Oireena ahdistus? Turvotus?

oireilee

Onkos jollain ollut ahdistusta oireena? Minulla siis erittäin voimakas röyhkäily "tauti" ja yleensä ennen tuota röyhkäilyä painaa rintaa, ahdistaa. Helpottaa sit ryöhkäilyn loputtua. Joskus ahdistus on voimakasta, joskus menee parikin päivää ilman.

Toinen kyssäri eli turvotus. Mites se ilmenee? Itsellä lähinnä aamuisin tuntuu kädet turvonneelta, siis sormet kiristää voimakkaasti, kun nyrkkiin laittaa. Ihan kuin raskaana ollessa :)

Kävin eilen tähystyksessä, pientä tulehduksen merkkiä suolen alussa. Tuloksiin menee 3vk. Mietin vaan oisko hyötyä jo kokeilla viljatonta.

(Muitakin täällä listattuja oireita kyllä löytyy, tosin nekin taitaa sopia aika moneen tautiin)

2

879

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keliaaakikko
      • ilman diagnoosia

        Kannattaa varmaan kuitenkin odotella se 3 vk niitä tuloksia ihan siltä varalta, että jos jotain menee vikaan ja tähystys tarvitsee uusia. En tosin ole kuullut, että tuollaista olisi tapahtunut, mutta koska tilanne voi korjautua nopeastikin ruokavaliomuutoksen jälkeen, kannattanee ensin varmistaa diagnoosi ennen kuin tekee mitään muuta. Itselläni ei virallista diagnoosia ole, kun vaivaan syyllinen löytyi kokeilemalla ja sen jälkeen tähystys olikin jo myöhäistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      88
      1815
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1687
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      291
      1458
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1359
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      945
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      50
      938
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      927
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      891
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      50
      873
    Aihe