Tulppa,verenvuoto

Miten nämä 2 eroittaa toisistaan?
Millaiset oireet?Mitä tehdä jos olet sillä hetkellä yksin,vai ehtiikö siinä tekemään mitään?
Tuttavani löytyi juuri kuolleena kotoaan (50v mies).
Oli vapaapäivällä töistä,ja yksin kotona.Ei mitään aikaisempia oireita.Kuolin syy:aivoverenvuoto.
51258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mutta siihen päästäkseen pitäisi ehtiä (keskus-) sairaalaan eli ensiksi soitettava hätänumeroon josta voi tilata ambulanssin. Oireet vaihtelee sen mukaan missä kohden aivoissa kyseinen verenkiertohäiriö on. Voi olla korkea verenpaine, halvausoireita, huimausta, päänsärkyä, puhekyvyttömyyttä muutamia mainitakseni. Joskus siitä toipuu mutta ei aina.

Äänestä

useimmiten niin raju ettei ehdi ja voi tehdä enää mitään vaikka vieressä olisi.Äkillinen tajuttomuus ,voi olla myös pää -ja niskakipua. Tulpassa halvautumista, puheenpuuroutumista tajunnan menetystä. Aika vaikeaa lääkärinkään aina tietää mikä vaiva. Kuvauksilla selviää .

Äänestä

Sattui tämä aivoverenvuoto omalle kohdalle. Onneksi en silloin ollut yksin. Päänsärky oli hirmuinen, sellainen millaista ei ikinä ole aiemmin ollut. Heti vaan tilattiin ambulanssi, onneksi läheiset hoitivat sen paikalle, vaikka olisin itsekin pystynyt soittamaan jos olisin ollut yksin. Verenvuoto aivovaltimon aneurysmassa oli tihkuva ei massiivinen, ja todennäköisesti siksi toivuin leikkauksen jälkeen miltei entiselleni.

Äänestä

...tajunnan menetys, tasapaino ongelmat,näköhäiriöt kouristelut. Minulla oli niin järjetön päänsärky...aivoverenvuoto. Oli minuuteista kiinni, että jäin henkiin...hyvä tuuri.

Oireet voivat olla hyvin samanlaisia molemmissa.

Osanotto.

Äänestä

minulla oli aivoverenvuoto itsella vuonna 2005 tammikuussa. Minulle ei tullut päänsärkyä ei niska/hartia kipua ei siis yhtään mitään oireita. tulin kaupasta ja olin laittamassa ostoksia jää kaappiin kun taju vaan lähti.onneksi mieheni oli kotona ja se sitten tilasi ambulanssin joka vei minut lähes suoraan leikkauspöydälle.Jos olisin ollut yksin kotona ni kuolema olis ollu varma, niin lääkärit minulle kertoi kun heräsin leikkauksesta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oireet? kirjoitti:

Miten nämä 2 eroittaa toisistaan?
Millaiset oireet?Mitä tehdä jos olet sillä hetkellä yksin,vai ehtiikö siinä tekemään mitään?
Tuttavani löytyi juuri kuolleena kotoaan (50v mies).
Oli vapaapäivällä töistä,ja yksin kotona.Ei mitään aikaisempia oireita.Kuolin syy:aivoverenvuoto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu