Olen kuullut, että opiskelijoiden karateseura
Honbusta saisi helpommin vöitä kuin karateseuroista
yleensä ettei vaatimustaso olisi niin korkea.
Kannattaako tähän seuraan mennä ? Onko kokemuksia ?
Honbun opiskelijakaratesta
3
649
Vastaukset
- mutta tuumiskelin
Ei mitään hajua, mutta joitakin ajatuksia, mitä viesti herätti...
Suomessa on karatessa(kin) ilmeisesti suunnilleen maailman hitainta saada vöitä, ja selvästi hitaampaa kuin esim. Japanissa.
Ei ole mitenkään itsestään selvää, että pidentynyt treeniaika kertoisi täkäläisten juuri mustan saaneiden erityisen korkeasta tasosta jokaiseen nopean vyön maahan verrattuna. Joihinkin maihin verrattuna se tosin varmastikin on korkeampi.
Havaintojeni mukaan karaten harjoittelu on yleensä varsin tehotonta - poislukien kilpakarate siihen erikoistuneissa porukoissa.
Käsitys siitä, mitä karaten tulisi olla, myös vaihtelee hyvin paljon, joten niin myös siitä, millaiset kyvyt vaikkapa juuri mustan vyön saaneella tulisi olla.
Joku nyt kritisoi sitä, että vöidenkö takia kysyjä harjoittelee. No, havaintojeni mukaan vyöarvo ja asema salin sisäisessä hierarkiassa on todella monelle pidempään harjoitelleelle hyvin tärkeä, vaikkei sitä ääneen myönnetä.
Ja vielä: mielestäni tehokkaalla opetuksella/valmennuksella, jossa oppia otetaan urheilulajien tehokkaista menetelmistä, saa parissa vuodessa hyvinkin opetettua mustan vyön, joka on taitavampi (okei, kriteerit taitavalle vaihtelevat...) kuin samoja viikkotuntimääriä treenannut useimpien seurojen karateharrastaja, joka on treenannut esim. seitsemän vuotta mustan saadakseen. Niin tehotonta on havaintojeni mukaan karaten harjoittelu (poislukien kilpakarate tietyissä seuroissa...) lähes kaikilla saleilla.
Löytyykö sitten tehokkaasti harjoittelevia karateseuroja Suomesta? Tiedä häntä, ulkomailta niitä tuntuu löytyvän kyokushinin suunnasta. Täällä kun se homma on niin pienimuotoista, ja knockdown-kilpailuihinkin joutuu lähtemään ulkomaille, se tasokin lienee vaatimattomampi.- politiikasta
en tiedä, enkä ole mainitsemiasi huhuja aikaisemmin kuullut, mutta mun mielestä Honbussa oli kyllä ihan kiva treenata. sosiaalista porukkaa ja kaikenlaisia oheisaktiviteetteja järjestettiin ainakin tuolloin ahkerasti (seuran kotisivuilla lukikin: "mikään syy ei ole niin pieni etteikö sitä voisi hieman juhlia").
Mutta ettei tulisi väärää kuvaa niin täytyy sanoa, että kyllä siellä treenataankin. Ainakin aikoinaan Honbu järjesti vaparitreenejä, joissa Junkkarin Jasse kävi vetämässä, ja kyllä siellä muutenkin oli hyviä ja aktiivisia ohjaajia.
- sillä on
mitä väliä,mitä väliä!! joku aukoo mulle päätä mä vetasen karatella niskaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site956092Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto555068SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574212SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost83568Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143110SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502513Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352449Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat522169Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val211545