Tästä jo yritin kysellä mutta...
Eli miten ja missä saatte filmirullanne kuvat muutettua LAADUKKAIKSI digikuviksi?
Kuvausliikkeistä sain vain 1050*700 pixelin kokoisia versioita. Ne ovat kuitenkin vähänkin suurennettuna kovin kohinaisia ja rakeisia.
Onko tosiaan niin, että tuon 4 megapixelin digipokkarini suoltamat kuvat ovat laadukkaampia ja kohinattomampi kuin filmijärkkärini...en haluaisi uskoa. Ja eikös filmistä kuitenkin pitäisi pystyä tekemään melko isojakin kuvia ja vielä laadukkaita.
Olen käyttänyt ISO 200 filmiä. Onkohan se sitten liian rakeinen digiöitäväksi vai mitä tässä oikein yritän selittää...
Mitäs pitäisi tehdä paitsi tietenkin ostaa se digijärkkäri?
flmit digiksi osa2?
7
1144
Vastaukset
- pystyy...
Filmistä pystyy tekemään ihan laadukkaita digikuvia. Tuollaiset valokuvaliikkeen kuvat kelpaavat vain mallikuviksi, mihinkään muusta niihin ei ole.
Katsopa "Palveluita tarjotaan" -kohdasta lasinegojen jne.
Ota yhteyttä jos kiinnostaa. - löytyy,
Mutta maksaa maltaita. Parhaat maksaa 20-30 € kappale. Jos on paljon on oman diaskannerin osto ainut vaihtoehto.
Jos kuvat on hyviä tulee niistä hyviä digejäkin.
Kannattaa skannata ainakin 10 Megaisiksi ja tallettaa tiffinä.
Kovalevy kyllä katoaa kummasti.
Skannasin tutulle muutamia kuvia ja sain 700 Mb:n CD:lle mahtumaan vain 11 kuvaa.- päässä
Negoja ja dioja skannatessa täytyy pitää järki päässä. Käytännössä yli 2400 viivaa tuumalle on yläraja kinokokoa varten. Siitä ylöspäin vaatisi huippuluokan optiikalla erityisen pienirakeiselle filmille otettuja kuvia. Jos kuvatiedosto on kymmeniä megatavuja, kannattaa todellakin katsoa onko ylimääräisistä pikseleistä hyötyä vai saako saman tuloksen kuvankäsittelyllä pienempää tiedostoa suurentaessa.
- Alkuunkaan
päässä kirjoitti:
Negoja ja dioja skannatessa täytyy pitää järki päässä. Käytännössä yli 2400 viivaa tuumalle on yläraja kinokokoa varten. Siitä ylöspäin vaatisi huippuluokan optiikalla erityisen pienirakeiselle filmille otettuja kuvia. Jos kuvatiedosto on kymmeniä megatavuja, kannattaa todellakin katsoa onko ylimääräisistä pikseleistä hyötyä vai saako saman tuloksen kuvankäsittelyllä pienempää tiedostoa suurentaessa.
Saat kyllä tuolla karkeimmat kohdat esille, mutta et hienoimpia.
Tiedostokoko ei tule likikään pikseleistä, vaan 16 bittisestä värisyvyydestä. 48 bittinen kuva.
- skannataan
kaikki kinofilmit 3936 x 2624 kokoon, tiedostokoko on noin 3-4 megaa, laatu on ihan riittävä, turha skannata isommalla resolla...
Hinta on 6e/rulla, APS-filmeissä sama..- filmaaja
Tuo mainitsemasi kokoluokka olisi kyllä tarpeisiini ihan riittävä.
6e/rulla? Siis missä skannaat/skannautat? Yhteystietoja? - mallikuva..
filmaaja kirjoitti:
Tuo mainitsemasi kokoluokka olisi kyllä tarpeisiini ihan riittävä.
6e/rulla? Siis missä skannaat/skannautat? Yhteystietoja?http://www.kuvaamoerja.com/imagus1500/
Mallikuvat ovat korjailemattomia suoraan labbiksen skannerista, yhteen kuvaan jäi muutama roska vaikka roskienpoisto on päällä, ne poistetaan luonnollisesti jälkeenpäin kuvankäsittelyssä.
Skannatut filmit olivat Fujin Superia 400 ja APS Superia 800.
Ensitilauksissa skannaus cd:lle on 6e, jälkitilauksena se on APS-filmeissä myös 6e, koska filmi on leikkaamattomana purkissa, kinofilmit ovat usein erimittaisissa pätkissä ja silloin on ruutukohtainen hinnoittelu.
Jos kiinnostaa niin kysy tarjousta..!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1554337
- 114078
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka453649Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032855Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv782669Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61978- 441455
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121248Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4041202Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos611201