Omistan yhdet ammattimiehen siklaamat sukset. Jotenki vaan tuntuu että ei toimi pakkasalle minkään vertaa. Saatikka jos on uuttalunta ja pakkasta. Vaa voiko suksen profiili olla niin huono ihanko ois semmonen "ylinmääräinen" jarrutus päällä kokoajan. Sen sijaan siklatun on saanut toimimaan niin sanotuilla hyvillä keleillä. Eli millonka latu on liukas vaikka ilman voiteita. Silloin olen päihittänyt ihan voideltuja suksia siklatulla.Vesi kelistä ei vielä kokemusta. Laittakaapa muutki keli tietoja millon toimii millon ei. Terve
-15 pakkasta toimiiko siklaus?
erkkipoy
141718
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hyvin on toiminut siklattu ( huolella puikotettu) suksi niissä olosuhteissa, joissa olen päässyt hiihtämään:
- uudella pakkaslumella pikkupakkasessa (noin -5 astetta)
- kovalla pakkautuneella alustalla nollakelissä
- kovalla alustalla ("narskuvalla lumella") kohtalaisessa pakkasella (noin -10 astetta)
Tänään oli pakkasta -9 astetta ja suksi toimi erinomaisesti.
-15 asteen pakkasessa en ole vielä päässyt hiihtämään siklauksen jälkeen mutta sekin tulee varmaan tapahtumaan tällä viikolla :) En usko, että luisto heikkenee omilla suksillani merkittävästi pakkasen hieman kiristyessä mutta se selvinnee pian...
Sohjoinen kevätlatu on myös vielä testaamatta.
varsinkin vitikelillä..tänään viimeksi vahapojat jäi kuin seisomaan..mutta edellyttää että ammattimies tekee sen oikein!
ton jarrun saa pois puikottamalla HIRVEESTI.....
-24ast. Suksina pertsan Peltosen infrat kilpamalli viimetalvelta.Oma siklaus. Eilenaamulla uuttalunta muutama milli= vitikeli.Latu osin tampparin jäljiltä,osin ajamatta.Luisto hyvin hyvä.Pitovoiteena Swix VR 40.Pito hyvä.
Tänään eilen ajettu latu-ura. Olin ensimmäinen hiihtäjä uralla.Luisto hyvä.Pito hyvä.
Molempina päivinä iltapäivällä samoilla voiteilla kotimatka.Luisto ja pito erinomainen muihin hiihtäjiin verrattuna.
Sen havaitsin suksistani,että mitä vauhdikkaammin hiihdin niin sitä paremmin suksi toimi.
sama kokemus kuin eilen kirjoitin.Samat sukset. Pakkasta reitin varrella jopa -31 ast.(Meillä on latujen risteyksissä lämpömittarit,joten suurinpiirtein lämpötila on tiedossa).
luistelulukset noilla keleillä. Siinä se ero näkyy, jos näkyy..
perinteisillä.Mulla olisi ollut pajalla vaparit,mutta monot olivat kotona kun ajatus testaamisesta tuli mieleen joten se jäi.
Muutenkin minulla kynnys otta vaparit alle noilla pakkasilla on suuri.Pitänee kokeilla,jos pakkasia jatkuu.
suuri? Eikö tämä siklaus sitä kynnystä ole yhtään madaltanut? Ainakin voisi ajatella, että suksen oma pohja (sileä sellainen ja kova) olisi paras "ase" niitä teräviä pakkaslumen piikkejä vastaan. Vai saisiko sen pohjan vielä kovemmaksi jollain aineilla, tavoilla?
vapaan tyylin rajoittamiseen kohdallani on se,että mennätalvina vasen polveni ei aika-ajoin tykännyt tyylistä.Tämä talvi on mennyt hyvin,mutta jätän vaparilenkit vähemmälle vaikka tykkään tyylistä "kuin hullu puurosta".
Minulla on molemmat ja täytyy sanoa että B&D höylätty ja nano-pinnoitettu toimii yli 10 asteen pakkasella paljon siklattua paremmin.
Kevyempää hiihtää ja myös laskutestissä höylätty menee hyvin.
Jotkut ovat kritisoineet höyläystä mutta eivät ilmeisestikään osaa säätää ottoa riittävän pienelle. Höylä EI VOI mitenkään haukata enempää kuin se on säädetty ottavaksi. Huomaa että höylän tulee olla terävä tai siis uusi. Vanhalla naulaan ajetulla höylän terä ei suksen kovempaan materiaalin pysty.
Hyvä testi on höylätä tammilankkua. Jos siihjen saa 0.1 mm oton (mittaa digitaalisella työntömitalla) niin sitten toimii myös sukseen koska tammi on kovempaa.
SkieXpert
"ton jarrun saa pois puikottamalla HIRVEESTI....."
Näinkö on?
Mitäkähän se kustantas jos itelle hommais kaikki tarvittavat siklaus värkit?
älkää ihmeessä lähtekö tuollaiseen mukaan,sukset on piloilla heti!!!!!!!
o.1mm?täysin tajutonta opastamista,poistu hölmöjen ajatustesi kanssa.
kympin! Kannataako hölmöillä!
Pakkasta -16 astetta ,vitinen lumi,kyllä siklattu ja
vahattu luistelusuksi toimi yhtä huonosti.Oli kuin tuhkassa olisi hiihtäny.
kelillä siklattu pitäs toimia kaikkein parhaiten...mulla on parhaat testitulokset tällä kelillä!
mutta pohjan teko nyt tässä askarruttaa..miten se on tehty..?pitäs vissiin suunnitella jonkinlaisia ohjeita..mutta..paras ois olla nenäkkäin..se on niin pienestä kiinni toi siklauksen loppuvaihe jos meinaa saada luiston kuntoon..ja kirjottamalla se ei onnistu millään..jokainen tulkitsee omalla tavallaan..tää on vaikee juttu..sitä tahtos niin mielellään että kaikki oppis ton homman..vahamiehetkin!!