Baukkas bemulla lämmöt koiliseen. Mistäs pystys selvittämään, että mikä on vialla?
Kansipahvi?
Ehkäpä koko kansi?
Mitä muuta mahdollisuuksia?
Thanks!
Kansipahvi?
Ehkäpä koko kansi?
Mitä muuta mahdollisuuksia?
Thanks!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vuosimalli 98.
terve mulla sama ongelma mun 523i 97 korkeilla kiekoilla puhaltaa lämpöä mut alhasil tulee kylmää,välillä pelkääjän paikalta vain.. miss vika? vesi pumppu pitäis tarkistaa mut onko muita vaihtoehtoja kuin se ja kansi
En tiedä oliko noissa dieseleissä samanlaisia ongelmia vesipumpun siipien kanssa, kuin bensakoneissa.
ilmaamalla jäähdytysjärjestelmän?! termostaatti?!Vesipumppu tuliki jo?!
vasipumppu niissä on ollut häikkää,muovi siivet ei pysy metalli akselissa kiinni.Voi olla muutakin. pitäisi tietää enemmän siitä lämmön noususta,onko nestettä ja puhaltaako lämmintä tyhjäkäynillä/kieroksilla
Joka on ollut Bemareitten riesana koko -90-luvun. Lieneekoö vieläkin? Luulisi että yli kymmenessä vuodessa saisivat paremman pumpun aikaikseksi. Tarvikepumpulla viasta pääsee.
...
Vesipumppu ja termostaatti vaihdettu.
Ei vissiin ollu niistä kiinni kun lämmöt nousee edelleen ja tehot häviää.
Onko tietoa mitä kansiremppa maksaa?
siitä, että onko kansi halki, kiero vai onko kannentiiviste palanut. Ja onko etukammiot kuinka kappaleina. Pelkkä kannentiivisteen vaihto, osat n. 300-400€, jos kansi on kiero vähintään 200€, mikäli kansi halki 400-500€ ja etukammiot n.100€/kpl asennettuna. Uusi kansi jotain 1200€. Jos et pysty itse irrottamaan ja kiinnittämään kantta saat siihenkin varata ainakin 400€.
Ei mitenkään erityisen halpaa, joten se pumppu kannattaa vaihtaa ajoissa.
Muistettu ilmata oikein jäähdytysjärjestelmä? Nostaa lämpöjä sekin. Ajattelin vain kun yksi toveri osti Bemmin mikä myytiin "kansivikaisena" korjaus maksoi 0e kun ilmasi vain järjestelmän :)
Jäähdytin vuotaa paisuntasäiliöön jos on vanhan mallinen jäähdytin(sisäinen vuoto järjestelmässä ei huomaa kun nestemäärä ei vajoa tms.). Mulla oli sama ongelma. Mutta jos on teho häviötä niin sitten saattaa olla jo käyny liian kuumana niin tiivisteet menny pilalle.