Eli 1 1/2 kerroksiseen taloon pitäisi tehdä laajennus. Nyt on 3-4h k, noin 90n2. Lisätilaa tulisi noin 50n2. Ylös 1h ja alas porstua, 2 huonetta ja wc. Putkityöt tekee sukulainen, laajennuksen piirtää sukulainen ja LVI tarvikkeet ostetaan sukulaiselta. Kustannusarviota emme ole vielä kysyneet, tämä on vasta suunnitteluasteella, mutta mitäköhän mahtaa olla mahdolliset kustannukset/ n2? Ulkopuolinen saa tehdä kaiken muun paitsi itse levytämme seinien siäpuolet ja teemme pintatyöt ja siis LVI työt ja piirrustukset eivät maksa mitään.
laajennus vanhaan taloon
täysin pihalla hinnoista
5503
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
talon päätyyn katkaminen on aina paljon helpompaa, halvempaa ja nopeampaa kun erillisen siiven tms. tekeminen.
Mutta jos siihen päätyyn pääsee jatkamaan eikä vanhaan osaan tarvita suuria muutoksia voisi noin suuruusluokkana materiaalissa päästä jonkinverran alle 1000e/m2 riippuen perustamisolosuhteista sekä jonkinverran myös pintojen tasosta.
Työ maksaa siihen päälle sitten ehkä 1200-1500 tuntia (jos vanhoihin tiloihin ei ole tarvetta puuttua) x 30-40e -> 40 000 -60 000e -omatyö
Eli pelottavan lähelle 100 000 euroa saattaapi mennä. Jos päätyyn jatkaminen ei onnistu tulee katon verran lisäkustannuksia eli taas joku kymppitonni.
100 000€?!?! Et voi olla tosissasi!!!
kyllä vaikea on nykyaikaisilla pinnoilla varustettuja ja määräykset täyttäviä tiloja tehdä materiaalikustannusten osalta juuri alle 1000e/m2.
Eli helposti 50 tonnia menee kamoihin, kun todennäköisesti vanhaankin osaan saa jotain hieroa (ulkomaalausta, vesikattoa, putki ja sähkömuutoksia, liityntäkohdan viimeistely jne.)
Sitten työ maksaa ainakin täällä pk-seudulla rutosti. 30/tunti saa helposti maksaa ja ihan muutamassa viikossa tuollaista ei tee. Työvaiheita on kuitenkin ihan siinä kun uuttakin taloa tehtäessä joten 1000 tuntia mennee helposti. Siitä tulisi jo 30 tonnia työlle hintaa...
Eli kuten sanottu pelottavan lähelle 100 tuhatta voipi kaikkineen mennä..
pitäis n,25000€ max riittää.Jos oman työn osuus on suuri,ja halpaa sukulais työ voimaa.
on niin, että mies rakentaa taloon m2/h ja materiaali maksaa ilman lvis ja maatöitä 100€/m2,
huom pitää laskea kaikki pinnat
tv ripe