saako valita nukutuksen

minulla on riskiraskaus (kaksoset) ja ehkä joutuvat leikkaamaan, mutta kun pelkään että laittavat piikkiä selkään, en ole huolinut epiduraalia edellisissäkään synnytyksissä... saako itse päättää, että jos joutuvat leikkaamaan, niin antaisivat nukutuksen?
81190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kyllä siitä piikin laittamisesta selviää.Minulla ei sattunut yhtään ja piikittäessä puristin hoitajaa käsistä, enkä tuntenut yhtään kipua vähän kihelmöi, mikä on ihan normaalia. Turvallisempi tapa kuitenkin lapsille. Tuskin saa itse valita ja voidaan antaa esilääkitys, jos pistäminen ei onnistu.

Äänestä

tai minulta ainakin kysyivät.

minä en halunnut nukkua.

Äänestä

...Jos sinut leikataan sairaalassa, jotka asettavat sinun ja vauvasi turvallisuuden etusijalle. Valitettavasti nukutuksen riskit ovat niin suuret. Suunniteltua sectiota ei tehdä nukutuksessa. Hätäsectiot kylläkin.

Hätäsectiossa vauva otetaan todella nopeasti ulos. Äidin unta syvennetään ja analgeettejä annetaan vasta vauvan ulosauton jälkeen. (Ettei vauvaan ehdi aineet niin vaikuttaa) Jos sinut nukutettaisiin, niin "työn jälki" muistuttaisi enemmän hätäsection näköistä kuin suunniteltua sectiota. Toipuminen kestäisi pidempään.

Yksi suuri turhan nukutuksen estäjä on se, että raskaana olevat naiset ovat ns. täydenmahan potilaita eli raskaana ollessa mahalaukun tyhjeneminen on todella hidasta ja ruoka mahalaukussa on suuri riski äitille.

Nukutuksen aloituksessa voi tulla oksennusrefleksi "täyden mahan" potilaille, mutta tietystikkään oksentaminen ei unessa enää onnistu. Oksennus voi mennä keuhkoihin, joista pahimmillaan seuraa tappava komplikaatio.

Eihän sinun epiduraalia ole mikään pakko huolia. Yleisimmin sectio tehdään spinaalipuudutuksessa, jossa laitetaan hyvin pieni piikki selkään. Voi kokemuksesta ja potilaiden sanomisista kertoa, että käden selkään kanyylin laitto sattuu enemmän.

Puhuhan peloistasi sairaalassa ja pyydä että saat varmasti saliin anestesiologian erikoislääkärin. Silloin puudutus pitäisi sujua kuin tanssi.

Äänestä
  • vaikka olisitkin alan ihminen, niin et voi tietää koko maan tapoja. Ainakin minun ystäväni sai ihan itse päättää ottaako puudutksen vai nukutuksen sektioon mennessään ja nukutuksen otti. Ja tämä viime vuoden suomessa.

    Äänestä

  • yleistää kirjoitti:

    vaikka olisitkin alan ihminen, niin et voi tietää koko maan tapoja. Ainakin minun ystäväni sai ihan itse päättää ottaako puudutksen vai nukutuksen sektioon mennessään ja nukutuksen otti. Ja tämä viime vuoden suomessa.

    on ollut todella ala-arvoisessa hoidossa.
    -Kukaan todellinen ammattilainen ei riskeeraa turhaa äidin henkeä vain hänen omasta tahdosta.

    Äänestä

  • yleistää kirjoitti:

    vaikka olisitkin alan ihminen, niin et voi tietää koko maan tapoja. Ainakin minun ystäväni sai ihan itse päättää ottaako puudutksen vai nukutuksen sektioon mennessään ja nukutuksen otti. Ja tämä viime vuoden suomessa.

    sillä 99:sti itse EI saa valita nukutusta anestesiamuodoksi. Raskaana olevan nukutus on suuri riski eli vain epäpätevä henkilökunta "antaa odottajan valita".
    -Suosittelen lämpimästi menemään jatkossa toiseen sairaalaan synnyttämään (jos suunniteltuun sectioon on menossa)

    Äänestä

mieluiten tosiaankin spinaalipuudutuksessa. Syytkin taisivat tuossa jo tulla esille.

Äänestä

Yleensä ei nukutusta. Minut nukutettiin, koska selkäytimeen koskeminen olisi ollut todella vaarallista, koska minulla ei enää ollut paljoakaan verihiutaleita eli vuotoriski oli suuri. Nukutus on vaarallista aina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


leikkaukseen? kirjoitti:

minulla on riskiraskaus (kaksoset) ja ehkä joutuvat leikkaamaan, mutta kun pelkään että laittavat piikkiä selkään, en ole huolinut epiduraalia edellisissäkään synnytyksissä... saako itse päättää, että jos joutuvat leikkaamaan, niin antaisivat nukutuksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu