suurimmanosan olen aina kuivannut, mutta myös tuorepakastanut osan. Tosin kuivauksessa saa paremmin maut säilymään.
Kaikki edellämainitut olen kuivattanut ilman varsia (siis pelkkinä lehtinä) suuren puukehyksisen verkon päällä ja hyvin ovat kuivaneet :)
Sitten kun ovat tarpeeksi kuivaneet niin olen rusentanut lehdet kämmenissä pienemmiksi ja laittanut lasipurkkeihin.
Vieläkin näin talvella yrteissä on makua :)
Yrtit ovat olleet kovassa käytössä mm salaateissa ja lihakastikkeissa.- :) :)
hei, kiitos minäkin uskallan nyt yrittää.
Meillä menee mausteita tosi paljon talven mittaan.
- tereeeeeeeeeee
Kaikki yrttikasvit pitäisi syödä tai käyttää tuoreeltaan tulee hyviä vitamiineja mutta ne voi myös kuivata omaa hyvyyttään ne käyvät myöskin hyvinkin kuivattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 118777
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.19700- 39685
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32639Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38557Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63526- 34525
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?50519- 76517
- 63491