Olen pitempään ihmetellyt Soneran laskutusta!!! Tulee ihan hurjia laskuja.
Toiset kehuu DNA, Saunalahtea ja Elisaa. Pakettisopimuksiin ei kannata mennä teekmään, onneksi multa se loppuun kesäkuussa.
Neuvokaa edullisin operaattori.
Sonerassa täytyy olla jotain mätää. On kuulemma mennyt ulkomaille koko firma.
Toiset taitaa olla vielä kotimaassa. Pyydän apua vastauksilla mikä neuvoksi???
Olen ollut Soneraan laskutuksesta yhteydessä, eräskin eläkeläismamma oli ostanut Sonerapuhelimen, niin laskua oli tullut, vaikka puhelin oli ollut kaapissa paketissa???
Toiset kehuu DNA, Saunalahtea ja Elisaa. Pakettisopimuksiin ei kannata mennä teekmään, onneksi multa se loppuun kesäkuussa.
Neuvokaa edullisin operaattori.
Sonerassa täytyy olla jotain mätää. On kuulemma mennyt ulkomaille koko firma.
Toiset taitaa olla vielä kotimaassa. Pyydän apua vastauksilla mikä neuvoksi???
Olen ollut Soneraan laskutuksesta yhteydessä, eräskin eläkeläismamma oli ostanut Sonerapuhelimen, niin laskua oli tullut, vaikka puhelin oli ollut kaapissa paketissa???
Vastaukset 10
Vanhimmat
Syy hurjiin laskuihin löytyy yleensä käyttäjästä.
Ja mitä tulee mainitsemaasi eläkeläishenkilöön joka sai laskuja pakkauksessa olevasta puhelimesta, niin jätitkö kertomatta että kyseessä oli kytky? Tietenkin puhelimen hintaa maksetaan kuukausittain, sehän on kytkyn idea. Ja jos on lisätty päälle vielä puhe- ja tekstaripaketit, niin könttäsumminahan ne veloitetaan, käyttipä tai ei.
Oikean myyjän täytyy selittää, niin selvästi operaattorin käyttöideat, että 7-vuotias lapsikin ymmärtää.
Tässä on jätetty mamma vaille selitystä ja ihmettelyt jatkuu.
Monessa muussakin nykyajan jutussa on samantyylistä "huijuuta", joten ottakaa kaikki selville mitä ostatte ja mitä se tulee maksamaan.
Tässä ystäväni kehoitti siirrymään DNA:han siellä on verrattu muihin laskutuksiin edukkaampaa ja on huomattavasti edullisempaa kuin muilla!
Sonera väittää, että heillä kuuluu yhteydet paremmin ja paskanlieskat! Haluan kuulla lisää kommenttia tänne!!!
On sen verran idioottimaista, että onkohan tämän asian keksijällä älykkyysosamäärä sama kuin kengännumero???
itse lapissa vaelluksilla eläkepäivinä 4kk joka vuosi ja ei ole pelannut mikään muu kuin sonera kuuluvuuden kannalta kun kairassa ollaan.kaupungeissa ihan sama mikä puhelin on sillä kaikki kynii soittajaa oli mikä operaattori tahansa varsinkin elisan hyvät laskutuskulut kuten tuossa oli käynyt.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4000000000000030&posting=22000000041770687
Kerroit haluavasi lisää kommentteja palstalle ja siksi ajattelin kertoa oman tarinani,joka on ainakin toisenlainen kuin useimmat tällä palstalla olevat.Asun aluella johon on saatavilla kiinteä Laajakaista(ADSL)liittymä ja jonka verkkoa hallinnoi SONERA. Ennen vuodenvaihdetta sitten minulle tuli ilmoitus että hinta nousee 25% kerralla(tässä tapauksessa6e/kk.)25% kertakorotuksen siivittämänä päätin selvittää että onko minulla todellakaan mitään muuta vaihtoehtoa kuin maksaa se mitä pyydetään.Perehdyin asiaan juurtajaksain vertaamalla operaattorien palveluita ja suurimmat erot alkoikin paljastua sieltä Danalla puhelut asiakaspalveluun omille asiakkaille ilmaisia lisäksi sähköpostilla mahdollisuus ottaa yhteyttä tekniseen tukeen ja asikaspalveluun.Päätin hakea Dna mokkulan liikkeestä kokeiltavaksi (nopeus 384 kbps)jonka kk maksu olisi 9.80/kk ja jos sitoutuisin heihin
24 kk ajaksi saisin modeemin E 169 ilmaiseksi,muuten 139e.
Sitten laitoin modeemin kiini UBS portiin ja testailemaan nopeuksia.Hämmästys oli melkoinen
eka testaustulos antoi 765.70 kbps ja kun testailin nopeuksia eri kellonaikoina kahden päivän ajan alin tulos oli 495.50 kbps.Tämän kahden päivän aikana minulle tuli täysin selväksi että Soneran 29.90 ADSL kiinteä laajakaista tulee vaihtumaan 9.80 maksavaan DNA:n liikkuvaan laajakaistaan.Kaikki on toiminut yli odotusten tämän yli kk ajan minkä mobiililaajakaista on käytössäni ollut harvoin enää olen nopeuksia mittaillut mutta alimman tuloksen jonka olen saanut on 385.70 kbps.
Suosittelen ihan näillä omilla kokemuksilla alinta/halvinta 384 nopeutta yksityiskäyttöön,ei
todellakaan videot you tubesta töki eikä yhteydet muutenkaan.Ja jos tökkii on minulle tärkeää että saan operattoriini DNA:n yhteyden ilmaiseksi,sitä voi hyvällä syyllä kutsua palveluksi.Kiitos DNA jatkakaa samaan malliin.
Kokemukseni perusteella suosittelen ainakin testaamaan DNA mokkulaa parin päivän ajan,voi nimittäin olla niin ettei monenkaan ole pakko maksaa sitä mitä pyydetään. Mobiililaajakaista
on myös tulevaisuutta sikäli että nettiin pääsee
tarvittaessa kaikkialla,myös matkoilla.
1) Tapausta tarkemmin tuntematta on vaikeaa ottaa kantaa saamiisi laskuihin. Jos laskuissa on jotain epäselvää, asia selvinnee soittamalla asiakaspalveluumme. Esimerkiksi laskuerittelyn avulla saat tarkentavat tiedot laskun muodostumisesta.
2) Mainitsemassasi esimerkissä tulee ensimmäisenä mieleen tässäkin ketjussa ilmi tullut asia, eli kyseessä on todennäköisesti kytkysopimus, jolloin lasku on koskenut puhelimen osuutta, vaikka itse liittymää ei olisikaan käytetty.
T: Lauri Soneran asiakaspalvelusta
Tänään kävin Sanomassa Soneran irti ja sen kunniaksi ostin punaviinipullon. ONNEA! Uudessa kaupassa myyjä keräsi asiakkaita kuulemaan millaista Sonerassa on!!! Nyt on vielä viikon katkos, mutta ystävät voi soittaa mulle edelleen, no sehän on mulle kuin säästöä.
Huono operaattori, sanokaa kaikki Soneerasta IRTI ja sen "källeieest"pereeseestä kotoisin kokO homma.PSKAAA MITÄ uSKOTELLAANAN.
Soneera kaupittelee ensin edullisilla maksuilla, sitten alkaa jonkin ajan kuluttua tosi laskut. Sanoin irti Soneran ja puhuin linja-autopysäkillä kaikille reippaaasti mitä olin kokenut.PASKA !!!
Oli tuttavallani se, että kun hän tekin n. 1,5 v sitten sopimuksen 18kk ja hinta oli tietty.
Hinnan piti olla Soneralla koko laskutus kauden sama / kk.
Noo nyt sitten lasku oli tuttvallani noussut yhtäkkiä ja hänen ollessa yhteydessä Soneran asiakaspalveluu tuli sieltä vastaus että Sonera on nostanut hintoja päivää ennen kuin tuttavani oli allekirjoittanut sopimuksen :) :) :)
Siis sen päivän hinta jolloin sopimuksen tekee ei olekkaan oikea vaan se on saattanut juuri edellisenä päivänä nousta :) :) :)
Hienoa Sonera!!!
Juuri näin Sonera menettelee, taitaa olla sillä rahanpuute, kun näin tekee, vai onko lopun alkua? Sanoin irti kesken sopimuksen, maksan vaikka jkvn, sanoin se on pääasia, että pääsen Teistä eroon.
Toinen operaattori oli mielissään ja hehkutti liikkeessä asiakkailleen, "olipa sulle kallista ei meillä näin" tyyliin.