Mulla on semmonen ongelma et ainaku syön niin rupee koskee paljon mahaan. Mietin et voisko se olla keliakiaa. Ukilla on keliakia mut en tiiä vaikuttaako se mitenkää. Luin netistä oireita niin aika moni niistä täsmäs. Se kipu on semmosta polttelevaa mahassa..
Vastaukset 5
- tullut mieleesi
varata aikaa lääkärille... Juu, täältähän se diagnoosi tulee. Kaikilla, keiden mahaa polttelee, on keliakia. Satavarmasti. Eikä ole tullut mieleesi kokeilla eri ruokia onko sillä vaikutusta? Keliakian oireet täsmäävät ties kuinka moneen muuhunkin asiaan.
- vähemmälle eli
jauhot, riisit mutta myös perunat.
Jäi pois röyhtäilyt ja turvotukset ja oksetukset sekä ummetukset ja ripulit.
Viikonloppun söin hieman vehnäjauhopöperöä ja johan vatsa turposi ja eilen illalla oli vaikea nukahtaa kun vatsaan koski ja röyhtäytti ja pieretti.
Jos et tarvitse diagnoosia niin senkun jättää noita jyvätuotteita pois. - fanaatikko
vähemmälle eli kirjoitti:
jauhot, riisit mutta myös perunat.
Jäi pois röyhtäilyt ja turvotukset ja oksetukset sekä ummetukset ja ripulit.
Viikonloppun söin hieman vehnäjauhopöperöä ja johan vatsa turposi ja eilen illalla oli vaikea nukahtaa kun vatsaan koski ja röyhtäytti ja pieretti.
Jos et tarvitse diagnoosia niin senkun jättää noita jyvätuotteita pois.Kyllä te vhh-fanaatikot jaksatt vaahdota joka palstalla. Kannattaisi syödä vähän enemmän hiilareita kun tuollaiseksi tulee niitä vähentämällä. Mitä tekemistä sun vehnäjauhojen syömisellä on keliakian kanssa? Sulla ei ilmiselvästi ole keliakiaa joten mitä täällä vaahtoat? Itse kokeilin vhh-ruokavaliota, jonka seurauksena voin erittäin huonosti ja lihoin. Mutta tämän sanoja on aina valehtelija, kun vhh'n on oltava ainoa ja paras ruokavalio kaikille ja se parantaa kaikki vaivat!
- ruisleivät jouduin jättämään
fanaatikko kirjoitti:
Kyllä te vhh-fanaatikot jaksatt vaahdota joka palstalla. Kannattaisi syödä vähän enemmän hiilareita kun tuollaiseksi tulee niitä vähentämällä. Mitä tekemistä sun vehnäjauhojen syömisellä on keliakian kanssa? Sulla ei ilmiselvästi ole keliakiaa joten mitä täällä vaahtoat? Itse kokeilin vhh-ruokavaliota, jonka seurauksena voin erittäin huonosti ja lihoin. Mutta tämän sanoja on aina valehtelija, kun vhh'n on oltava ainoa ja paras ruokavalio kaikille ja se parantaa kaikki vaivat!
jo aiemmin, koska aiheuttivat ripulia, oksentelua ja yleistä pahoinvointia.
Jos joku kokee, että saattaisi olla keliakia niin, eikös sitä voi ihan issekseenkin kokeilla jättää jotain viljatuotteita pois?
Mikään fanaatikko en ole minkään suhteen. Tänäänkin syönyt jo omenan ja päärynän ja munakoisoa ja lihaa ja tomaattia. Ei ole enää vatsa kipeä, eikä ummetusta, ihan ilman fanaattisuutta, ole hyvä;)! - kokeilla!!
ruisleivät jouduin jättämään kirjoitti:
jo aiemmin, koska aiheuttivat ripulia, oksentelua ja yleistä pahoinvointia.
Jos joku kokee, että saattaisi olla keliakia niin, eikös sitä voi ihan issekseenkin kokeilla jättää jotain viljatuotteita pois?
Mikään fanaatikko en ole minkään suhteen. Tänäänkin syönyt jo omenan ja päärynän ja munakoisoa ja lihaa ja tomaattia. Ei ole enää vatsa kipeä, eikä ummetusta, ihan ilman fanaattisuutta, ole hyvä;)!Jos aloittaa gluteenittoman ruokavalion ilman diagnoosia, sitä ei voi enää luotettavasti tehdä koska suolinukka on korjaantunut. Kela-korvaus jää saamatta ja esimerkiksi monissa oppilaitoksissa vaaditaan lääkärintodistus gluteenittoman ruuan saamiseksi. Ohjeesi ovat siis erittäin haitallisia. Miksi täällä kirjoittelet kun ei sulla ole keliakiaa etkä todellakaan siitä mitään tiedä?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 52915
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍104891Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15796Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,3740- 66618
- 74607
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1604Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it185569- 56561
- 70533