yliherkkyys kalsiumille

Nimetön

Onko ketään, joka olisi kuullut moisesta? Itse en pysty käyttämään tippaakaan kalsiumpitoisia tuotteita ilman kivuliaita lihaskramppeja jaloissa. Jos syön/juon paljon kalsiumia jalkani lähes halvaantuvat. Joidenkin kalsiumlääkkeiden tuoteselosteissa mainittiin yliherkkyys. Onko jossain tarkempaa tietoa aiheesta.

9

3811

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • googletin
    • kysyä

      miksi syöt kalsiumlääkkeitä, jos se aiheuttaa sinulle ongelmia? Lääkärikö määrännyt?

      Omat ongelmani eivät ole ihan samanlaiset. Pystyn ongelmitta syömään kalsiumia jauheena. Maitotuotteita en siedä ollenkaan. Aiheuttaa lihaskipuja. Joskus kramppeja, mutta etupäässä "treenauskipua". (Siis vaikka en ole treenannut.)

      • tuikkimuikki

        En tietenkään syö enää. Aikoinaan söin, koska en voi käyttää maitotuotteita yliherkkyyden (itse maitoproteiinin) takia. Ongelma paheni jossain vaiheessa selvästi ja silloin tajusin yhteyden. Edes ravinnossa ei saa olla kalsiumia. Tietenkin hiukan seassa jossain voi olla, mutta kaikki soijatuotteet ja riisimaito, joihin on laitettu kalsiumia ei käy ollenkaan. Vaikutus on välitön ja selvä.


    • vaan jotain muuta

      Ihminen ei voi mitenkään olla allerginen kalsiumille, yhdelle elintärkeistä alkuaineista! Kuolet, jos et saa tarpeeksi kalsiumia. Se on eri asia, jos olet allerginen tai yliherkkä jollekin valmisteelle, jossa on kalsiumia. Jos tämä asia on todella ongelma sinulle, niin sitten vaan lääkäriin keskustelemaan siitä, mistä pystyisit saamaan riittävästi kalsiumia ilman häiritseviä oireita.

    • tuikimuikki

      Nyt en saa vastauksia, joita etsin. Kramppaavat jalat teksti on myös minun. Kalsiumaineenvaihdunnan häiriöt tutkittiin lääkärissä heti kun jalat vuosia sitten rupesivat jatkuvasti kramppaamaan. Kaikki oli ok. Lääkärit ovat ymmällään eivätkä ole vuosiin tehneet asialle mitään, vaikka vaiva vaan pahenee.
      Siis etsinkin ihmistä, jolla on itsellään tai läheisellään todettu harvinainen häiriö, joka jollain lailla vastaisi kuvausta. Ehkä tuurilla joku joskus joltain palstalta löytyisi.

      • kalsiumista ja magnesiumista

        En usko että ruoan luonnollinen Ca voisi aiheuttaa tuommosia ongelmia. Koska joka ruoka-aineessa on kalsiumia enemmän tai vähemmän. Hedelmissä on, vihanneksissa on, marjoissa on, pavuissa, viljoissa, kaikessa on kalsiumia enemmän tai vähemmän. Sen voisin ymmärtää jos joidenkin ruoka-ainesten lisätty Ca, siis teollisessa prosessoinnissa lisättyä, voisi aiheuttaa ongelmia. Koska useimmat lisäkalkit mitä käytetään imeytyvät huonosti tai ei laisinkaan. Näinmuodoin ne saattavat jonkun mekanismin kautta aiheuttaa ongelmia, ehkä juuri myös millaisia sinä koet. Esimerkkinä tavallisesta lisä kalsiumi muodosta on kalsiumkarbonaatti. Sitä käytetään useissa Ca lisä pillereissä.

        Oli miten oli niin suosittelen ettet käytä mitään tuotteita missä on lisättyä kalkkia, vaan riittäköön se ruoan Ca minkä saat luonnollisesti kun syöt jokapäiväisen ruokasi. Jos et voi maitotuotteita syödä niin se ei haittaa, koska saat tarpeeksi kalsiumia muista ruoka-aineksista. On paljolti meijeriteollisuuden mainoskikka tuo että pitäisi syödä maitotuotteita ja saada niin ja niin monta sataa milligrammaa kalsiumia päivässä jottei saisi osteoporoosia tms. On kansoja maailmassa jotka eivät käytä maitotuotteita eivätkä tiedä mitään osteoporoosista, ts. heillä on vahvat luut vaikkeivat maitoa käytä missään muodossa. Heidän kalsiumin saantinsa jää usein alle 500 mg per päivä.
        Toinen tärkeä asia on että huolehdit että saat magnesiumin saannista. Magnesium vaikuttaa yhdessä kalsiumin kanssa, ikään kuin taisteluparina. Lihaksissa Ca supistaa lihasta, ja Mg rentouttaa. Ja elimistössä Mg pitää Ca:n liukenevana. Ilman riittävää määrää Mg:a Ca ei imeydy kunnolla ja voi myös jopa kristalloitua kiviksi, esim. munuaiskivet.


      • kalsiumin imeytymiseen

        Minulla kalsium-magnesium nautittuna yhdessä D-vitamiinin kanssa on OK. Otan samalla myös lusikallisen vehnänalkioöljyä. Kalsium ei imeydy ellei ole riittävästi D-vitamiinia.


      • kohtalotoveri
        kalsiumin imeytymiseen kirjoitti:

        Minulla kalsium-magnesium nautittuna yhdessä D-vitamiinin kanssa on OK. Otan samalla myös lusikallisen vehnänalkioöljyä. Kalsium ei imeydy ellei ole riittävästi D-vitamiinia.

        Maitoyliherkkyys todettiin reilu pari viikkoa sitten. Lopetin maidon käytön kaikessa ja
        aloin syömään kalsiumia ja d-vitamiinia, no siitä alkoi kauheat ilmavaivat ja en osannut heti yhditää kalkkiin, mutta kun lopetin tabletin syönnin, niin johan on alkanut helpottamaan ilmavaivat. Vielä on aika alkuvaiheessa minulla uusi ruokavalio. Opettelemista tuntuu olevan kovasti, onneksi netistä löytyy paljon tietoa syömisistä.


      • vaikuttaa myös
        kohtalotoveri kirjoitti:

        Maitoyliherkkyys todettiin reilu pari viikkoa sitten. Lopetin maidon käytön kaikessa ja
        aloin syömään kalsiumia ja d-vitamiinia, no siitä alkoi kauheat ilmavaivat ja en osannut heti yhditää kalkkiin, mutta kun lopetin tabletin syönnin, niin johan on alkanut helpottamaan ilmavaivat. Vielä on aika alkuvaiheessa minulla uusi ruokavalio. Opettelemista tuntuu olevan kovasti, onneksi netistä löytyy paljon tietoa syömisistä.

        kolestrolilääkkeet esim. Simvastatin. Se mainitaan jo käyttöohjeessakin. Ei kannata uidakaan kovin pitkälle rannasta, kun kramppi voi iskeä koipeen. Joskus on paha saada saapastakaan jalasta, kun oikein vetää suonta ikäänkuin polven takaa. Olen huomannut, että kalsiumkloridi E509, jota on juustoissa, ei myöskään sovi ihmiselle. Siitä saa päiviä jatkuvaa päänsärkyä, ripulia ja suolenkirvelyä ihan samoin kuin natriumglutamaatista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2846
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1837
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1810
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1424
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      73
      1340
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1255
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1248
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      77
      1169
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1028
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      1007
    Aihe