Lääkäri antoi minulle reseptin Imiganille. Haluaisinkin nyt tietää, että mitä sivuvaikutuksia teille on ilmaantunut lääkkeen käytöstä entä kuinka nopeasti lääke on tehonnut.
Entä teillä, joilla on ollut koholla verenpaine - oletteko saaneet käyttää lääkettä ja jos olette, niin onko lääkkeestä ollut mitään haittavaikutuksia.
Imigranin jossain tuoteselosteessa lukee, että ei saisi käyttää jos verenpaine on korkea ja ihmettelen miksi lääkäri sitä lääkettä minulle migreeniin määräsi kun kärsin myös korkeasta verenpaineesta. Onneksi on myös Miranaxit joihin voi turvautua lievemmissä kohtauksissa.
Kiitos vastauksista!
Entä teillä, joilla on ollut koholla verenpaine - oletteko saaneet käyttää lääkettä ja jos olette, niin onko lääkkeestä ollut mitään haittavaikutuksia.
Imigranin jossain tuoteselosteessa lukee, että ei saisi käyttää jos verenpaine on korkea ja ihmettelen miksi lääkäri sitä lääkettä minulle migreeniin määräsi kun kärsin myös korkeasta verenpaineesta. Onneksi on myös Miranaxit joihin voi turvautua lievemmissä kohtauksissa.
Kiitos vastauksista!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mulla on migreeni, ja ekana lääkkeenä oli Imigran.Sain elämäni ensimmäisen annoksen pistoksena, ja viiden minuutin päästä tuntui kuin rintalastalle olisi pinottu tiiliä ja olo oli kuumottava.Luulin ensin, että se on joku allerginen reaktio,mutta kotona luin Pharmaca Fennicasta, että nämä em. oireet ovat lääkkeen sivuvaikutuksia.Imigraniahan on peräpuikkoina,nenäsuihkeena ja tietty tabletteina-itse vaihdoin toiseen merkkiin,Zomigiin,koska se on halvempi.Siinäkin tulee (tableteissa)kuumotuksen tunnetta,mutta ei niin voimakkaana.Kaikissa migreenilääkkeissä on tuo varoitus,ettei pitäisi käyttää jos kärsii korkeasta verenpaineesta.Mutta lääkäri kyllä miettii, onko migreenistä koituva haitta suurempi sinulle kuin mahdolliset haittavaikutukset-näitähän ei tule kuitenkaan kaikille.Tässä vain sairaanhoitajan mietteitä... näitähän ns. triptaaneja eli täsmälääkkeitä joita Imigran ja Zomigkin ovat, on markkinoilla eri merkkisinä.Jos sinulla on todettu korkea verenpaine, olisiko mahdollista mittauttaa verenpainetta silloin tällöin.Kotimittarihan olisi hyvä,mutta niin tolkuttoman kallis...
Minäkin aloitin Imigran pistoksilla, jotka tosiaan aiheuttivat tuon em. painon tunteen rintalastaan. Myöhemmin siirryin tabletteihin. En kuitenkaan voinut ottaa kuin puolikkaan sillä kokonainen oli liian voimakas minulle. Sivuvaikutukset olivat todella pahat: tuntui aivan kuin sekoaisin. onneksi tuo puolikaskin auttoi aikansa ja sivuvaikutuksista voisi mainita väsymyksen, itkuherkkyyden ja heikkouden tunteen. Sitten tulin immuuniksi Imigranille ja vaihdoin Naramigiin ja Relertiin, joita käytän vuorotellen. Hyviä lääkkeitä ovat ja sivuvaikutukset minimaaliset. Verenpaineesta olen kärsinyt jo monta vuotta mutta en koskaan ole huomannut, että siitä olisi haittaa kun näitä täsmälääkkeitä syö.
Minä mietin tuota verenpainejuttua myös. Itse sain lääkäriltä näytepakkauksen Maxalt 10 mg lääkettä joka on siis myös triptaani kuten Imigran. Lääkäri olisi kyllä halunnut antaa jotain miedompaa triptaania kuten juuri tuota Imigrania mutta hänellä ei ollut niistä näytepakkauksia. Kokeilen nyt näitä ja sitten menen uudelleen lääkäriin ja katsomme millä lääkkeellä jatkamme. Vielä en ole noita päässyt testamaan kyllä ja aiemmin en ole mitään triptaaneja kokeillut. Miranaxia on ollut mutta se ei auta yhtään.
Mullakin on vähän verenpaine koholla ja huolestuin asiasta kun luin käyttöohjeen. Lisäksi äidilläni on ollut veritulppia ja äidin äiti kuoli aivoveritulppaan tms. Jostain luin, että jos suvussa on ollut veritulppia niin triptaaneja ei ehkä kannata käyttää. Nehän lisää vähän aivoinfarktin riskiä.
Mutta itsellä on näitä särkyjä nykyään aika harvalteen ja en siis tule joutumaan syömään noita kovinkaan usein. Eli haittaakohan nuo verenpaine ja suvun veritulpat kun ottaa huomioon tämän että tulen syömään niitä harvoin?
Aion kyllä ottaa asian esille kun menen lääkärille seuravaan kerran, mutta ihmettelen vaan että onko niitä tapana aina määräillä verenpainepotilaillekin vaikka näin ei suositella? Omassa tapauksessa tuosta verenpaineesta ei kyllä ollut puhetta edes lääkärin kanssa. Tosin ei tuo paineeni ole niin kauhea korkea, mutta seurannassa olen. Lääkitystä siihen ei siis ole. Tosin elättelen toivoa että verenpaineeni johtuisi e-pillereistä jotka lopetin vähän aikaa sitten. Sukurasite kyllä on myös tämän asian suhteen.
HEI!
Sain ekaan migreenikohtaukseen sairaalassa Imigrania nenäsuihkeena, ei tullu mitään sivuvaikutuksia mut särky onneks laukes.
Sain reseptin Maxalt rapitab -merkkisiin triptaaneihin, en tiedä miksei annettu sitä samaa Imigrania jota sain sairaalassakin. En tosin ole joutunut ottamaan yhtään Maxaltia, säryt on talttunu kun oon ajoissa ottanu 2 x 400 mg Buranaa tai vastaavaa. Ja nyt on ollu minimaalisesti särkyjä, epäilin että migreenit johtu e-pillereistä ja näin taisi olla, lopettamisen jälkeen ei migreenejä. Kannattaa miettiä voisiko teidänkin migreenit johtua pillereistä...Kortsut ja muu kikkailu on mielestäni parempi vaihtoehto ku ainaiset säryt!
No mulla on ollut lapsesta asti (nyt 24) migreeniä, en siis mitenkään usko johtuvan e-pillereistä. Pillereitä kyllä söin 6 vuotta mutta lopetin ne hiljattain verenpaineen takia. Nyt mulla on hormonikierukka.
...se on eri juttu, monella migreeni on perinnöllistä. Mutta JOS säryt ovat alkaneet / pahentuneet vasta e-pillereiden aloittamisen jälkeen (kuten mulla)niin on varmaan syytä miettiä mahdollisia syitä.
Kivaa päivänjatkoa kaikille!
Sain vuosien saatossa riippuvuuden Imigraniin, vaikka niin ei lääkäreiden mielestä siihen aikaan (1999-)sen pitänyt olla mahdollista. Hyvän vakuutuksen turvin eli ilmaiseksi oli noita kalliita lääkkeitä hyvä syödä. Tämä vain varoitukseksi.