toisen telttaporukan alibin? Siis Marjatan porukan?
Miten poliisi varmisti Bodomin
Slerssinen
4407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
niinkus ku ei sitä koko leiriä ollu nääs ollenkaan.
Miltähän tuntuisi olla köysijengiläinen? Ihan ymmärrettävää, että uskoo vangitsemisen jälkeen poliisin olevan oikeassa. Ihan puhdasta matematiikkaa.
Mutta etp:n julkitulon jälkeen 99% näistä tyypeistä menikin sitten jonkinlaiseen pikkulapsi-tilaan. Osoittautuikin, ettei mitään todisteita ollut joten piti ryhtyä uskomaan satuihin ja jopa keksimään niitä. Yksi tällainen satu oli Muuralasata karkoitetun hullun kirjoittajan tarina, joka Tom Ifströmin tyhmyyden takia päätyi oikeuteen asti, vaikka esim. poliisi ei sitä sekuntiakaan uskonut. Eivät uskoneet sen vertaa, että olisivat tehneet yksinkertaisia tarkistuksia. Mutta vieläkään ei ole netissä yksikään köysijengiläinen astunut esiin ja kertonut uskovansa kyllä Nissen syyllisyyteen, mutta näkevänsä Marjatan jutun Marsin kokoiset aukot, ja tarinan olevan valetta. - Säälittävää.
Lisäksi tämä säälittävien lauma näkee todisteita ihan kaikessa. Prätkässä jonkun ehkä näkemät veriroiskeet, vaatteiden kunnossaolo, tuntemattomaksi jäänyt mieshenkilö klo 23:00, näitä on ihan loputtomasti. Normaalijärjellä varustetulle ne eivät kerro syyllisyydestä suuntaan eikä toiseen yhtikäs mitään, mutta köysijengiläiselle kelpaa kaikki.
Erityismaininta kaikkien köysjengiläisten isälle Hessu 52:lle, joka innostui nettisatu Jäppis-teoriasta niin, että itse "vähän paranteli sitä". Huvittavaa tässä sadussa oli se, että se perustui toiseen satuun eli oli tuplapaskaa. Ja vaikka tuohon satuun pitää hysteerisesti uskoa, koska se selittää kaiken, niin silti ei pidä uskoa sen todistajaan eli esim. Kivilahteen. Hahahahaha. Lisäksi Hessu näkee syyllisyyteen viittaavaa seuraavissa asioissa:
- Nisse kertoo uineensa naisten uikkareissa.
- Nisse kertoo saaneensa viinat, joiden olemassa oloa hän ei ole milloinkaan kiistänyt, mieheltä, jonka nimeä hän ei muistanut, katsomatta kassiin.
Täytyy vaan pahoitellen todeta, että ei ole pitkiin aikoihin sattunut yhtään järkevää kirjoitusta, jossa olisi edes yritetty älyllisesti todistella Nils Gustafssonin syyllisyyttä. Se yksi naisjuristi oli aikanaan aktiivi Muuralassa, ja hän vetosi ennen oikeudenkäyntiä siihen, että lähes kaikki vangitut osoittautuvat syyllisiksi. Myönsi sitten, että oli odottanut todellisempaa näyttöä, ja yritti hetken aikaa uskoa "mosaiikkiin", mutta antoi sitten periksi. Mitään mosaiikkiahan ei koskaa ollut. Jokainen voi tutustua siihen mosaiikkiin mtv3:n sivuilla. Jos nauramatta lukee, niin se on jo hyvä suoritus.
lukiessaan käräjien ratkaisua niin hahhahaa.
G-rakki se jaksaa...
Tuollainen ponnistus, ja tuloksena vain kapallinen löysää lurinaa.