eli kuinka usein ja miten pitkään koulutatte koiraanne päivässä.
mulla pentu 4,5kk koulutan 4-5 kertaa 5min päivässä voinko vähentää 1 kerran vai onko tarpeeksi pelkään että koira kyllästyy
mitä vnkkejä ois tästä ois tulossa mettäkäveri.
mulla pentu 4,5kk koulutan 4-5 kertaa 5min päivässä voinko vähentää 1 kerran vai onko tarpeeksi pelkään että koira kyllästyy
mitä vnkkejä ois tästä ois tulossa mettäkäveri.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Päivässä yhdestä kolmeen heittoa. Ei enempää!
Ainoa oikea tapa on kolme toistoa sellaisina päivinä, joissa on R-kirjain, ja muina päivinä vuorotellen 1 ja 6... :-D
=> Ei ole olemassa "oikeaa" määrää!!!
On olemassa koiria, joista jotkut oppivat treenamalla pari kertaa viikossa ja sellaisia jotka oppivat parhaiten aamuin-illoin harjoituksilla. Jotkut tarvitsevat paljon toistoja ja jotkut tarvitsevat aikaa haudutella asioita.
Tärkeintä on oppia tuntemaan koiransa!
Lue koiraasi. Nyrkkisääntönä voit pitää vaikka sitä, että jos koira ei näytä innostuneelta kun otat noutoesineen kaapista käteesi, olet treenannut liian usein. Samoin, jos koiran innostus laskee harjoituksen aikana, olet tehnyt liikaa toistoja.
Älä siis tuijota määrään vaan laatuun ja pidä koira motivoituneena.