Laitan tämän erilliseksi ketjukseen, kun edellisen avannut posti niin närää aiheutti. Siinä oli siis maininta hindulaisuuden esihistoriasta ja linkki hehkeään, mutta kuitenkin verrattaen siveään brasilialaiseen pimuun pikkustringeissä.
Hindulaisuuden varhaisesta historiasta toki löytyy rutkalti juurikin tuonnäköistä aineistoa, monien esimerkkien joukossa kuuluisat Khajurahon temppelit Madhya-pradeshissa.
http://www.indiamart.com/puneetenterprises/antique-statues.html
Sitä sitten miettii, kummasta sahti paksumpi: Näistä vanhoista hindulaisista temppelipatsaista, joissa esiintyvät kaikki mahdollinen seksuaalisen kanssakäymisen muodot aina sodomiaa myöten, vai tuosta niihin verrattuna kuitenkin aika siveästi pukeutuneesta tytöstä.
Moiset kompleksit eivät muslimien ja brittien muassaan tuoman viktoriaanisen moraalin retusoimien nykyhindujen silmää miellytä sitten laisinkaan, vaikka heijastavatkin hyvin suhtautumista seksuaalisuuteen kaudella jolloin Kama-sutra laadittiin, kutakuinkin ajanlaskun toisella vuosisadalla.
Myös Radhan ja Krishnan myyttiä on kuvattu kokolailla yhtä eksplisiittinä sekä patsaissa että kirjallisuudessa; yllämainittujen vaikutteiden johdosta sitäkin pitää tätä nykyä hyssytellä ettei kukaan ymmärrä väärin -- että siinä olisi kysymys seksistä.
Ymmärrän että asia saataa olla kiusallinen eritoten Krishna-liikkeen ja muiden uushindulaisten liikkeiden selibaatissa eläville tai ainakin sitä hiki otsassa yrittäville seuraajille. Tämän johdosta ei kuitenkaan ole tarvis rajoittaa muiden keskustelua -- ystävällisesti, tiedät kuka olet.
(Kaikki eiliset häirikköpostisi mitä eriskummallisempiin kuviin, jotka lähtökohtaisesti esittivät seksuaalisuutta vähemmän tavanomaisissa muodoissa, on ilmoitettu ylläpidolle ja oletettavasti sitä myöten IP-osoitteesi arkistoitu; mikäli vastaisuudessa tuollaista ilmenee, lisännevät sen spam-filttereihinsä.)
Eroottiset hindutemppelit Intiassa
6
1196
Vastaukset
Eroottinen vietti on tätä maailmaa liikuttanut jo aikojen alusta. Ne jotka yrittävät sitä itsessään tukahduttaa, lankeavat moraalittomuuksiin.
Ai mistä tiedän nuorna neitona kulkiessani seuroissa, sain tosi paljon suorasukaisia ehdotuksia. Vaikka olin tavallisen näköinen tavallisesti puettu.
NO tämä ei kuulu tähän. mutta olen Kama sutrani lukenut Kuten tantra joogan. Mutta pakollinen selibaatti (itseaiheutettu) on aina ruumiille rangaistus, kuten hengelle ja sielullekin ajan kanssa.- parka...
Ottaa se koville.
- Madhava
Hyvää mangala-aratia vaan sinnekin, näytät olevan oikeaan aikaan valveilla. Saadaanko teiltäpäin kenties vielä niitä peniskuvia tälle palstalle lisää? Ylläpito tykkää, ja niin tykätään me muutkin. Ei niiden kuvien vuoksi, vaan siksi mitä ne sinusta kertovat.
- Luopio 3
Madhava kirjoitti:
Hyvää mangala-aratia vaan sinnekin, näytät olevan oikeaan aikaan valveilla. Saadaanko teiltäpäin kenties vielä niitä peniskuvia tälle palstalle lisää? Ylläpito tykkää, ja niin tykätään me muutkin. Ei niiden kuvien vuoksi, vaan siksi mitä ne sinusta kertovat.
Vanha viisaus sanoo, että siitä puhe mistä puute. Kait saman voi tänä ylen visuaalisena aika voi myös sanoa, että siitä kuva mistä puute.
- mahdava
ja runsas kokoelma temppelitaidetta.
http://www.realnepal.com.np/gallery/displayimage-19-47.html- Madhava
Juu, niin on. Tantra-traditio ja seksuaalisuus leimaa koko tuon kauden taidetta niin hindulaisuuden kuin vajrayana-buddhalaisuudenkin parissa, ja jälkimmäiset kaksi nimenomaan Nepalissa vaikuttavat. Vietin siellä viime kesänä neljä kuukautta, näitä tuli nähtyä moneen lähtöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1393306Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk792914Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro402287Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1132206Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1422080Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva472021Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121436Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville241314- 1281022
Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671014