Kaikki on suhteellista.
Kuten erikoisen vaativina pidetyt Suomen tunturimaastot vuorikiipeilijälle. Tuntureillahan ei ole edes kunnon korkeuserojakaan joten ylittämiseenkin tarvitaan parin-kolmen tunnin vähän raskaampi eteneminen. Tunturilta pääsee huonon kelin yllättäessä pois kun laskeutuu metsään muutama sata metriä. Maasto on loivaa ja kauempaa katsottuna pelkkiä hiekkakumpareita soisen maaston keskellä.
Suomen tunturit
9
1661
Vastaukset
mitä sitte?
- hyvinkin
???
- jutun pointti?
Onko joku muuta väittänyt?
Miten vuorikiipeily liittyy aiheeseen, ei sitä voi Suomessa harrastaa... - Provo Gator
Kaikki on todellakin suhteellista, mutta vertauksesi ontuu. Et voi verrata vuorikiipeilyä ja erämaahiihtoa toisiinsa sen enempää, kuin jääkiekkoa suunnistukseen. Kyseessä on aivan eri lajit...
Itse palasin juuri Nuorttijoelta (UKK-puisto), viikon erämaahiihdolta. Tunturimaastot eivät kesällä olekaan mitään erikoisen vaativia, mutta kun mukaan tulee jatkuva -30 asteen pakkanen, n. 45kg rinkka, ja umpihanki (paikoin kaulaan asti), alkaa oikeasti "muutaman" sadan metrin matka tuntumaan. Eikä metsästä ole sinulle mitään suojaa, jos et osaa tehdä itsellesi esimerkiksi laavua ja mielellään rakovalkeaa. Voit laskea etenemisnopeudeksi tunti/ kilometri. Niissä maisemissa ei kännykästäkään ole apua, sillä ei ole kenttää. Et voi jäädä lepäilemään pitkiksi ajoiksi paikalleen, sillä kuolema tulee varmasti.
Että en nyt käyttäisi sanaa "helppo". Vanha sanonta pitää siellä paikkansa: "Korpi soittaa kuolinkelloja heikkojen".- helppoja
Miksi pitää kantaa 45kg selässä suksilla? Tammipöytä täytyy olla mukana noihin kiloihin. Siinähän se juuri nähdään maaston helppous kun voi kanneksia mitä sattuu.
Ja juuri mahdollisuus tehdä tulet aina kun tarvitsee tekee vaeltamisesta helppoa ja siksi nautinnollista, maha täyteen vaan ja köllähtää laavulle tulen loisteessa. - Masa35
Kilpisjärvellä käytiin vaeltelemassa tammikuun lopussa vähä toista viikkoa. Onhan tänne hyvä tulla esittämään jotain kiipeilijä-tosimies-sissiä, vaikkei olla käyty Espoota pohjoisempana :) Omalta sohvalta on tosi kätevää arvostella toisten "helppoja" reissuja.
- Provo Gator
helppoja kirjoitti:
Miksi pitää kantaa 45kg selässä suksilla? Tammipöytä täytyy olla mukana noihin kiloihin. Siinähän se juuri nähdään maaston helppous kun voi kanneksia mitä sattuu.
Ja juuri mahdollisuus tehdä tulet aina kun tarvitsee tekee vaeltamisesta helppoa ja siksi nautinnollista, maha täyteen vaan ja köllähtää laavulle tulen loisteessa.Et tiedä mistä puhut ja silti väittelet... Hmmm.
- vaellustaja
Herää mielenkiinto noihin kiloihin. 30 vuoden kokemuksella ennätykseni,max, on 26kg (17vrk talvella), sisältäen teltan. Ihan mielenkiinnosta kysyisin, että mitä kaikkea tuollaisen yli 40kg kantaneet ovat ottaneet mukaansa? Entisenä aktiiviurheilijana kunto ei ole sinänsä ollut mikään rajoite, mutta suuremman taakan kantaminen on epämiellyttävää ja lisää hurjasti kipeytymis- ja loukkaantumisriskiä.
- Provo Gator
vaellustaja kirjoitti:
Herää mielenkiinto noihin kiloihin. 30 vuoden kokemuksella ennätykseni,max, on 26kg (17vrk talvella), sisältäen teltan. Ihan mielenkiinnosta kysyisin, että mitä kaikkea tuollaisen yli 40kg kantaneet ovat ottaneet mukaansa? Entisenä aktiiviurheilijana kunto ei ole sinänsä ollut mikään rajoite, mutta suuremman taakan kantaminen on epämiellyttävää ja lisää hurjasti kipeytymis- ja loukkaantumisriskiä.
No, kun lähtee paikkaan, missä ei ole takeita siitä, että hädän tullessa voit ottaa yhteyttä mihinkään, joutuu ottamaan mukaan vähän ekstraa.
Muona painaa yllättävän paljon, ei tietenkään nyt koko ekstrapainoa, mutta kuitenkin. Olimme varustautuneet myös välineillä, millä tarvittaessa voi hankkia ruokaa (kuten mm. pilkkivarusteet). Pieni korjaus, että toinen rinkoista ei ollut aivan niin painava, joten sen kantamista vuoroteltiin. Ei tarvinne täsmentää, että siihen oli syynsä, että kuormaa ei jaettu tasaisemmin.
Tämä oli ensimmäinen kerta, kun olin talvella Nuorttijoella, joten varauduimme siihen, että voi tulla oikeasti hätä ja tilanne, missä voi joutua odottamaan avun saantia kolmekin vuorokautta (kauhuskenaario). Alue on teleoperaattorien katealueen ulkopuolella, se antaa pienen ekstran varustautumiselle.
Painava kuorma ei ole ongelma, kun ei ole kiirettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15413535Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t749804Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h999172Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k218159Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk406783Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1506195Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua724308Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri243415Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy393407En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä4011300