Faktaa vai fiktiota

Pelästynyt

Heräsin juuri..unessa olin lähdössä töihin ja tullessani uudelle Caliberilleni näin sen takaluukussa nimen Ladodga Kaliner ja tajusin että autoalan myllerryksessä Crysler ja Lada olivat yhdistyneet..Kauheaa,astuin varoen autoon ja huomasin että ratin keskellä oleva sarvipää logo oli vaihtunut Leninin leukapartaiseksi pääksi ja kaikki katkaisimet olivat suuria pakeliittisia katkaisijoita,kuin sähköhellasta.Painoin pääni rattia vasten ja itkin,torvi alkoi soida ja heräsin..olin yltä päältä hiessä ja sydämeni takoi kuin hullu,tajusin nähneeni unta,kauheaa painajaista.Nousin ylös ja oli pakko kirjoittaa tuo kokemus.Kävin vielä katsomassa ikkunasta onko Caliberini parkkipaikalla..oli huh.

4

1275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aamustakin

      meikäläisen hyvälle tuulelle.olipa unien uni,onneksi dötsi oli parkkipaikalla minullakin ja hyvin tulin körötellen sillä töihin.

    • keijjjjo

      Siis olenko ymmärtänyt oikein... Calit on valmistettu Koreassa? No, eihän se tietysti mikään lada mesta ole...

      • Naim, the original

        Kaikki Caliberit valmistetaan USA:ssa Illinoin osavaltiossa. Myös Etelä-Koreassa valmistetaan hyviä autoja ( Kia/Huendai, pienemmät Chevroletit ).


      • diidadii
        Naim, the original kirjoitti:

        Kaikki Caliberit valmistetaan USA:ssa Illinoin osavaltiossa. Myös Etelä-Koreassa valmistetaan hyviä autoja ( Kia/Huendai, pienemmät Chevroletit ).

        Caliberit tehdään tosiaan Belvideren kuulussa autokaupungissa USAssa Illinoisin osavaltiossa.
        Ohessa linkki, jossa atutehtaan historiaa ja malleja joita siellä on valmistettu:

        http://www.allpar.com/corporate/factories.html

        Caliberista juttua:

        Caliberissa käytetään Nissanin tytäryhtiön Jatcon CVT-vaihteistoa (Dodge käyttää siitä nimeä CVT2). Auto on ensimmäinen DaimlerChrysler-malli, jossa ko. tekniikkaa käytetään. Autoa tehdään etu- ja nelivetoisena. Neliveto on elektronisesti ohjattu. Caliberissa käytetään Mitsubishin GS -pohjalevyä, joka on suunniteltu yhteistyönä; esimerkiksi Mitsubishi Lancer, Jeep Compass ja Peugeot 4007 käyttää samaa pohjalevyä.

        Moottorista tietoa: http://www.allpar.com/mopar/world-engine.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      102
      6668
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      3998
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3435
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      383
      1827
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1418
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1360
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      48
      1121
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      1006
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      950
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      899
    Aihe