asumistuen käsittely, onko normaalia?
Yli kuukauden
jo kestänyt
6692
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
juu. voit joutua odottelemaan toisenkin kuukauden.
Itse hakenut useita kertoja, aina on tullut viimeistään n. 3 viikon kuluttua päätös. Nyt kuitenkin mennyt 4 ja puoli viikkoa. Joku siellä taitaa mättää. Helvetin hienoa elellä ilman mitään tietoa rahoista tai päätöksestä. Kolmeen viikkoon nytkin lupasivat asian käsitellä.
Mä sain viikossa, mutta hakemuksessa oli kaikki liitteet ja osoitteemuutos oli ok myös.
Ei ne osoitteenmuutokset ja liitteet tai niiden puuttuminen vaikuta juuri ollenkaan siihen käsittelyn nopeuteen. Jos niitä liitteitä puuttuu niin ne lähettää pyynnön toimittaa ne puuttuvat paperit, ja kun ne puuttuvat liitteet on toimitettu, päätös tulee päivässä, parissa. Eli se käsittelyajan pituus tulee siitä kuinka kauan sen pitää jonottaa vuoroaan päästäkseen käsittelyyn. Ei ne sitä yhtä hakemusta käsittele viikkokausia.
Muutenkin, jos on yhtään epävarma niistä liitteistä niin kannattaa viedä tiskille se hakemus ja varmistuttaa, että kaikki tarvittavat liitteet on mukana. Näin siis tein itse ja tämä viivytys ei todellakaan johdu mistään liitteistä tms.
Lama lisää hakeuksia, ei käsittelijoitä.
Meilläpäin vuokrankorotukset osuivat vuodenvaihteeseen ja siksi varmaan ruuhkautuivat.
Minulla oli helmikuun alussa tarkistus ja sain päätöksen vajaassa kahdessa viikossa.