Buddhalaisuus ja homoseksuaalisuus

kiinnostunut_

Onko joku perehtynyt buddhalaisten käsitykseen homoseksuaalisuudesta? Mua kiehtoo buddhalaisuus ja eritysesti tapa millä elämään suhtaudutaan. Lukuvinkkejä buddhalaisuudesta otetaan myös vastaan..:)

8

1411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kummallisempi ole

      Kuten kaikkialla, luostareissakin on homosexiä:

      http://www.bangkokpost.com/blogs/index.php/2009/01/30/sex-in-the-monastery?blog=64

      Jos osaat englantia. Siinä kerrotaan miten luostarin apotti järjesti orgioita ja joi viskiä poikien kanssa ja munkin poikakaveri tuli mustasukkaiseksi ja käräytti munkin poliisille.

      Siis munkeilla on säännöt. Sexi on kiellettyä, eikä homous ole sen kummempi kuin heterous. Maallikot voivat noudattaa 5 sääntöä, mutta siinäkään tapauksessa homous ei ole erilaisempi asia kuin esim avioliiton ulkopuolinen sexi.

      Lontossa on tietääkseni gay-suuntautunut buddhalainen lahkokin. Eli se hyväksytään täysin. Huomaa ettei buddhalaisuudessa ole synti-sanaa lainkaan. On vain tietämätön toiminta.

      • buddhalaiset ovat

        suvaitsevaisempia kuin muslimit ja kristityt jotka eivät hyväksy homoja. kristityt ovat kaikkein suvaitsemattomampia näkeehän sen Suomestakin ettei homoja hyväksytä.
        muslimimaissa on tasa-arvo on ihan ok ja homoilla omia moskeijoita ja imaamejakin. tähän ei vielä kristityissä maissa ole päästy. buddhalaiset ovat suvaitsevaisuudessa pisimmällä.


      • nyt oikeesti
        buddhalaiset ovat kirjoitti:

        suvaitsevaisempia kuin muslimit ja kristityt jotka eivät hyväksy homoja. kristityt ovat kaikkein suvaitsemattomampia näkeehän sen Suomestakin ettei homoja hyväksytä.
        muslimimaissa on tasa-arvo on ihan ok ja homoilla omia moskeijoita ja imaamejakin. tähän ei vielä kristityissä maissa ole päästy. buddhalaiset ovat suvaitsevaisuudessa pisimmällä.

        viitti yleistää, niinku tuntisit muka joka muslimin että kristityn. 'teoistaan te heidät tunnette' mut paskaa voi jauhaa kuka vaan


    • Meedio

      Oli aika taikka paikka mikä hyvänsä, on ihmisten suhtautuminen keskiarvoistesti sama paikassa kuin paikassa. On olemassa varmasti homo buddhia, homoja vihaavia buddhia sekä homoja hyväksyviä buddhia, ei se mikään paratiisi ole.

    • Laumasielu

      Buddhalaisen opin mukaan kaikki kärsimys johtuu halusta.

      • buddhalaisuus on..

        Tuntuu rehellisesti kuitenki siltä, ettei buddhalaisuus ole kyllä tasa-arvoinen uskonto siinä, että naiset eivät periaatteessa voi olla munkkeja. tietysti on poikkeuksiakin... otan nyt enemmän kantaa käytäntöön kuin itse oppiin.

        kaikkein autuaammaksi uudelleensyntymisen kaaressa ollaan, kun on mies ja pystyy elämään munkkina. vai?

        jejee


    • Zen!

      Sen perusteella mitä buddhalaisuudesta tiedän, homoseksuaalisuus on sovitettavissa kyseisen tradition kanssa ihan hyvin. Ks. esim. Chris Pauling: Mitä on buddhalaisuus? (Aihetta sivutaan yhdessä lauseessa ohimennen.) Tärkeää on vain se, ettei seksuaalisella käyttäytymisellä vahingoita itseä tai toisia.

      Ellen nyt aivan erehdy, niin länsimaisen buddhismin keskeinen nimi, 1920-luvulla syntynyt Dennis Lingwood (Sangharakshita) on homoseksuaali.

      Chris Paulingin suppean kirjan ohella hyviä opuksia buddhalaisuudesta ovat esim. vietnamilaisen Thich Nhat Hanhin kirjat sekä buddhalaisnunna Pema Chödronin kirjat.

      Joku sanoi, etteivät naiset voi olla buddhalaisuudessa munkkeina. No eivätpä tietenkään, he ovat nunnia!

      • Toinen zen

        Mikäli varsinainen Zen-buddhalaisuus kiinnostaa niin melko laajan kuvan saa seuraavista kirjoista:

        - Suzuki; Zen-mieli, aloittelijan mieli (menee suoraan asiaan)
        - Watts; Zen (sisältää myös kuvausta siitä mistä suuntauksista Zen on saanut vaikutteita: konfutselaisuudesta, taolaisuudesta ja mahajana-buddhalaisuudesta)

        Parhaan kuvan saa tietysti harjoittamalla zeniä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      243
      4629
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3065
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1753
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      80
      1456
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe