Minkä ikäinen lapsesi on? Mihin aikaan herää aamulla? Mihin aikoihin päivässä/kuinka pitkät ovat mitkäkin päikkärit? Milloin päivän viimeiset päikkärit? Mihin aikaan nukahtaa yöunille? Kiitos vastauksista!:)
Päiväunista..
galluppia
10598
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tyttö on 10,5 kuukautta.Heräilee noin 7 aikaa.Päikkäreille menee n11.30 ja nukkuun 1/2-2h ja tuon nukkumisen pituudesta vaihtelee että meneekö viel yhdelle unille jotka sit on n.1/2h max1h ja se sitten taasen riippuu meneekö n.16 vai 17 :)Yöunille menee n.20
Paitsi että meillä tyttö on parin viikon päästä 1v. Muuten on aivan samanlaiset rytmit! :)
Tyttö on 9kk. Herää vaihdellen 6-8 ja siitä riippuen nukkuu ekat päikkärit joko 10 tai 12 aikaan ja tokat aina siinä 15.30-16. Joko hän nukkuu yhdet 2h päikkärit ja yhdet 1h tai sitten 2x1,5h. Hän siis nukkuu kahdet päiväunet enää.
Yöunille nukahdetaan n.20.30.
Meillä se menee suunnilleen näin: Poika herää aamulla klo 6-7 ja ekat päikkärit painaa päälle jo klo 9 mennessä. Sitten sitä unta riittääkin klo 11-12 saakka. Seuraavan kerran väsy iskee klo 14 mennessä ja kundi tempaisee sellaiset parin tunnin väliköllit. Klo 18-19 maissa vielä yhdet "ihan pienet" unet n ½-1½-2 tuntia. Yöunille meillä mennään n 21-22 ja nukutaan yhtä mittaa aamuun saakka.
Lueskelin tuossa noita aiempia vastauksia ja toivoisin, että meilläkin saataisiin vähitellen rytmi sellaiseksi, että nuo ekat päiväunet tulis vähän nykyistä myöhemmin. Mutta minkäs teet, kai se on nukuttava silloin kun nukuttaa. Meillä näköjään nukuttaa aika usein. Tuo kundi kun on kiskonut unta melko lahjakkaasti koko ikänsä ja läpi yön hän on nukkunut yli kolme kuukautta, niin hiipii jo mieleen pelottava ajatus, että mahtaako tuo olla aivan normaalia. Tuntuu vain aina niin lyhkäisiltä ne hereilläoloajat.
Meillä 3 kuukauden ikäinen tytön tyllerö ja päinvastoin kuin teillä, meillä nukutaan päivällä melko vähän.. Heräilee yöunilta 6-7, ekat päikkärit vetäistään vaunulenkillä alkaen 9-10 ja ne kestää 1/2h. Toiset päikkärit alkaa 11-12 ja kestää 1/2-1h (yleensä 45min), sitten nukutaan vielä yhdet 1/2h tirsat iltapäivällä alkaen 15-16, välillä voi mennä 17 asti. Yöunille mennään n. 20 ja yöllä herätään kerran tai kaksi syömään.
Ompa teille suotu virkeä pikkuneiti ;) Jaksaako hän pysyä ihan hyväntuulisena nuo päikkäreiden välit?
No ehkäpä täälläkin vielä joskus tulevaisuudessa päästään samanlaisiin hereilläoloaikoihin. Olisi vaan niin mukavaa lellitellä ja leikkiä vauvan kanssa päivän mittaan nykyistä enemmänkin, mutta enhän minä häntä väkisin viitsi alkaa hereillekään tökkimään. Lienenkö vähän hömppä, mutta välillä on kuitenkin aina käytävä tarkistamassa, että poika varmasti hengittää.
Kyllähän tuo neiti on yleensä tyytyväisenä nuo päikkäreiden välit, toki joskus on päiviä jolloin ei ole ja kylässä ollessa ollaan monesti kiukkuisempia kuin kotona.. Mistä lie tuokin johtuu! Jokin aika sitten meillä nukuttiin iltapäivällä kahdet unet, mutta kun siirryttiin vain yhtiin niin illalla jaksaa olla tyytyväisempi nukkumaanmenoon asti, tämäkin minut yllätti, että kun vähemmän tulee unta niin ollaan tyytyväisempiä!:D Nyt vähän haeskellaan noiden iltapäiväunien aikaa, kun välillä on mennyt yliväsyneeksi (vaikkei hereillä ollessa tunnu siltä) eikä meinaa millään nukahtaa. Tänään taidettiin löytää sopiva nukkumishetki (15-15.30), mutta saa nähdä jaksaako nyt valvoa sinne n. 19 asti tyytyväisenä!:)
Herää aamulla noin 8:00, ekat päikkärit noin 10:30 nukkuu puoli tuntia-tunnin. Toiset päikkärit noin 14:00 nukkuu tunnin tai kaksi. Kolmannet päikkärit klo 19:00 nukkuu puolituntia-tunnin. Yöunille klo 22:00 herää syömään kolmen ja kuuden maissa.
Meidän poju 8kk herää 9-10, ekat päikyt tunnin verran noin klo 12, toiset päikyt pari tuntia noin klo 17 ja yöunille 21-22. Ei ole parikuisesta lähtien enää herännyt öisin lainkaan syömään tai muutenkaan, vaan nukkuu kiltisti aina yön läpi sen 11-12 tuntia :)
Herää aamulla 7-8 aikaan, ekat päikkärit 10-11 noin tunnin verran. Seuraavmn kerran väsyttää klo 14 maissa ja samoin tuntnin nukkuu. Iltapäivällä saattaa nukkua vielä tunnin verran 16-17 maissa. Yöunille menee klo 20.