Voiko nivelpsorin todeta?

Oliskohan kellään tietoo voiko lääkäri nähdä ultrassa onko tulehdusta nivelissä ja nivelpsoriin liittyvää?
71488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

varmasti todeta. ultrassa voi näkyä nestettä, jos on tulehdusta, mutta aina ei edes nestettä näy, jos nivel tulehtunut.
siis ultra ei ole varma keino nivelpsorin tutkimiseen.

Äänestä
  • Mitenkän olis tutkittava ja missä että nivelpsoriasis voitaisiin todeta?Kiitos edellisestä vastauksesta.Kiitos jos voit myös vastata tähänkin!

    Äänestä

  • ultraton kirjoitti:

    Mitenkän olis tutkittava ja missä että nivelpsoriasis voitaisiin todeta?Kiitos edellisestä vastauksesta.Kiitos jos voit myös vastata tähänkin!

    tekee dignoosin tutkimuksen ja haastattelun jälkeen. itselläni psorireuma alkoi käden pikku nivelestä ja nyt levinnyt koko kroppaan. ei ole mikään kiva tauti..kipuja ja särkyjä päivittäin ja kunto sitä sun tätä.

    Äänestä

Minulla se todettiin mangneettikuvauksessa ranteesta ja jalkaterästä.Missään verikokeissa ei näkynyt.

Äänestä
  • psorireuman alkuvaiheessa mangneettikuvaukset ei näytä mitään...

    Äänestä

Itseä mietityttää myös omien nivelteni todellinen vaiva.

Polvissa on kuvauksella todettu nivelrikko.

Lonkkaa ei ole tutkittu mutta on kipeä ja oikea lonkka on käsin tunnustellen selvästi enenmmän turvoksissa kuin oikea.

Kyynärpäät on kuvattu ja oikean käden kyynärpäässä todettu sekä golf-että tenniskyynärpää ja lisäksi jotain kalkkeutumaa.

Ranteesta on leikattu rannekanavan ahtauma.

Nyt on sormissa ollut kipuja pari vuotta.
Oikean käden etu-ja keskisormen rystysten iho paksuuntui ja muuttui jotenkin sienimäisen näköiseksi pari vuotta sitten.
Vasemman käden etusormen pikkunivelen päälle ilmestyi syksyllä patti josta tuli kirkasta geelimäistä nestettä.
Patti on siinä edelleenkin vaikka yritin puristaa sen tyhjäksi silloin kun se puhkesi.
Kädenselän luut ovat joskus tosi kipeät ja turpoavat ajoittain.

Olen miettinyt psorin mahdollisuutta mutta en tiedä miten saisin sen selville.
Minulla on myös nivusissa ja rintojen alla ihottumaa joka voisi olla ihopsoriasis mutta sitäkään en varmaksi tiedä.

Äänestä
  • Kanattais mennä lääkäriin.eikä arvuutella . Tällä paltalla mulla ainakin Reumasairaalan lääkärit teki dieknoosin nivelpsoria on samoja oireita oli.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ultraton kirjoitti:

Oliskohan kellään tietoo voiko lääkäri nähdä ultrassa onko tulehdusta nivelissä ja nivelpsoriin liittyvää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu