Saigonin parhaat ostospaikat?

Ensi viikolla matkaan!

Kertokaa kokemuksenne mitkä on Saigonin parhaat ostoskeskukset?
Ostoslistalla olisi aitoja ei piraatti vaatteita ja alusasuja.

4

1556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sevens

      Olimme vuosi sitten Saigonissa ja parhaat ostokset teimme paikallisten suosimassa tavaratalossa ( valitettavasti nimi on unohtunut ). Opas meillekin paikan kertoi ja siellä hintataso oli huomattavan edullinen ja parhaat ostokset löytyivät juuri sieltä. Valitettavasti tämä paras ostosparatiisi löytyi vasta loman loppumetreillä. Valikoimissa paljon aitoa vietnamilaista kamaa ja upeita silkkivaatteita, mutta myös länsimaista tavaraa. Saigonissa on myös ylellisiä ja todella kalliita tavarataloja esim. amerikkalainen luxustavaratalo jossa hinnat päätähuimaavat. Kannattaa käydä kuitenkin katsomassa. Pääkadulla etsin itselleni naisten kenkiä ja poimin hyllystä kenkäparin ja hintaa katsoessani pohjassa luki CITYMARKET`VAASA. Ei siis tarvitse lähteä merta edemmäksi kalaan. Silmälaseja seurueestamme hankki jokainen. Itse ostin optikkoliikkeestä aurinkolasit ja kaksiteholasit suomalaisella reseptillä ja yhteishinta oli n. 150€. Hyvin ovat toimineet arjessa.

    • -vietcongi-

      - Diamond Plaza, Le Duan st.
      - Parkson, Dong Khoi st.

      Sitten on Dong Khoi -kadun alkupäässä useita luxusliikkeitä, esim. Gucci, Vuitton jne.

      Saigon Square ja Tax Department ovat myös paikkoja, joista voit tehdä "löytöjä".

    • ayya

      Ben Thanh markkinat ja niitten läheltä löytyvät pienet putiikit mielestäni parhaat ostospaikat. Ostin kuitenkin huomattavasti enemmän rantakohteesta (Nha Trang) vaikka kaikki sanovat että Saigonissa on niin paljon paremmat ostosmahdollisuudet. Ihastuin Pet Shop nimiseen tuotemerkkiin, löytyi molemmista paikoista. Myyvät hyvälaatuisia, edullisia lasten ja naisten vaatteita sekä laukkuja ja pikkupussukoita. Vain lapsenmielisille :). Lisäksi ostin paljon korujua.

      • alkuperäinen kysyj

        Kysyisin vielä että onko Saigonissa ostoskeskusta tai aluetta mihin olisi keskittyneet eri merkkien outletit?

        Meillä on neljä päivää aikaa olla Saigonissa ja ajattelimme siitä yhden päivän käyttää shoppailuun. Muu aika meneekin sitten nähtävyyksien katseluun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3879
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3495
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3328
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1585
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1096
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe