Minun tekisi mieleni laitta kasvamaan yrttejä mutta miten säilötte ne syksyllä? saako ne niin hyvin kuivatettua että viitsii käyttää talven mittaan.
kiitos tuhannesti neuvoista.
auttakaa
3
1761
Vastaukset
- ChilinäKeiju
Heippa!
Minä olen itse kasvattanut jo useampana vuonna mm. oreganoa, basiligoja (thai-, sitruuna-, puna-..), rosemariinia, minttua..chiliä
Suurimmanosan olen aina kuivannut, mutta myös tuorepakastanut osan. Tosin kuivauksessa saa paremmin maut säilymään.
Kaikki edellämainitut olen kuivattanut ilman varsia (siis pelkkinä lehtinä) suuren puukehyksisen verkon päällä ja hyvin ovat kuivaneet :)
Sitten kun ovat tarpeeksi kuivaneet niin olen rusentanut lehdet kämmenissä pienemmiksi ja laittanut lasipurkkeihin.
Vieläkin näin talvella yrteissä on makua :)
Yrtit ovat olleet kovassa käytössä mm salaateissa ja lihakastikkeissa.- :) :)
hei, kiitos minäkin uskallan nyt yrittää.
Meillä menee mausteita tosi paljon talven mittaan.
- tereeeeeeeeeee
Kaikki yrttikasvit pitäisi syödä tai käyttää tuoreeltaan tulee hyviä vitamiineja mutta ne voi myös kuivata omaa hyvyyttään ne käyvät myöskin hyvinkin kuivattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 94934
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54888Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61798Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa141718- 65675
- 78531
- 39498
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto86487- 40486
Olit kyllä niin
Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki44467