Avioliitossa on erillisomistus

Tätä eivät ihmiset tiedä. Avioliitossa on erillisomistus Suomessa eli kumpikin puoliso omistaa omat tavaransa, mutta jos esimerkiksi auto tai joku muu suurehko hankinta tehdään molempien puolisoiden nimiin, niin silloin omistus menee puoliksi. Suomessa ei siis ole avioliiton aikana yhteisomistusta.
5266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kerrotko lisää itsestäänselvyyksiä, tänks.

Äänestä

Heh.

Äänestä

Ehkä tällainen asia ei vielä ole kaikille selvillä peruskoulussa, mutta kyllä jo jokainen aikuinen sen tietää!!

Äänestä
  • no suoraan sanoen, jos näitä kysymyksiä lukee, niin kaikki avioon aikovatkaan eivät tiedä

    Äänestä

  • läölälf kirjoitti:

    no suoraan sanoen, jos näitä kysymyksiä lukee, niin kaikki avioon aikovatkaan eivät tiedä

    Näinhän se voi ollakin, kun meitä on niin moneen junaan!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laintuntija kirjoitti:

Tätä eivät ihmiset tiedä. Avioliitossa on erillisomistus Suomessa eli kumpikin puoliso omistaa omat tavaransa, mutta jos esimerkiksi auto tai joku muu suurehko hankinta tehdään molempien puolisoiden nimiin, niin silloin omistus menee puoliksi. Suomessa ei siis ole avioliiton aikana yhteisomistusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu