Mittaus ja tiedonkeruu

Löytyykö jostain edullista mittauslaitetta jolla voi mitata hydraulijärjestelmästä proboventtiilin pulssisuhdetta, laakeripulssianturilta (taajuutta) nopeutta / pulssimäärää, joystikin ohjausjännitettä (kaikki mittaukset samaan aikaan). Esim. kannettavan usb-porttiin liitettävä laite. Edullinen ei tarkoita LabVIEW, DASYLab ohjelmistoja vaan pitäisi selvitä muutamalla satasella, mittauksia tehdään vaan kerran pari vuodessa.
4360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Paljonko kanavia (yhtäaikaisia mittauksia) pitäisi olla, millä jännitealueella ja montako mittausta sekunnissa? Saattaisi olla eräs valmiiksi suunniteltu ratkaisu.

Äänestä
  • Joystik jännite 0 - 10V. Pobojännite PVM 0 - 24V mitataan jännite ja pulssisuhde. Pulssianturi A,B kanavat, jännite 0 - 15V, tarvitaan laskuritulo, mitataan vai toista kanavaa. Eli jännitemittaus kanavia minimissään 2, mielellään 4kpl ja laskuritulo. Näytenopeus mielellään säädettävissä mutta vähintään 10/s. Mittausjakson pituus muutamia minuutteja ja tallennus mielellään muotoon että voi vaikka exelissä tarkastella. Vellemannin Pc-Lab 2000 laitteita katselin mutta en löytäny niistä laskuria. Mulla olis 2 kanavainen scooppi lpt-liitännällä mutta kun läppäris ei ole lpt porttia.

    Äänestä

  • huolto/korjaus kirjoitti:

    Joystik jännite 0 - 10V. Pobojännite PVM 0 - 24V mitataan jännite ja pulssisuhde. Pulssianturi A,B kanavat, jännite 0 - 15V, tarvitaan laskuritulo, mitataan vai toista kanavaa. Eli jännitemittaus kanavia minimissään 2, mielellään 4kpl ja laskuritulo. Näytenopeus mielellään säädettävissä mutta vähintään 10/s. Mittausjakson pituus muutamia minuutteja ja tallennus mielellään muotoon että voi vaikka exelissä tarkastella. Vellemannin Pc-Lab 2000 laitteita katselin mutta en löytäny niistä laskuria. Mulla olis 2 kanavainen scooppi lpt-liitännällä mutta kun läppäris ei ole lpt porttia.

    propo, ei probo. oikeasti proportionaaliventtiili.

    saisiko sen muutettu usb-porttiin sopivaksi?

    Äänestä

Tuleeko tuo kiinteästi asennettuna teollisuuteen/ajoneuvoon vai omaan käyttöön itselle?

Käyttöliittymää kummastelen..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


korjaus/huolto kirjoitti:

Löytyykö jostain edullista mittauslaitetta jolla voi mitata hydraulijärjestelmästä proboventtiilin pulssisuhdetta, laakeripulssianturilta (taajuutta) nopeutta / pulssimäärää, joystikin ohjausjännitettä (kaikki mittaukset samaan aikaan). Esim. kannettavan usb-porttiin liitettävä laite. Edullinen ei tarkoita LabVIEW, DASYLab ohjelmistoja vaan pitäisi selvitä muutamalla satasella, mittauksia tehdään vaan kerran pari vuodessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu