Viestien poistot ynnä muuta

Huomaan aina silloin tällöin, että viestien poistamisesta tulee kritiikkiä. Kritiikkihän on aina tervetullutta ja auttaa ihmistä kehittymään, joten kiitos!

Poistan viestin/viestiketjun silloin, kun katson sen asiattomaksi.

En ole itse poistanut läheskään kaikkia täältä hävinneitä viestejä. Joskus asialla on Suomi24 -ylläpito.

Toivon, että keskustelu steinerkouluista käy edelleen vilkkaana. Asiattomuuksia ei kuitenkaan edelleenkään hyväksytä. Purnata saa minulle ja Suomi24 -ylläpidolle.

2

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kamppailun harrastaja

      Mä yritän kanssa vähän kehittyä keskustelijana, mutta epätäydellisenä ihmisenä mä en onnistu siinä ilman apua. Voitko siis auttaa? Riittää kun vastaat pariin kysymykseen.

      Miksi "Hoitoeukka" -ketju poistettiin? Mä en muista, että siellä olisi ollut mitään sellaista, josta kukaan olisi voinut loukkaantua. Lähinnä mua sen poistossa harmittaa sen, että kävin pitkän ja mielenkiintoisen keskustelun parinkin nimimerkillisen ihmisen kanssa (en muista nimimerkkejä) ja uskoisin että se voisi kiinnostaa uusiakin lukijoita ja kirjoittajia.

      Pari muutakin ihan mielenkiintoista ketjua on poistettu, enkä mä oikein ymmärrä, miksi. Esim. yhdessä ketjussa ajauduin yhden nimimerkin (joku äitiin viittaava se oli) kanssa keskustelemaan, heh, "syvällisiä" liittyen mm. inhimilliseen kärsimykseen ja pahuuteen (Ruanda taisi tulla mainituksi). Eli mikä on se "juttu", joka saa sut deletoimaan kokonaisia viestiketjuja? Eikö yksittäisten häirikköviestien poistaminen riittäisi? (Okei, kyllähän siinä mentiin, kun tarkemmin ajattelen, ohi aiheen, mutta ei täällä nyt muutkaan aina ihan aiheessa pysy. Se oli kuitenkin aika pitkä ja värikäs keskustelu, kuten hoitoeukkakin.)

      En mä muuten kysyisi, mutta harmittaahan se että monien kirjoittajien viestit katoaa bittitaivaaseen. Varsinkin kun monien viesteistä selvästi käy ilmi, että niitä asioita on tosissaan mietitty ja kirjoittaja on nähnyt vaivaa pohdintojaan kirjoittaessa. Sellaisten ihmisten kanssa on aina mukava jutella, niin anonyymisti kuin oikeassakin elämässä.

      Jos viittit, laita pari vinkkiä millä mä voisin edesauttaa ketjujen säilymistä. Netikettiin olen tutustunut enkä mielestäni ole sitä rikkonut.

    • becco

      Huomasin että muutamia kommentteja oli poistettu,
      kiusaamis aiheesta. Ihmettelen, eikö koulukiusaaminen ole sellainen aihe, että siitä
      pitäisi rohkeasti puhua? Vaiko onko se steinerissa kielletty puheenaihe? Mitään herjaavaa näissä kommenteissa ei ollut. Ei mainittu mikä steinerkoulu tms.Vai yritetäänkö kenties saada joku kiperä aihe jotenkin epäkiinnostavaksi, poistamalla osa viesteistä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      64
      11680
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8871
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      21
      4483
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      23
      4004
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3871
    6. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      96
      3831
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3656
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      16
      3455
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      41
      3276
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      44
      2579
    Aihe