tietöökö joku että kuinka läheltä ruotsinlaivat menevät russarön majakkaa. Näkyykö se ruotsinlaivoille?
Russarö
8
7614
Vastaukset
- Russarö
Puolustusvoimien käytössä -ei vesiväylää liki. http://fi.wikipedia.org/wiki/Russarön_majakka
http://users.tkk.fi/~jkaki/studio2/html/russaro.html
http://tourism.hanko.fi/2007/?pid=4659d29b6d8e11113&lang=fi
kun käyt kuvat läpi, taustalla häämöttää laivaa.
http://www.nortfort.ru/coastal/foto_rus1_e.html
http://www.vaivaton.com/product/134-1-19443 - x-x-x-x-x-x-xx
Oli aikoinani armeijassa Russaröllä. Sen merivalvontatolpasta näki kiikareilla hyvällä ilmalla Bengtskärin majakalle noin 30 km päähän.
Jos laivaväylä Maarianhaminaan/Tukholmaan menee tätä etelämpänä, eipä taida Russarön majakka näkyä. - palvellut
Ruotsinlaivat menee sen verta kaukaa saaresta ja eritoten siihen aikaan illasta, että majakasta näkyy vaan sen mahtava vilkahdus.
Kesäiltana majakan punanen tolppa kyll erottuu taustastaan....- Kyllä Vitutti
Kun oli viikonloppuna hyvällä ilmalla meva tornissa,näki kiikarilla jopa cinderellan isosta ikkunasta sisään.Eipä ottanu pattiin ei.
- Asdertson
Ei näy, mutta muuten kiva palveluspaikka se oli 1989-90.
Nyt siellä on varuskuntaa supistettu.
Hangon kaupunkiin taas avataan vanhusten asuintaloon turvapaikanhakijoiden säilöönottokeskus.
Voisi pikemmin ottaa tähän tarkoitukseen tilat Russarön "kiveltä". Ei sen epäinhimillisempaa se olisi kuin varúsmiestenkään pitäminen siellä 6-12kk elämästään Suomen asevelvollisuuslain perusteella. - x-x-x-x-x-xx
Toivoisin että Russarön voisi Suomenlinnan tapaan joskus avata yleisölle. Turisteja voisi paikka majakoineen kiinnostaa.
Hangon kaupunki ja Valtion kiinteistölaitos voisivat vähän tulla vastaan?
Olisi se Russarön rannalta Regattaakin kiva seurata.- Cecilius
Tukholman saaristossa on vanha Arholman linnakesaari avattukin turismille:
http://www.batteriarholma.se/ - Maritime1
Onhan Hangolla tuollainen nähtävyys ihan siinä Tulliniemen kulmalla! Vilatkaas:
http://www.bluebrooks.fi/blog/?p=2571
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32215641Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16210778Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369211Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307213Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2396811Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463