Olen kuullut, että opiskelijoiden karateseura
Honbusta saisi helpommin vöitä kuin karateseuroista
yleensä ettei vaatimustaso olisi niin korkea.
Kannattaako tähän seuraan mennä ? Onko kokemuksia ?
Honbun opiskelijakaratesta
3
670
Vastaukset 3
- mutta tuumiskelin
Ei mitään hajua, mutta joitakin ajatuksia, mitä viesti herätti...
Suomessa on karatessa(kin) ilmeisesti suunnilleen maailman hitainta saada vöitä, ja selvästi hitaampaa kuin esim. Japanissa.
Ei ole mitenkään itsestään selvää, että pidentynyt treeniaika kertoisi täkäläisten juuri mustan saaneiden erityisen korkeasta tasosta jokaiseen nopean vyön maahan verrattuna. Joihinkin maihin verrattuna se tosin varmastikin on korkeampi.
Havaintojeni mukaan karaten harjoittelu on yleensä varsin tehotonta - poislukien kilpakarate siihen erikoistuneissa porukoissa.
Käsitys siitä, mitä karaten tulisi olla, myös vaihtelee hyvin paljon, joten niin myös siitä, millaiset kyvyt vaikkapa juuri mustan vyön saaneella tulisi olla.
Joku nyt kritisoi sitä, että vöidenkö takia kysyjä harjoittelee. No, havaintojeni mukaan vyöarvo ja asema salin sisäisessä hierarkiassa on todella monelle pidempään harjoitelleelle hyvin tärkeä, vaikkei sitä ääneen myönnetä.
Ja vielä: mielestäni tehokkaalla opetuksella/valmennuksella, jossa oppia otetaan urheilulajien tehokkaista menetelmistä, saa parissa vuodessa hyvinkin opetettua mustan vyön, joka on taitavampi (okei, kriteerit taitavalle vaihtelevat...) kuin samoja viikkotuntimääriä treenannut useimpien seurojen karateharrastaja, joka on treenannut esim. seitsemän vuotta mustan saadakseen. Niin tehotonta on havaintojeni mukaan karaten harjoittelu (poislukien kilpakarate tietyissä seuroissa...) lähes kaikilla saleilla.
Löytyykö sitten tehokkaasti harjoittelevia karateseuroja Suomesta? Tiedä häntä, ulkomailta niitä tuntuu löytyvän kyokushinin suunnasta. Täällä kun se homma on niin pienimuotoista, ja knockdown-kilpailuihinkin joutuu lähtemään ulkomaille, se tasokin lienee vaatimattomampi.- politiikasta
en tiedä, enkä ole mainitsemiasi huhuja aikaisemmin kuullut, mutta mun mielestä Honbussa oli kyllä ihan kiva treenata. sosiaalista porukkaa ja kaikenlaisia oheisaktiviteetteja järjestettiin ainakin tuolloin ahkerasti (seuran kotisivuilla lukikin: "mikään syy ei ole niin pieni etteikö sitä voisi hieman juhlia").
Mutta ettei tulisi väärää kuvaa niin täytyy sanoa, että kyllä siellä treenataankin. Ainakin aikoinaan Honbu järjesti vaparitreenejä, joissa Junkkarin Jasse kävi vetämässä, ja kyllä siellä muutenkin oli hyviä ja aktiivisia ohjaajia.
- sillä on
mitä väliä,mitä väliä!! joku aukoo mulle päätä mä vetasen karatella niskaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei91044Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125976- 109949
- 56945
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85822Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.47802Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev162749Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66721- 66697
- 59660
- 70596
- 22566
- 95561
- 52531
- 60524
- 26500
- 35497
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15059472Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31453Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246418