nykyautoissa?
Onko niistä mitään hyötyä?
Suurin osa ajosta työmatka-ajoa n. 9 km/suunta ja suht. hitailla nopeuksilla mennään. Esikaupungista keskustaan.
Laitoin pahvin ja tuntuu ettei lämpene yhtään sen nopeammin/paremmin.
Roikasta starttaan kummassakin päässä. Lohko- ja sisätilalämmitin löytyy. Tuntuu silti vaan, ettei oikein ehdi 9 kilometrin ajossa normaaliin käyntilämpöön näissä keleissä. Kakslitranen fsi octavia kyseessä (siis bensakone).
Onko niistä mitään hyötyä?
Suurin osa ajosta työmatka-ajoa n. 9 km/suunta ja suht. hitailla nopeuksilla mennään. Esikaupungista keskustaan.
Laitoin pahvin ja tuntuu ettei lämpene yhtään sen nopeammin/paremmin.
Roikasta starttaan kummassakin päässä. Lohko- ja sisätilalämmitin löytyy. Tuntuu silti vaan, ettei oikein ehdi 9 kilometrin ajossa normaaliin käyntilämpöön näissä keleissä. Kakslitranen fsi octavia kyseessä (siis bensakone).
Vastaukset 9
Vanhimmat
että lämmöt ei tuolla matkalla nouse. Parantuneet moottoreiden hyötysuhteet vaikuttavat asiaan, erityisesti uusimmissa bensa turboissa ja dieseleissä. Auto on väärin suunniteltu, jos sen keulalle pitää pahveja tunkea talveksi.
ennen mulla oli vähän vanhempi bensasitikka, sekin oli kakslitranen. Lämpes kyllä nopeammin, mutta kulutuskin oli vähän isompi.
Mutta kumma ku se pahvi ei tunnu vaikuttavan mitään. Luulin että pätkäajossa auttas.
ole tarpeeksi tarkka näyttääkseen eron pahvilla tai ilman. kyllä pahvin pitäisi vaikuttaa, koska se vähentää moottoriin tulevaa viimaa.
ettäkesähelteellä afriikassakin jäähdytys pelaa, suomen talveen ei ole suunnitelut, jolloin kylmää ilmaa menee ihan liikaa, joten "pahvit" auttaa joka autossa. Moneen autoon saa jopa merkkikohtaisen suojan.
Samma här. 8 km töihin ja auto piuhan päässä. Termostaatti vaihdettu ja 80% pahvitettu syylarista. Sisätilassa kun eilen kaasuteltiin niin mittari nousi normilukemiin, mutta pihalle mennessä ja vähän aikaa ajettua alkoi lämpömittarin neula laskea. Noin 75 astetta koko ajan. Näillä mennään, kun muuta ei voi.
Pitäisi meidän olosuhteissa olla myös alasuoja eli jonkinlainen suoja moottorin alla. Useissa autoissa vakiona tai ainakin lisävarusteina.
Minä pidin masassa muovimattoa jäähdyttimen edessä 9 kk vuodesta eikä koskaan lämmöt nousseet. Suoja oli poissa vain kesällä 3 kk kun vetelin välillä asuntovaunua.
kuitenkin nokalla ja lyhentäisin öljynvaihtoväliä noin 20 - 30 % suosituksesta, koska moottori käy kokoajan kylmänä. kannattaa ehkä tiedustella löytyykö merkkiliikkeestä mallikohtaista nokkasuojaa talveksi.
moottorin kuormitus saattaa olla hitaassa ajossa niin alhainen ja ajoviima niin kylmä, ettei moottori juurikaan lämpeä.
esim 25 % lyhennys öljynvaihtoväliin:
0.75 x 15 000 km = 11 250 km
keskusteluun osallistuneille.
Antaa pahvin olla, kun sen vaivauduin laittamaan. Kone nousee normaalilämpöön n. 13 km matkalla ja pysyy siinä ihan hyvin.
Kyllä vaan sais webasto olla nykyisissä bensa-autoissakin ainakin tämmösellä vilukissalla.
Normaali öljynvaihtoväli on noissa sakemannin kansanauton tekemissä bensamoottoreissa nykyään 30 000 km tai huolto-osoittimen automaattinen kehoitus, kumpi vastaan tulee ennemmin. Ihan vaan tiedoksi sille, joka sitä kehotti lyhentämään.
Nikita korville, penkinlämppärit täysille ja talviautoilun iloa kaikille!
eli ilmeisesti lämmityslaitteen kennon mitoituksessa vika on jos ei lämmöt riitä bensa-autossa. Toki keulapahvi parantaa tilannetta varsinkin moottorin itsensä kannalta, mutta myös kuljettajan.
Kannattaa se pahvi laittaa, mutta ei ihan kiinni jäähdyttymeen eli niin, että tarvittaessa puhallin saa ilmaa.